واکنش حسین علیزاده به انتقادات محمدرضا لطفی از استاد شجریان

melodymag

سخنان اخیر «محمدرضا لطفی» استاد موسیقی ایرانی در مورد «محمدرضا شجریان» با واکنش حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده تار نیز روبرو شده است.

به گزارش مجله موسیقی ملودی حسین علیزاده استاد پرآوازه موسیقی دستگاهی در این باره گفته است باید برای هر کس این حق را قائل بود که حرف خودش را بزند. وی از اینکه هنرمندان به جای حرف زدن با یکدیگر و دیالوگ داشتن، «تنهایی به قاضی می‌روند» انتقاد کرده است.

علیزاده افزود: «هر کس که غفلت کند و نداند، آقای لطفی خیلی خوب می داند که آقای شجریان چه ارزشی در موسیقی ما دارد البته اگر آقای شجریان در این سال‌ها دست همکاری به آقای لطفی می‌داد شاید او جور دیگری قضاوت می کرد. اشکالی که به آقای لطفی وارد است این است که هر از گاهی بعد از مدتی خاموشی صحبت‌هایی می کند که جنجال درست می کند.»
او همچنین گفته است معلوم نیست آقای لطفی از چه موضعی صحبت می کند از موضع دلسوز موسیقی و هم صنف های خودش یا به عنوان یک مسئول دولتی؟
علیزاده ضمن اشاره به اینکه  لطفی زمانی گفته بود که موزیسین ها با ویزا گرفتن از سفارتخانه های کشورهای خارجی و سفرهای خارجی خراب می شوند، گفته است: « موزیسین های دنیا از هر ده کوره ای در دنیا تا کشورهای بزرگ یکی از کارهای مهمشان این است که سفر کنند و کارهایشان را ارایه کنند و ارتباط فرهنگی ایجاد کنند هیچ موزیسینی در دنیا نیست که وقتی از یک کشور به کشور دیگری سفر می کند تفسیر سیاسی برایش پیاده کنند.»

lotfi_0

این استاد موسیقی افزود: «هنر هیچ‌وقت بی ارتباط با مسایل اجتماعی نیست ولی شرایط ایران طوری شده که همه چیز سیاست زده است. اگر هنرمندی در ایران نظرش را بگوید و این نظر باب طبع نباشد فورا شکل سیاسی به خود می گیرد و خواه، نا خواه هنرمند را هل می دهند به موضع گیری سیاسی.»

علیزاده درباره صحبت های آقای لطفی در مورد محمد رضا شجریان گفته است: «در هر حال چیزی از ارزش شجریان کم نشده اگر جریانات دیگری هم اضافه شده مسئولیتی است که خود هنرمند بر عهده گرفته است. آقای شجریان بالای هفتاد سال سن دارند و قرار نیست چیزی را یاد بگیرد و به ایشان گفته شود که چه بگوید و چه نگوید. ایشان اختیار خودشان را دارد.»
حسین علیزاده در این باره بخشی از صحبت های آقای لطفی که در آن به استفاده سیاسی و اقتصادی آقای شجریان از هنرش اشاره شده بود افزوده: «به عنوان مثال در مورد قمر گفته شد که او هنرمند بزرگی بود ولی از فقر مرد. انگار که در جامعه ما از فقر مردن هم جزیی از هنرهای یک هنرمند محسوب می شود؛ اینطور هم نیست که شجریان فقط انگیزه اقتصادی دارد و سود اقتصادی می برد که اگر هم این طور است نوش جانش. این سودی است که حاصل تلاش و هنر خودش است.»

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

27 دیدگاه

 1. هر کس دیگری را به خاطر خطایش سرزنش کند ، نمیرد تا آنکه خود آن خطا را مرتکب شود #امام صادق (ع)
  استاد علیزاده ، متن سخنرانی شما رو در دانشگاه فردوسی مشهد خوندم ، خوب اصالت خودت رو نشون دادی و یادمون انداختی زمین گرده ، روزی که ایراد استاد بی مثال لطفی رو میگرفتی ، اینجای داستان رو هنوز ندیده بودی
  برو خوش باش

 2. باسلام به استاد
  من ازایشان عذرمیخوام اما جمله “اگر هنرمندی در ایران نظرش را بگوید و این نظر باب طبع نباشد فورا شکل سیاسی به خود می گیرد “خیلی متعصابانه وجانبدارانه عنوان شده است به نظرایشان مصاحبه های مکررباbbc وvoa (رسانه رسمی وزارت خارجه آمریکا) وگفتن صحبت هایی ازاین دست که (جمهوری اسلامی ازاین پس نمی تواندکشوررااداره کندبلکه فقط می تواندحکومت کندو…) درسال۸۸ وبعدازآن حرف غیرسیاسی است ؟ حرف هنری -اجتماعی است؟یاآن دوشبکه ،شبکه های غیرسیاسی اند؟

 3. زنده باد استاد علیزاده، بسیار به حق فرمودید.

 4. درود
  لطفی به تاریخ پیوست ، از این به بعد کارهایش می ماند و احتمالا” حرفهایش . کمتر کسی است که از صدای ساز استاد لطفی لذت نبرده باشد . دقایقی از زندگی را با ساز آن استاد فرید و فقید سپری کردن لذت بخش است(لا اقل برای من) . اگر کسی از لطفی انتقاد کرده نه بر ساز او ، بلکه بر اخلاق او خرده گرفته است . کمتر هنرمندی است که لطفی او را با حرفهایش نیازرده باشد .باید از خود پرسید آیا شجریان ، مشکاتیان ، کامکارها ، کلهر ، علیزاده و بسیارانی که میشناسید همه مشکل دارند ؟ حتی مرحوم لطفی در مجالس نسبتا” خصوصی ، در مورد اساتید نسل گذشته خود هم جانب احترام را فرو گذارده اند.ایکاش او خود را مصون میداشت و خود را همانند آثارش جاودانه میکرد ٰ؛ اما تاریخ قضاوت خود را خواهد داشت .
  چون روی زشت ، زشت نماید در آینه
  مرد حکیم خرده نگیرد بر آینه
  نقش تو در زمانه بماند چنانکه هست
  تاریخ حکم آینه دارد هر آینه

 5. مرتضی رضایی فر

  سلام . سلام بر سه استاد تکرار ناشدنی هنر موسیقی ایران. تفرقه کار بی خردان و بی هنران است. لطفا این چنین بحث ها را به خود این سه بزرگوار واگذاریم. بهتر است.ما باید به حفظ و اشاعه و جهانگیر شدن هنر موسیقی ایرانی بپردازیم و از رهنمودهای ایشان استفاده نماییم. دامن نزنیم. دامن نزنیم. دامن نزنیم.

 6. همه هنر دوستان و عاشقان موسیقی ایران از هنر این دو استاد بزرگ و خدمات بی نظیری که در راه اعتلای هنر موسبقی داشته اند آگاهند و لازم به تکرار مکررات نیست. همه ما از شنیدن ساز استاد لطفی لذت می بریم و صدای آسمانی استاد شجران را به گوش جان می شنویم . چرا هنر والای این هنرمندان را با جبهه گیریهای سیاسی و مسایل بسیار بی ارزش جامعه امروز مخلوط می کنیم؟ چرا موضع گیریهای سیاسی و اجتماعی آنها را ملاک و معیار سنجش آثار هنری شان قرار می دهیم؟ دوستی که می گوید دیگر به آثار شجریان گوش نمی دهد یا اینکه استاد از نظر ایشان افتاده واقعا هنر دوست نیست وگرنه یک هنر شناس واقعی فقط وفقط هنر ناب را می بیند و دیگر هیچ.
  امروز که این عزیزان در بین ما هستند از وجودشان و از هنر بی همتای آنان بهره ببریم و احترام و ادب در خور آنان را نثارشان کنیم که فردا خیلی دیر است. ما هردو این عزیزان را دوست داریم حتی اگر نظرات و عقایدی خلاف ما داشته باشند. هر کس حق دارد نظر خود را در هر زمینه ای بدهد و نظر شخصی افراد ملاک ارزش هنری آنان نخواهد بود.

 7. دماوند موسیقی ایران،دست استاد امین تارخ را باید بوسید بخاطر به کار بردن این عبارت زیبا در تمجید از استاد شجریان.
  آنان که از تغییر افکار و عقاید استاد شجریان سخن میگویند با کمی تاُمل درمیابند که امروزه تغییر در شرایط سیاسی و اجتماعی ایران رخ میدهد نه در افکار ایشان.
  اقیانوس همیشه اقیانوس است،این ماهستیم که با آلوده کردن آن باعث مردن نهنگها میشویم.

 8. سلام…
  به نظر من آقای علیزاده نباید از محمد رضا شجریان حمایت کنند! نه تنها آقای علیزاده بلکه هیچکس نباید از این وطن فروش و دین فروش حمایت کنه!!!!

  در ضمن! علی آقا قضیه ی لعنت بر سیاست رو نمیفهمم یعنی چی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست!

 9. ای بابا دوستان منطق بگید تهمت نزنبد.پول جلوش اناختن یعنی چی؟بانظر لطفی موافق نیستم ولی مطمئنم دنبال منافع نبوده.شجریان خودش باعث میشه بتونن بهش حمله کنن.چرا کسی به استاد ناظری نتونست کوچکترین حرفی بزنه

 10. من خودم پیش آقای لطفی تست صدا دادم-براشون به عنوان یه استاد احترام زیادی قاعلم
  اما از این جنجال آفینیش که سودی به موسیقی نمیرسونه خوشم نیومد-خدا در موردشون قضاوت کنه

 11. سلام
  ببینید من خودم خوب میدونم که ابدا در حدی نیستم که درباره اقای لطفی حرف بزنم
  اما چند تا نظر دارم
  ۱-چرا اقای لطفی فکر میکنن باید هر سازی رو که بلد هستن با خودشون رو استیج ببرن؟
  ۲-ایا اساتید دیگه هم بلد نیستن دف بزنن؟یا کمانچه؟
  ۳-تا حالا از خودتون پرسیدین چرا جلال ذولفنون در سه تار و البته ردیف بی نظیر بود و هیچ رقیبی نداشت و تنها استاد صاحب مکتب در سه تار بعد از صبا بود؟چون خلاقیتشو فقط پای سه تار گذاشت و همینم باعث تمایزش بود

 12. درود بر ستاره خانمپ,به جان خودم آخر حرفو زدی

 13. سلام
  ساز استاذ لطفی جاودانه خواهد ماند
  رمز عشق ، پرواز عشق
  عشق داند ، چشمه نوش
  قافله سالار ، سه تاری که در نیاوران نواختن
  استاد علیزاده استاد بزرگی هستند اما لطفی……..
  لطفی رو با کسی قیاس نکنید همانطور که شجریان رو نمی شه با کسی قیاس کرد
  موسیقی ایرنی رو بشناسید و به سازو آواز لطفی و شجریان در عشق داند گوش کنید. واقعا زیباست! خلق چنین اثری برای هر دو بزرگوار کافیست اوج کمال و معرفت و معنویت هست
  تکنوازی های لطفی جاودان خواهد ماند. هیچ تکنوازی به اون قدرت و لطافت نرسیده هنوز

 14. خوب حالشو گرفت استاد علیزاده .
  این لطفی پیر شده الزایمر گرفته نمیدونه چی میگه

 15. درود بر علیزاده بزرگ

 16. اینجا هم ساندیس خورها پیدا شدن

 17. با احترامي كه از نظر موسيقيايي براي آقاي شجريان قايلم اما كار ايشان از نظر ملي اصلا قابل دفاع نيست. ايشان اگر هم اعتراضي دارند بايد مانند استاد لطفي از تريبونهاي داخلي اعتراضشون رااعلام كنند

 18. فقط می تونم بگم دیگه ذره ای مثل گذشته علاقه ای به شنیدن صدای استاد شجریان ندارم هر چند در کارش استاد بوده و هست..چند سالیه کاست هایی رو که با ذوق و شوق می خریدم دارن خاک می خورن…براش متاسفم….

 19. درود بر خسرو آواز ایران محمد رضا شجریان
  کسانی که از روی بی خردی حرف میزنند زبان در دهان بگیرند.
  کسی نمی گوید شما لال هستید…
  صدای شجریان ، نفسش ، حق همین و بس .
  بدرود

 20. لعنت به سیاست که هرجا می رود جز آلودگی و کینه باقی نمی گذارد

 21. بنده با اينكه اعتقاد دارم در تاريخ موسقي ايران و حتي تاريخ هنر اين كشور ما كمتر فردي داشتيم كه مانند استاد شجريان نابغه باشد ولي بايد قبول كرد كه استاد شجريان موسيقي ايراني را قرباني خواسته مادي خودش كرد البته بنده اعتقاد دارم از سر ناداني اين كار را كرد.
  ضمنا من به صحبتهاي استاد لطفي كاري ندارم ولي آنچه مسلم است اين است كه صدايي كه از تار لطفي بلند مي شود اعجاب انگيز است. پس براي او حرمت قائل شويم.

 22. درود بر استاد لطفی. امثال شجریان با وطن فروشی و هم قسم شدن با بی بی سی تیشه به ریشه خودشون میزنن.

 23. سلام
  والا من خودم همیشه ساز استاد لطفی رو گوش میدم ولی انتقاد زیاد میکنن.شما توجه بکنید اقای علیزاده اگه از اقای لطفی بالاتر نباشه پایین ترم نیست ولی هیچ وقت انتقاد به دوستاشون نمیکنن دقیقا مثل استاد شهرام ناظری.الته خدا بخواد ظاهرا قراره اقای ناظری و لطفی و علیزاده و شجریان سال اینده کنسرت داشته باشن فعلا که استاد ناظری و استاد علیزاده کنارهم هستن و بدجوری پشت به پشت هم دادن حالا ببینیم چی میشه

 24. اما در این میان آنچه که اهمیت دارد این است که افرادی همچون محمدرضا لطفی با بیان صریح و شفاف سخنان خود به مردم ایران ثابت می کنند که اگر فردی همچون شجریان به ارزش های ملی و دینی آنها توهین می کند و با دشمنان این آب و خاک همراه می شود و در کنار آنان عکس یادگاری می گیرد، اما هستند هنرمندانی همچون لطفی و لطفی ها که به آرمان های ملی و ایرانی خود پایبندند و حتی اگر انتقاد یا اعتراضی هم به مسئولان و مدیران حکومتی دارند این انتقاد خود را از تریبون رسانه‌های داخلی مطرح می‌کنند و بازیچه دست اجنبی قرار نمی‌گیرند.

 25. جناب آقاى هادى
  بعد از سلام، اول اين مسئله كه لطف كنيد و شرط ادب را رعايت فرمائيد؛ دوم اينكه در ايران جزو معدود هنرمندانى كه پولى از هيچ دولت و حكومتى دريافت نكرده اند، آقاى محمدرضا لطفى است كه عالم و آدم مى دانند كه ايشان نه در زمان شاه سكه اى يا قطعه زمينى يا باجى نگرفته است و نه پس از انقلاب از هيچ دولتى؛ سوم آنكه شما كه جزو معدود بى اطلاعان اين زمينه هستيد فقط صرف اينكه عصر حاضر به شما امكان داده است نظرتان را در جائى ثبت كنيد، عزيز من نظر ندهيد! انتقاد آقاى لطفى از درآمد استاد گرامى آقاى شجريان از راه حرفه شان موسيقى نيست! شما لطف كنيد و اصل مصاحبه را با دقت بخوانيد و بعد نظر دهيد!

 26. دم شما گرم استاد.این اقای لطفی پیر شدند سالهای گذشته خودشون رو فراموش کردند.حالا که دولت پولی جلویش انداخته از هنر نمایی استاد شجریان ناراحت است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*