آلبوم شب جوانی، یادواره روح‌الله خالقی

shabe-javani

آلبوم «شب جوانی» یادواره‌ی موسیقی‌دان فقید «روح الله خالقی» کاری‌ست با اجرای «گروه نهفت» که از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شده است.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی‌ در این اثر علاوه بر مجموعه‌ای از آثار روح الله خالقی که برای اولین بار توسط گروه نهفت با ارکستر سازهای موسیقی دستگاهی ایران اجرا شده، شامل آثاری از ساخته‌های سرپرست و دیگر اعضای گروه است که به خوانندگی مجتبی عسگری اجرا شده است.

روح الله خالقی، آهنگساز و پژوهشگر نامدار ایرانی است. او با ساخت آثاری چون سرود «ای ایران»، ترانه های «حالا چرا»، «می ناب» و نگارش کتاب هایی چون «سرگذشت موسیقی ایران» و «نظری به موسیقی» تاثیری عمیق و انکارناپذیر بر موسیقی ایران گذاشت.
پیش درآمد همایون به آهنگسازی جهانشاه صارمی ، شب جوانی اثر روح الله خالقی براساس شعری از رهی معیری، به زندان ساخته ابوالحسن صبا، نگاه عاشق با شعری از فریدون مشیری، کرشمه، خوشه چین با شعری از کریم فکور، بهار دلنشین با شعری از بیژن ترقی، صدای دیدار و آه شبانه ساخته حسین اینانلو با شعری از شفیعی کدکنی از جمله قطعات این آلبوم است.
علیرضا میرعلینقی در کارنامه این اثر آورده است: عاملی که شنیدن این مجموعه را الزامی‌تر از حد معمول می‌کند، انگیزه‌ای است که پشتوانه تلاش گروه و سرپرست آن را تشکیل می‌دهد. انگیزه‌ای به قصد آشنا کردن نسل جوان نوازنده و نوا ساز با فرهنگی نه چندان قدیمی، اما بسیار اصیل و با ارزش.

گروه نهفت که در سال ۱۳۷۵ به سرپرستی جهانشاه صارمی تشکیل شد، طی ۱۵ سال فعالیت هنری خود، با ارائه موسیقی هنری، در قالب برگزاری کنسرت‌های متعدد در بزرگداشت استادان موسیقی کلاسیک ایران و تولید آلبوم موسیقی، توانسته است در به وجود آوردن زمینه‌های فعالیت، رشد و معرفی نسل جوان موسیقی گام‌های ارزشمندی بردارد.
خالقی در ۲۱ آبان ۱۳۴۴ بر اثر بیماری زخم معده در یکی از بیمارستان های شهر سالزبورگ در اتریش درگذشت.

آلبوم موسیقی شب جوانی یادواره‌ی زنده‌یاد خالقی با اجرای گروه نهفت و خوانندگی مجتبی عسگری از سوی حوزه‌ی هنری در بازارهای موسیقی کشور انتشار یافته است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*