تام جونز: تنها سرمایه‌ام صدایم بود – بخش دوم

melodymag

تام جونز خواننده خوش‌صدای موسیقی قرن بیستم در سنین نوجوانی به علت ابتلا به مرض سل، به‌مدت یک‌سال بستری شد. وی در طول این مدت فرصت این‌را پیدا کرد که به موسیقی گوش فرا دهد و آموخته‌های خود را از طریق گوش کردن و الهام گرفتن، ارتقا بخشد. اما پس از بهبودی فرصت چندانی پیدا نکرد تا به موسیقی بپردازد چرا که در سن ۱۷ سالگی ازدواج کرد و مدرسه را نیز رها کرد.
به گزارش مجله موسیقی ملودی تام جونز پس از متاهل شدن در سنین نوجوانی، همزمان با تولد اولین فرزند خود برای تامین معاش خانواده به کارهای سخت از جمله رانندگی کامیون، دربانی، باربری و کارگر ساختمانی روی آورد اما پس از مدتی به یاد صدای خوبی که داشت افتاد و تصمیم گرفت از این راه به پول و شهرت برسد. او به‌عنوان خواننده اجراهای زنده در یک گروه کوچک محلی و در یک بار مشغول به کار شد. چند سال بعد پس از این‌که شهرتی به دست آورد نظر یک تهیه کننده را برای ضبط ۷ قطعه موسیقی جلب کرد ولی متاسفانه اولین تلاش وی نتیجه‌ای در بر نداشت.
تام سپس دومین تک‌آهنگ خود با عنوان «این غیرعادی نیست» را عرضه کرد و به موفقیت عظیمی دست پیدا کرد. او موفق شد توجه مردم را جلب کند و پس از این موفقیت به ولز برگشت و با گروهش در بارها و کلاب‌ها مشغول به خواندن شد تا زمانی که تهیه‌کننده‌ی معروف‌تری تام جونز را به اصطلاح کشف کرد و حاضر شد به‌عنوان مدیر برنامه‌های وی او را در راه خواننده‌ی بین‌المللی شدن یاری کند.
تام جونز ۲۷ سال بیشتر نداشت که به نهایت محبوبیت رسیده بود. او در نیویورک و لاس‌وگاس شهرتی به هم زده بود و با الویس پریسلی طرح دوستی ریخته بود. تام از الویس به عنوان یکی از افرادی که از آن‌ها الهام گرفته نام می‌برد و پس از این‌که برای اولین بار در لاس‌وگاس با وی دیدار کرد بین این دو هنرمند رابطه‌ای دوستانه شکل گرفت که تا زمان مرگ ناگهانی الویس در سال ۱۹۷۷ ادامه داشت.
اوج محبوبیت تام در سال‌های دهه ۶۰ میلادی رقم خورد و او در این مدت چندین شوی تلویزیونی را در بریتانیا و ایالات متحده اجرا کرد اما با رسیدن به دهه ۷۰ آن محبوبیت افسانه‌ای اندکی رو به کاهش گذاشت. با این حال تک‌‌آهنگ‌های تام جونز در بریتانیا کماکان خوب می‌فروختند. در سال ۱۹۸۶ مدیر برنامه‌های تام – همان تهیه‌کننده‌ای در که تمام این دوران از تام حمایت کرده بود – درگذشت و پسر تام جونز که با پدرش تنها ۱۷ سال اختلاف سنی داشت به عنوان مدیر برنامه‌های جدید وی انتخاب شد.
به گزارش مجله موسیقی ملودی تام جونز در دهه ۹۰ چند آلبوم موسیقی تهیه کرد و در تعدادی فیلم سینمایی نیز بازی کرد. این خواننده اهل ولز از سال ۱۹۷۴ در آمریکا زندگی می‌کرد.
وی در مصاحبه‌ای به آسوشیتدپرس گفته بود که تنها سرمایه‌ام صدایم بود. من هنوز هم احساس پیری نمی‌کنم و حریف می‌طلبم چرا که از صدایم به خوبی مراقبت کرده‌ام.

  • ثمر سعیدی/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*