کشف سندی از فعالیت‌های بشر‌دوستانه بیتل‌ها

beatles

قراردادی که مربوط به یکی از کنسرت‌های گروه بیتل‌ها در آمریکاست، نشان می‌دهد که بیتل‌ها در حمایت از جنبش حقوق مدنی آمریکا، حاضر نشده بودند در مقابل تماشاچیانی که بر اساس رنگ پوستشان از یکدیگر جدا شده بودند، کنسرت اجرا کنند.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی بی‌بی‌سی نوشت: این سند، که قرار است هفته آینده به حراج گذاشته شود، مربوط به کنسرت بیتل‌ها در سال ۱۹۶۵ در کالیفرنیاست. در این سند، که به امضای برایان اپستاین، مدیر گروه رسیده است، تاکید شده که «نیازی نیست که بیتل‌ها در مقابل جمعیت تفکیک شده کنسرت اجرا کنند.» دستمزد بیتل‌ها هم در این قرارداد، ۴۰ هزار دلار تعیین شده است.

از نکات دیگری که در قرارداد لحاظ شده تعبیه سکوی مخصوصی برای رینگو استار، نوازنده جاز گروه است. در این قرارداد همچنین خواسته شده که ۱۵۰ مامور لباس شخصی، به منظور حفاظت از اعضای گروه، به محل کنسرت اعزام شوند. اما تدابیر امنیتی به آن شکلی که انتظار می‌رفت، اجرا نشد.
beatles

گروه بیتل‌ها در روز ۳۱ ماه اوت سال ۱۹۶۵ میلادی، دو کنسرت در Cow Palace اجرا کرد؛ یکی در بعد از ظهر و یکی هم در عصر همان روز. در نوبت دوم کنسرت، از میان ۱۷ هزار تماشاچی، عده‍ای موفق شدند که از موانع امنیتی عبور کرده و خود را به صحنه برسانند. نمایش متوقف شد، و به بیتل‌ها گفته شد که به پشت صحنه بروند و تا زمانی که آرامش به محل باز نگشته، در آنجا بمانند. آنها سرانجام کنسرت خود را که شامل ۱۲ آهنگ بود، با آهنگ Help و پس از آن با I’m Down به پایان بردند.

بیتل‌ها یک بار دیگر هم در سال ۱۹۶۴، حمایت خود را از جنبش مدنی به نمایش گذاشته بودند. در آن سال هم بیتل‌ها حاضر نشدند که در محلی کنسرت اجرا کنند که تماشاچیان سفید پوست و سیاه پوست آن از یکدیگر جدا شده باشند. مقامات شهر جکسون‌ویل در فلوریدا، محل برگزاری کنسرت، سرانجام راضی شدند که همه تماشاچیان در یک محل جمع شوند، و بیتل‌ها هم راضی شدند که کنسرت خود را اجرا کنند.

جان لنون گفت: «ما هرگز در مقابل مردمی که تفکیک شده باشند کنسرت اجرا نکرده‌ایم و خیال نداریم این بار هم چنین کاری کنیم. من ترجیح می‌دهم که پول اجرای کنسرت را نگیرم.»

انتظار می‌رود سندی که هفته آینده در لوس آنجلس به حراج گذاشته می‌شود، در حدود ۵ هزار دلار به فروش برسد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*