مطرح‌ترین نوازنده‌ی سرنا و کرنا درگذشت

shanbe-navaee

شنبه شعبانی(نوایی) از مطرح‌ترین نوازندگان سرنا و کرنا؛ روز دوشنبه دارفانی را وداع گفت و پيكر اين هنرمند روز گذشته ساعت ۱۸ در نورآباد ممسني تشييع شد.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی به نقل از ایلنا، شنبه نوایی(شنبه شعبانی) مطرح‌ترین نوازنده محلی سرنا، کرنا، ویلن و نی در شهرستان نورآباد ممسنی روز ۲۴ مرداد در اثر ایست قبلی درگذشت.
سعید شعبانی، فرزند شنبه شعبانی به خبرنگار ایلنا، گفت: این نوازنده که از مدت‌ها قبل، از بیماری ریوی رنج می‌برد در سن ۷۰ سالگی بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.
شعبانی درباره مهمترین خصوصیات نوازندگی پدر خود گفت: پدرم ساز سرنا را در مراسم تشییع جنازه‌ها و ساز کرنا را در مراسم عروسی می‌نواخت. همچنین در نواختن ساز ویلن به سبک و سیاق محلی که در موسیقی فارس و ممسنی و قشقایی رایج است نیز تبحر داشت. ايشان در نواختن نی نيز مهارت داشت و بعداز استاد رضاقلی به شیوه عشایر فارس نی می‌نواخت.
وی در ادامه افزود: پدرم سابقه حضور در چند دوره جشنواره نواحی را نیز در کارنامه هنری خود دارد. و محمدرضا درویشی نیز در برخی از پژوهش‌های خود که به موسیقی ممسنی اختصاص داشته؛ به شنبه نوایی و روایات‌های او استناد کرده است.
از مهمترین اثر مرحوم نوایی می‌توان به «نای نای» اشاره کرده که در سال ۸۱ تولید شده و یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌ها بوده است. همچنین «نوایی» در میان قوم لر نیز هنرمندی شناخته شده و قابل احترام بود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*