گروه بی‌جیز: سه برادر و یک دنیا خاطره – بخش دوم

bee-gees_0

گروه بی‌جیز با حضور سه برادر انگلیسی که در استرالیا بزرگ شده بودند در سال ۱۹۶۳ نخستین آلبوم حرفه‌ای خود را ضبط کرده و در استرالیا عرضه کردند. این گروه سپس به دلیل مهاجرت خانواده‌شان به انگلیس آمدند و در این کشور معروف شدند.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی بی‌جیز پیش از ترک استرالیا با مدیر برنامه‌های گروه بیتل‌ها ارتباط برقرار کردند و این شخص از کارهای آن‌ها خوشش آمد. او مدیر یک کمپانی ضبط موسیقی بود و تصمیم گرفت از این گروه جوان و ناشناخته حمایت کند. در این بین فردی به نام استینگ‌وود که به تازگی وارد کمپانی مذکور شده بود معتقد بود که برادران گیب، آینده‌ی بسیار درخشانی دارند و کارهای آن‌ها را با گروه بیتلز که آن زمان در اوج شهرت و محبوبیت قرار داشت مقایسه می‌کرد.
استینگ‌وود یکی از کارهای ضبط شده‌ی بی‌جیز را برای یک ایستگاه رادیویی فرستاد و دست‌اندرکاران رادیو که در زمان پخش متوجه شده بودند آهنگ مورد نظر، نام خواننده ندارد از روی سبک کار حدس زدند که این آهنگ باید یکی از کارهای جدید بیتلز باشد و آن‌را با همین عنوان از رادیو پخش کردند. طولی نکشید که آهنگ در اوج قرار گرفت و دست‌اندرکاران رادیو نیز متوجه‌ی اشتباه خود شدند. اما تا زمانی‌که اشتباه را تصحیح کنند مردم بسیاری زیادی آهنگ را شنیده بودند و به اصطلاح، کار از کار گذشته بود. این تبلیغات به‌طور ناخواسته، به نفع گروه گمنام بی‌جیز تمام شد و آهنگ در بین ۲۰ قطعه‌ی برتر انگلیس و آمریکا جای گرفت.

bee-gees

این در حالی بود که تهیه‌کننده‌ی گروه بیتلز بعدها اعلام کرد که هم‌خوانی و اجرای سه‌نفره‌ی بی‌جیز حتا از اجراهای بیتلز نیز برتر است. گروه بی‌جیز بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آهنگ‌هایش را فروخته است.

آهنگ دیسکویی «زنده ماندن» یکی از مشهورترین آثار بی‌جیز است که در دهه‌ی ۷۰ در فیلم «تب شنبه شب» با بازی «جان تراولتا»ی ۲۳ ساله استفاده شد.
این آهنگ در بین ۵۰۰ ترانه برتر تمام دوران‌ها به انتخاب مجله‌ی «رولینگ استون» رده‌ی ۱۸۹ را به خود اختصاص داده و در فهرست ۵۰۰ ترانه‌ی برتر راک‌ اند ‌رول نیز جا دارد. هم‌چنین این آهنگ در رده‌ی ۴۶ از فهرست ۱۰۰ تایی برترین ترانه‌ها به انتخاب مجله‌ی «بیلبورد» قرار دارد. گروه بی‌جیز در سال ۱۹۷۷ برای این ترانه برنده‌ی یک جایزه‌ی گرمی شد و در ساندترک بیش از ۲۰ فیلم از این آهنگ استفاده شده است.
به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی «بری گیب» برادر بزرگ‌تر گروه بی‌جیز در اوج شهرت خود با ملکه‌ی زیبایی اسکاتلند ازدواج کرد. هم‌چنین جالب این‌جاست که این سه برادر خواننده‌ی مشهور، یک برادر دیگر هم داشتند که از ابتدا با آن‌ها همراه نشد و در گروه عضو نبود. موریس و رابین دوقلو بودند و در سال ۲۰۰۳ موریس درگذشت. گروه تا زمان مرگ موریس فعالیت رسمی داشت و در یکی از سری‌های برنامه‌ی «آمریکن ایدل» دو برادر باقی‌مانده به‌صورت افتخاری بی‌جیز دو نفره را روی صحنه بردند.
در پایان گفتنی است اعضای گروه در حین فعالیت در کنار بی‌جیز به‌صورت انفرادی و یا با همکاری هنرمندان دیگر، آثاری را از خود برجا نهاده‌اند. گروه بی‌جیز در سال ۱۹۹۷ وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد.

  • ثمر سعیدی/ مجله‌ی موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*