دریا دادور؛ حرفه‌ای یا آماتور، مبتکر یا مقلد؟

«دریا دادور» خواننده ای است که اخیرا شهرتی پیدا کرده و در بین ایرانیان خصوصا جوانان در فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی دارای طرفداران زیادی شده است.
م. پورحسین زاده: دادور به گفته خود صاحب سبک جدیدی‌ست. او می‌گوید که در خواندن ترانه‌های فولکلوریک ایرانی نه از پری زنگنه تقلید کرده است و نه هیچ کس دیگر. در صورتی که در اجرای قطعات شکار آهو و دیگر قطعات کاملا سبک وشیوه پری زنگنه را پیش گرفته اگر چه هرگز نتوانسته زیبایی و ملاحت اثر را حفظ کرده و حق سپاس‌گزاری را نزد استاد ادا کند. و اما مساله جالب توجه، سکوت منتقدان و اهل فن موسیقی در مقابل این خواننده و سبک و تکنیک خوانندگی‌اش است.
مسلما انتقاد در تمام زمینه ها می تواند سازنده باشد و هرگز هدف از یک نقد سازنده تخریب نیست، بلکه راهیست برای بهتر شدن و همینطور آگاه کردن مخاطب از کاستی‌ها و چه بسا نقاط قوت یک اثر.

دریا دادور بر خلاف تصور عام و اکثر طرفدارانش خواننده درجه یکی نیست. او هم همانند هر خواننده متوسطی دارای ایرادات ومسایل فنی در راستای خوانندگی کلاسیک است. از میان بسیاری از ایرانیان که دریا دادور را در لیست خواننده های مورد علاقه‌شان دارند شاید کمتر کسی باشد که واقعا طرفدار به معنای واقعی بوده و سی دی صدای او را در خانه و ماشین گوش دهد. بسیاری افراد شاید به دلیل یک حس نا آشنایی با موسیقی کلاسیک ایرانی و غربی او را به عنوان خواننده کلاسیک درجه یک قبول داشته و چون دیگران از او تعریف کرده اند بقیه هم ژست روشنفکری گرفته و خواه نا خواه طرفدار می شوند.
و اما چرا دریا دادور بر خلاف تصور عموم خواننده خوبی نیست؟ تمام دلایلی که در زیر عنوان خواهد شد کاملا بیطرفانه و فقط جهت آشنا کردن افراد با کاستی ها و ایرادات صدای خواننده ای‌ست که خیلی افراد نسبت به صدای او تصورات غلطی دارند.

متاسفانه خوانندگی موسیقی کلاسیک غربی و فولکلوریک در ایران تاریخ چندانی ندارد. از بزرگان موسیقی کلاسیک ایرانی همچون قمر الملوک وزیری و بنان که بگذریم تعداد کمی از بزرگان همچون پری زنگنه بوده اند که موسیقی کلاسیک غربی و همچنین فولکلوریک ایرانی را به بهترین نحو ممکن اجرا کرده و همیشه مایه تفاخر بوده و خواهند بود. در نسل جوان هم بسیارند افرادی با استعدادهای درخشان که به دلیل جو حاکم بر کشور عرصه بالندگی پیدا نکرده و یا به دلیل مشکلات مالی و مجوزی و هزار مساله و مشکل در درون ایران هرگز به عرصه شهرت نرسیده اند. شاید به همین دلیل است که کسی چون دریا دادور به عنوان چهره موسیقی کلاسیک غربی و فولکلوریک ایرانی مطرح میشود. دریا دادور متاسفانه بر خلاف تحصیلات و جوایز و تجاربی که دارد هرگز نتوانسته در عرصه موسیقی کلاسیک غربی و حتی فولکلوریک ایرانی نزد اهل فن درخشان عمل کند.

رنج صدای او سوپرانو است. سوپرانویی که در بسیاری مواقع به جای نرمی و لطافت سیال صدای یک خواننده سوپرانو، در گلوانداخته شده و عمدی یا غیر عمدی به جای انداختن صدا در سر که از شرایط اولیه خوانندگی کلاسیک است گلویی ادا شده و یابه قول استاد شجریان «خاک تو سر» می‌شود!
تنفس ها اکثرا مشکل دارد و صدای بلعیدن هوا به وضوح شنیده میشود. چیزی که توسط اساتید صداسازی مدام به هنر آموز در جلسات اولیه گوشزد می‌شود. تکنیک ویبراسیون که از تکنیک‌های اساسی خوانندگی کلاسیک است به شکلی ناشیانه و ناپخته اجرا می‌شود در بسیاری موارد فرق بین ویبر درشت و ریز مشخص نشده و با لرزش چانه همراه میشود که کاملا غیر حرفه ای است.
رنگ صدا مدام در حال تغییر است. دریا دادور کلا صدایش را تغییر می‌دهد و به دلایل نامعلومی صدا را عوض کرده و بم می خواند چیزی که نه تنها هنر نیست بلکه ضعف بزرگی برای یک سوپرانو محسوب می‌شود قطعا مقایسه دریا دادور با خوانندگان بزرگ دنیا همچون ماریا کالاس و سسیلیا بارتولی کار بیهوده ای‌ست ولی هرشنونده غیر آگاه و غیر فنی هم با شنیدن صدای بزرگان موسیقی و مقایسه دریا دادور متوجه این اختلاف فاحش خواهد شد.
darya

دریا دادور در اکثر قطعات از جمله وطنم هرگز حق مطلب را ادا نکرده و با تکنیک ضعیف و کاملا غیر حرفه ای زیبایی اثر را کاملا از بین برده است وی علاوه بر مشکلات فاحش تکنیکی فاقد رنگ صدای واقعی یک سوپرانوی سیال بوده و در بسیاری موارد به‌نظر می رسد که به سختی می خواند و با فشار به حنجره قصد ادای کلمات را دارد در صورتی که صدای سوپرانو باید سیال و نرم بوده و بدون فشار به حنجره به زیبایی شنیده شود. قطعه وطنم که در اوج زیبای توسط خواننده جوان و با استعداد موسیقی کشورمان سالار عقیلی به بهترین شکل اجرا شده توسط دادور به شکلی کاملا غیر حرفه ای و آماتور اجرا شده است و اخیرا هم که شاهد نامه پیمان سلطانی بازسازی کننده و تنظیم کننده این قطعه بودیم که مدعی‌ست دادور بدون اجازه و موافقت وی قطعه رابه شکلی غیر حرفه ای اجرا کرده و هرگز هم پاسخ تماس‌ها و شکایات او را نداده است!

مشکلات تکنیکی صدای دادور همچون : خارج یا فالش خواندن در بسیاری موارد، تنفس های غلط، عوض کردن صدا، گلیساندوهای نابه‌جا، بیرون دادن صدا از گلو و ضعیف خواندن در نت‌های بالا و پایین است. مثلا خواننده در اجرای قطعه سرزمین من که خواننده اصلی آنرا به زیبایی و با احساس اجرا کرده بسیار ضعیف عمل کرده وبا ایرادات فراوان تکنیکی از جمله فالشی های بسیار، تنفس نابه‌جا و عوض کردن بی‌دلیل صدا زیبایی قطعه را کلا از بین برده و لطمات زیادی به این قطعه زیبا وارد کرده است.

اگر چه با وجود محیط خفقان و مشکلات خواننده های کلاسیک زن در ایران وجود یک خواننده این‌چنینی هم غنیمت است ولی در ایران بوده و هستند جوانان بسیار بسیار با استعدادی که چه بسا اگر عرصه ظهور پیدا کنند کم از خواننده های بزرگ و معروف دنیا نخواند داشت. به امید روزی که تمام استعدادهای جوان در داخل و خارج از ایران شکوفا شده و تحولی در موسیقی مهجور کلاسیک ایرانی و غربی ایجاد کنند.

 • م. پورحسین‌زاده / مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

18 دیدگاه

 1. خداوند منتقدان جاهلی همچون نویسنده این مطلب را؛ فکری باز،دیدگاهی مثبت، اندکی عاقلانه تر، کمی با سوادتر و با روحی بدون توهم و با . . . به راه راست هدایت فرماید. آآآآآآآآمین

 2. ببخشید.آقای محترمی که این نقد را نوشته است.
  لازم به ذکر است ایشان در موسیقیشان چندین آهنگ را قاطی می کنند.فرانسوی،انگلیسی،فارسی و …
  آیا این نوآوری نیست؟اگر نیست پس شما موسیقی نخوانده اید.
  لازم به ذکر است خانم دادور جوایز بزرگ بین المللی دارد.
  با عرض معذرت هروقت شما توانستید یکی از آن ها را دریافت کنید بیایید سخن بگویید.در ضمن مطمئن باشید اگر آقای سلطانی توانایی شکایت داشت حتما تا حالا شکایت کرده بود.
  دنیا ببین چه فیسه آقای پور حسین زاده منتقد دریا دادور شده است.

 3. اگر موضوع دزدی آهنگ وطنم مطرح باشد پیمان سلطانی خودش سر دسته دزدهاست که اثر لومر را به حساب خودش ثبت میکند و بیچاره انگار هست و نیستش همین یک آهنگ است که دارد خودش را برای آن تکه پاره میکند !!! من که عاشق صداشم خودم هم دکترای موسیقی دارم مدرکشم دارم و استاد دانشگاهم هستم. اینم بمونه یه چیزی نوشتی که خودی نشوون بدی بدجوری . . . زدی !!!

 4. یعنی جای تاسف دارد که این آقای م.پورحسین زاده ۴ کلمه حرف یاد گرفته و برای کسی که اصلاً این اشکلها رو نداره به کار برده من میدونم که پیمان سلطانی شما رو اجیر کرده این متن و بنویسی تازه میخوام بگم وطنم کار لومر چه ربطی به سلطانی داره آخه ؟؟؟ بالا بری پائین بیای سواد موسیقی شما در حدی نیست که بخوای دریا دادور نقد کنی به خاطر این اراجیف هم بزرگان موسیقی ما کسی از نوشته های شما پیروی نمیکند. من در اتریش ۱۶ سال تحصیل آکادمیک کردم پس خوب میدونم چی میگم اگه خواستی چلنج کنی به من خبر بده تا از همه لحاظ متقاعدتان کنم.

 5. حسین فاضل.آهنگساز

  به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل…..

 6. به نادر
  اگه تو به جایی نرسیدی بهتره دنبال علتش بگردی ….ولی اطمینان داشته باش علتش ایرانی بودن نیست.

 7. حالا می شه بگی تو چه دشمنی با این خواننده داری؟چرا فقط این خواننده رو از بین این همه نا خواننده بردی زیر ذره بین و مثل مو داری می شکافی اون رو ؟

 8. در شهر کوران مرد یک چشم پادشاست! ناچاریم! حتی همون محسن نامجو !همون کیوسک و سایر آت و آشغالای دیگه!
  همین کیوسک که میگید خوبه!! یا همون نامجو! به چی مینازن؟ وسط آهنگ بلوز سوت بلبلی زدن شد نو آوری؟مشکل ما اینه که حتی با اینکه تظاهر به دونستنم میکنیم باز نمیدونیم! چون از ریشه کار ایراد داریم! چون پیشینه ی علمی موسیقی نداریم! با چهارتا جنگولک بازی و علایق شخصی افراد به وجد میایم!خاکتوسر شجریان و دادور باهم!

 9. به مینا:
  شما لذتتو ببر
  واسه همینه ما ایرانیها به هیچ جا نمیرسیم!

 10. من از شنیدن آهنگاش ( بیشتر آهنگاش) لذت می برم و نقد سازنده شما هم هیچ تاثیری تو لذت بردن من نداره…

 11. دانی که چنگ و عود چه تقریر می‌کنند
  پنهان خورید باده که تعزیر می‌کنند
  ناموس عشق و رونق عشاق می‌برند
  عیب جوان و سرزنش پیر می‌کنند
  جز قلب تیره هیچ نشد حاصل و هنوز
  باطل در این خیال که اکسیر می‌کنند
  گویند رمز عشق مگویید و مشنوید
  مشکل حکایتی‌ست که تقریر می‌کنند
  ما از برون در شده مغرور صد فریب
  تا خود درون پرده چه تدبیر می‌کنند
  تشویش وقت پیر مغان می‌دهند باز
  این سالکان نگر که چه با پیر می‌کنند
  صد ملک دل به نیم نظر می‌توان خرید
  خوبان در این معامله تقصیر می‌کنند
  قومی به جد و جهد نهادند وصل دوست
  قومی دگر حواله به تقدیر می‌کنند
  فی الجمله اعتماد مکن بر ثبات دهر
  کاین کارخانه‌ایست که تغییر می‌کنند
  می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب
  چون نیک بنگری همه تزویر می‌کنند

 12. واقعا نقد جالبی بود تمامی نکات رو که درباره فالش خوندن صدا عوض کردن و…رو با یک بار دیدن اجراش متوجه شدم وازینکه این همه آدم طرفدارشن کلی تعجب کردم

 13. مهرداد جان

  شما ميپسندي چون سليقه موسيقايي مردم كه شما هم جزء آنها هستيد افت شديدي پيدا كرده. اگر سليقه موسيقايي مردم ايران در حد قبل از انقلاب بود. افرادي مثل دريا دادور و بسياري ديگر كه در سبكهاي مختلف اكنون مشغول به توليد موسيقي هستند، جرات نميكردند حتي وارد موسيقي شوند.

 14. gar hokm shavad ke mast girand / dar shahr har anche hast girand

  be nazara man dar in dovreh az zaman va ba mahdodeyathayee ka jabran dargirash hastim bodash betar az naboodash mibashad
  agar ghasd aghahi dadan be khanandeh hast ke in ravesh sahih nist
  va agar hadaf rad kardan khanandeh hast ke badtar
  alaraghm kastihay khanandeh man mipasandam

 15. م.پور حسین زاده

  هدف من فقط و فقط روشنگری است و بس
  من احساس خوبی ندارم وقتی می بینم خیلی از افراد بدون شناخت و فقط برای “باکلاس بودن” طرفدار این خواننده هستند
  واقعا چرا منتقدین و اهل فن سکوت کرده اند؟ جراکسی نقدی در جهت روشنگری مردم نسبت به ایرادات تکنیکی این خانم نمی نویسد؟
  اینهم همان جریان همه گیر شدن یا به قول دوستمان جو گیر شدن است.من در ایران موسیقی کلاسیک کار کرده ام.شاگردی استادان بزرگ را کرده ام.دیده ام و شنیده ام افراد خیلی خیلی با استعدادی که به خاطر شرایط موجود عرصه ظهور پیدا نکرده اند.
  حق این افراد را ضایع میکنیم اگر نادانسته و بدون علم کسی را بزرگ کنیم

 16. “و چون دیگران از او تعریف کرده اند بقیه هم ژست روشنفکری گرفته و خواه نا خواه طرفدار می شوند”
  این جمله همراه مکملش یعنی:
  “بسیاری از ایرانیان که دریا دادور را در لیست خواننده های مورد علاقه‌شان دارند شاید کمتر کسی باشد که واقعا طرفدار به معنای واقعی بوده و سی دی صدای او را در خانه و ماشین گوش دهد”
  یعنی جو گیری بسیاری از ما.
  باریکلا به متن زیبات.

 17. خيلي خوشحالم كه بالاخره يكي پيدا شد كه خودش بشنوه و قضاوت كنه، نه فقط به صرف اينكه بقيه به به ميكنن اونم چه چه كنه. واقعا نميدونم كي به به دريا دادور گفته بياد خواننده شه؟ با اون جيغهاي بنفشي كه ميكشه همه حس آهنگ رو ميگيره.

 18. نقد خوبی بود. علاوه بر صدای دادور که واقعا مشکل داره آدم با اخلاقی هم نیست. هنرمند باید با اخلاق باشه .ایشون نه تنها نسبت به استاد خودش یعنی پری زنگنه قدرنشناس هست بلکه با دزدی اثر وطنم حق تنظیم کننده را هم ضایع کرده.
  دریا دادور صاحب سبک نیست بلکه کاملا از پری زنگنه تقلید میکنه.صاحب سبک به کسی میگویند که سبک جدیدی همراه با نوآوری عرضه کنه.مثل دنگ شو،محسن نامجو،کیوسک،نیک پی و رومی .ایشون نه فیوژن (تلفیقی) کار کرده اند و نه کار جدیدی عرضه کرده اند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*