گروه بی‌جیز: سه برادر و یک دنیا خاطره – بخش نخست

bee-gees

نام گروه «بی‌جیز» (Bee Gees) گرچه برای بسیاری از جوانان نسل امروز ناآشناست اما برای نسل گذشته، یادآور خاطرات دوران جوانی‌شان است.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی بی‌جیز گروهی متشکل از سه برادر انگلیسی بود که در استرالیا بزرگ شده بودند. اسم گروه نیز مخفف «برادران گیب» (Brothers Gibb) نام خانوادگی این سه برادر است.
«بری»، «موریس» و «رابین» از کودکی علاقه به خوانندگی داشتند و در سن نوجوانی خوانندگی را با اجرا در مراسم و جشن‌های مختلف، آموختند و تمرین کردند.

یک تهیه‌کننده‌ی موسیقی در کشور استرالیا از استعداد این سه برادر آگاه شد و برای ضبط آهنگ و عرضه‌ی آن به ایستگاه‌های رادیویی، برادران گیب را کمک کرد. «بری» برادر بزرگ‌تر، در این گروه هم خواننده بود و هم گیتار ریتم می‌نواخت.

«موریس» نیز علاوه بر خوانندگی، چند ساز را می‌نواخت و تنها، «رابین» برادر دوقلوی موریس، سازی را نمی‌زد و به خواندن مشغول بود.
پس از عرضه‌ی یکی دو آهنگ، خانواده‌ی گیب تصمیم به بازگشت به موطن خود یعنی انگلستان گرفتند. این سفر، شانس زیادی برای موفقیت و مطرح شدن به پسران خانواده داد.

طولی نکشید که برادران گیب بسیار موفق و مطرح شدند و در دهه‌ی ۷۰ میلادی یکی از آهنگ‌های این گروه با نام «زنده ماندن» در اکثر کشورهای جهان به‌عنوان سلطان بلامنازع دیسکوها شناخته شد.
داستان مطرح شدن بی‌جیز در انگلستان و اشتباه گرفته شدن آن‌ها به‌جای گروه معروف و پرآوازه‌ی «بیتلز» ماجرای جالبی دارد.

در حقیقت بی‌جیز گروهی‌ست که در اثر یک اشتباه، به شهرت رسید. آهنگ آن‌ها با نام آهنگ جدید بیتل‌ها از ایستگاه‌های رادیویی پخش شد و پیش از اصلاح این اشتباه، طرفداران پرشمار بیتل‌ها آهنگ را شنیدند و از کار این سه برادر جوان خوششان آمد.

آن‌ها پس از این اتفاق در فهرست ۲۰ آهنگ برتر انگلیس و آمریکا قرار گرفتند و محبوبیت آنی‌شان به‌گونه‌ای رقم خورد که بی‌جیز از یک گروه محلی تبدیل به سلطان دیسکوهای جهان شد.

  • ثمر سعیدی / مجله‌ی موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*