جاکو پاستوریوس و استفاده از گیتار باس به سبک جز

jaco-pastorius-01

گیتار باس سازی است که صدای آن اغلب در پس زمینه‌ی آهنگ شنیده می‌شود و برای ایجاد نواهایی با تن پایین از نیمه‌ی دوم قرن بیستم به طور گسترده، جایگزین «کنترباس» شده است.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی «جاکو پاستوریوس» یکی از نوازندگان بزرگ و تاثیرگذار «گیتار باس» است که با تکنیک‌های منحصر به فرد خود، باعث به‌وجود آمدن تغییراتی بنیادی در نوازندگی این ساز شده است.
تک‌نوازی‌های خلاقانه‌ی جاکو پاستوریوس با این ساز و به خدمت گرفتن گیتار باس در موسیقی جز از سوی وی، تاثیری شگرف بر سایر نوازندگان باس و در پیش‌برد موسیقی جز گذاشته است. این هنرمند موسیقی با وجود عمر کوتاهی که داشت خدمات بزرگی را در به‌کارگیری گیتار باس در موسیقی جز انجام داد و هم به این سبک از موسیقی و هم به نوازندگان باس، کمک شایانی کرد.
جاکو پاستوریوس در سال ۱۹۵۱ در آمریکا زاده شد. پدر وی «درامر» بود و جاکو نیز به این ساز علاقه پیدا کرد و نوازندگی «درام» را به‌صورت حرفه‌ای شروع کرد. در ۱۳سالگی و پس از سانحه‌ای که برای دست او پیش آمد جاکو دریافت که دیگر قادر به نواختن درام نیست. از این رو تلاش کرد تا ساز دیگری را جایگزین کند.
jaco-pastorius

او گیتار باس را انتخاب کرد و در مدت کوتاهی در نواختن باس مهارت بالایی پیدا کرد. در این دوره جاکو با گروه‌های موسیقی همکاری مستمر داشت و برای دوره‌ای نیز از سازی با نام «دابل باس» استفاده می‌کرد که بنا به مشکلاتی مجبور شد آن‌را کنار بگذارد. جاکو نواختن باس را ادامه داد و هم‌زمان، ساختن آهنگ و ترانه‌سرایی را نیز تجربه می‌کرد و تعدادی از گروه‌هایی که وی با آن ها هم‌کاری داشت، ترانه‌ها و آهنگ‌های جاکو را اجرا می‌کردند.
در نیمه‌ی دهه‌ی ۷۰ میلادی جاکو به نوازندگان مطرح موسیقی جز معرفی شد و با آن‌ها هم‌کاری خود را آغاز کرد. در همین دوران وی با هم‌نوازی دو نوازنده‌ی مطرح دیگر نخستین آلبوم خود را بیرون داد و در سال ۱۹۷۵ نیز نخستین آلبوم انفرادی‌اش را به بازار فرستاد. تک‌نوازی‌های خیره کننده و خلاقانه‌ی جاکو پاستوریوس در این آلبوم، مورد استقبال تعداد زیادی از نوازندهای گیتار باس و به‌خصوص نوازندگان موسیقی جز قرار گرفت.
در سپتامبر ۱۹۸۷، جاکو که از بیماری رنج می‌برد در سن ۳۵ سالگی به کما رفت و در ناباوری همگان متاسفانه دچار مرگ مغزی شد و درگذشت.
یک‌سال پس از مرگ این هنرمند موسیقی، نام وی وارد تالار افتخارات موسیقی جز شد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. خیلی کارهاش عجیبه! فقط همینو میتونم بگم. البته من یه آلبوم بیشتر ازش نشنیدم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*