توتونچیان:مشکلات کنسرت‌های موسیقی سنتی با مدیریت صحیح حل می‌شود

tootoonchian-nazeri

«محمدحسین توتونچیان» مدیر موسسه فرهنگی هنری «ققنوس» از مدیران جوان حوزه موسیقی کشور است. موسسه «ققنوس» برگزار کننده تعدادی از کنسرت‌های موفق موسیقی در سال‌های اخیر بوده و مدیر این موسسه نیز با طرح پیشنهاد اعطای تخفیف ۲۰ درصدی برای قیمت بلیت کنسرت‌های موسیقی سنتی، گام بلندی را در راه اعتلای فرهنگ موسیقایی کشور برداشته است. به این بهانه مجله موسیقی ملودی گفت‌وگویی را با وی انجام داده که با هم آن‌را می‌خوانیم.

 • در حال حاضر برگزاری کنسرت‌های موسیقی سنتی چه مشکلاتی دارد؟

به اعتقاد من با مدیریت درست، هیچ مشکلی سر راه کنسرت‌های سنتی نخواهد بود. بیشترین مشکل ما سوء مدیریت در زمینه های مختلف، از جمله در مدیریت موسیقی است.

 • از ابتدای سال ۹۰ تاکنون، آیا راه پرپیچ و خم برگزاری کنسرت در ایران، هموارتر شده است یا خیر؟

تغییر خاصی رخ نداده یا اگر هم بوده آن‌قدر کوچک بوده که من احساس نکرده‌ام.

 • به اعتقاد شما مخاطبین کنسرت‌های موسیقی سنتی و پاپ در یک سطح قرار دارند؟ استقبال از کدام بیشتر است؟

به‌طور مسلم مخاطبین این دو طیف چه از نظر طرز فکر و چه از نظر فرهنگ کاملاً متفاوت هستند و قابل مقایسه نیستند. گرچه هر دو فرهنگ‌دوست هستند اما نگاه موسیقایی‌ آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

tootoonchian

 • آیا تخفیف ۲۰ درصدی برای قیمت بلیت‌ کنسرت‌های موسیقی سنتی که شما در سال گذشته پیشنهاد داده بودید اعمال شده است؟

جالب است که این ایده از سوی اینجانب مطرح شد اما تا مدتی، افرادی تلاش کردند تا آن‌را به خودشان نسبت دهند، هرچند در کل، مهم این نیست که چه کسی آن‌را مطرح کرده و این‌ موضوع که چه کاری در این خصوص صورت گرفته است اهمیت دارد. در مصاحبه‌ای که با همشهری داشتم از من پرسیده شد چرا با وجود تخفیف ۲۰ درصدی که پیشنهاد شده است ما قیمت بلیت‌ها را ۲۰ درصد کم نکرده‌ایم، پاسخی که دادم در آن زمان به دلیل ملاحظاتی چاپ نشد. مساله این‌جاست که این تخفیف از سوی دست‌اندرکاران سالن برج میلاد اعمال شد اما دو برابر تخفیف، افزایش قیمت بر روی موارد دیگر صورت گرفت! در کل می‌توان گفت که این معامله به شکلی زیرکانه، ۳ بر هیچ به نفع این عزیزان تمام شد. در عین این‌که برای تخفیف، منت گذاشته شد، هم سود بیشتری نصیب آن‌ها شد و هم از پیامدهای تبلیغاتی آن به نحو احسن بهره‌برداری شد.

 • محمدرضا لطفی در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که اگر من، آقای ناظری، استاد علیزاده و استاد شجریان با هم کنسرتی را برگزار کنیم باید آن‌را در استادیوم ۱۰۰هزار نفری آزادی اجرا کنیم. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این امکان وجود دارد؟

اگر قرار باشد این اجرا در یک شب انجام شود و قیمت بلیت، ۵ الی ۱۰ هزارتومان در نظر گرفته شود ممکن خواهد بود. البته هر فردی می‌تواند نظر شخصی خود را بگوید و قابل احترام هم خواهد بود اما مهم، گفته‌های افراد متخصص در حوزه تخصصی خودشان است. میزان مخاطب کنسرت پاییز آقای لطفی نیز ـ که به‌زودی برگزار می‌شود ـ پس از پایان این برنامه مشخص خواهد شد.

 • گفت‌وگو: مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

7 دیدگاه

 1. من و همسرم ۴ شنبه ۳۰ مرداد برای کنسرت اقای سالار عقیلی رفتیم که واقعا با هزینه ای که پرداخت کردیم مدیریت برنامه از جلوی درب ورود گرفته تا وارد شدن به سالن بسیار اشفته و ضعیف بود:
  مهمانان همه در بیرون سالن میلاد در صفی طولانی ایستاده بودند!!!! وقتی ما جلوی صف رسیدیم هیچ فعالیتی از جانب مسولین که قابل توجه ود خور مهمانان باشد در کارمندان ققنوس نبود خیلی خونسرد نشسته بودند!!!!
  سا لن انتظار مانند ترمینال …. بدون مسولی یا شخصی از کنسرت!!!!! وقتی دربها باز شد کسی نمیدانست باید از کدام درب وارد شود!!!!!!
  سالن نمایش کیفیت صدا اصلا قابل قبول نبود در ردیفهای عقب یا اصلا صدایی از بلندگوهای انجا نمیامد!!!!!
  اصولا برداشت این بود به نظر حقیر بنده پول دادید بشینید دیگه ما مسولی برای هیچ یا نکته نظری نداریم!!!!!
  ومشکلات دیگر که اقای توتونچیان (خودشان ) صلاح دانستند تماس بگیرند حاضرم صحبت کنم با ایشان چون مسولین دفتر ایشان که روزه بعد از کنسرت تماس گرفتم میگفتند گوش می کنند اما تحمل شنیدن از اولین مشکل که شنیدند نداشتنذ!!!!!
  ۰۹۱۲۱۵۸۱۶۳۵

 2. اي كاش آقاي توتونچيان امشب كنسرت استاد لطفي را ميديد…. من اگر جاي ايشان بودم تا آخر عمر سكوت اختيار مي كردم و مقوله كنسرت برگزار كردن را مي بوسيدم و كنار مي گزاشتم.
  ميگين نه؟ از مهمانان امشب استاد بپرسيد!!!!

 3. با سلام امیدوارم که مشکلات عرصه موسیقی سنتی کشور بزودی حل بشوند و ما بتوانیم از اجراهای اساتید بهره ببریم و اینقدر هم قیمت بلیطها گران نباشد! لااقل به دانشجویان موسیقی تخفیف خوبی بدهید.

 4. كاركنان محترم مجله ملودي
  پر واضح است كه نظر من را درج نمي كنيد! من نيز به قصد درج يادداشت نكرده ام، !!
  در ضمن به علت سريع نوشتن چندين غلط تايپي را در متنم يافتم كه ديگر امكان تصحيحش را ندارم. بابت اين مطلب عذر مي خواهم.
  با تشكر

 5. … به جاي “لطفي”! اما متوجه شديد كه آمار فروش با تمام كارشكني هاي شما همچنان مثبت است و اين هم مصاحبه شما!
  دوست عزيز، برخورد فرهنگي نشان از فرهنگ هر شخص دارد و خاي را شكر كه همين يك فقره مصاحبه شما بيانگر ميزان شناخت شما از امور فرهنگي مي باشد.
  دوست عزيز، جناب توتونچيان! اينجا تقابل باشگاه پرسپوليس و استقلال نيست و هنرمندي كه شما با او به رقابت مي پردازيد مدير باشگاه ورزشي نيست كه اين گونه به رقابت مي پردازيد! اگر استاد لطفي برگزاري كنسرتش را به فروشگاه شما نسپرده است، جان من، دليل بر شاخ و شانه كشيدن نمي شود! شما عرصه هنر جدي را با فوتبال و كنسرت پاپ اشتباه گرفته ايد! استاد لطفي نه در ايران و نه در خارج از ايران هرگز برگزاري كنسرنش را به فروشگاه ها و يا سوپرماركتها نسپارده است! اگر در اين سه شب كنسرت استاد لطفي در سالن هرگونه اختلالي براي مخاطبين و يا برگزاركنندگان و يا هنرمندان صورت صورت پذيرد، پر واضح خواهد بود كه چه كسي پشت آن است.
  جناب توتونچيان، بهتر است با هم وزنان خود وارد عرصه نبرد شويد! عرصه هنر و موسيقي جدي و هنري واصيل اين آب و خاك، عرصه چون شمائي نيست، حالا هرچقدر هم كه در كنار هنرمندان نامي بياستيد و عكس بگيريد!
  راستي آيا فيلم “وقتي همه خواب بوديم” هنرمند گرامي بهرام بيضايي را ديده ايد؟ وصف الحال چون شما تهيه كنندگاني است در عرصه سينماي امروز ايران!
  هنر جدي اين مرز و بوم هيچگاه در گرو ماديات نبوده است و شما بازي از پيش باخته اي را آغاز كرده ايد، چرا كه تاريخ ايران از نام هنرمندان راستينش همواره به نيكي ياد خواهد كرد و نصيب شما چيزي نخواهد بود كه بتوان آن را با پولهاي معلوم نيست از كجا آمده خريد! استاد لطفي حتي اگر در سالن ٥٠ نفر عاشق موسيقي نيز بيشتر شركت نكنند، چنان موسيقي را رقم خواهد زد كه درك شما خارج است و نواي آن چون بارهاي بي شمار در حافظه مردم خواهد ماند، چرا كه جان من:
  “تنها صداست كه مي ماند”….

 6. خطاب به جناب آقاي توتونچيان
  سلام! خسته نباشيد! اگر برخي هنرمندان در عرصه هنر ايران هنوز حي و حاضر هستند و هنر فروشي نمي كنند و كارهاي فرهنگي را به افراد فرهنگي واگزار مي كنند و اين امر كام شما را تلخ مي كند، خدا را شكر به همان نصبت هم مردم فهيم و آگاه به امور و فرهنگي وجود دارند كه قدر هنرمندان واقعي خود را مي دانند و با حضور خود از ايشان حمايت مي كنند.
  شما، موسسه شما: ققنوس؛ و سايت شما: ايران كنسرت؛ به همراه تمامي عوامل و امكانات مالي و غيره همه گونه تلاش كرديد تا مردم را از كنسرت استاد لطفي و گروه بزرگ همنوازان شيدا باز بداريد. از نفروختن بليط كنسرت ايشان، بر خلاف توافق اوليه و درج نام فروشگاه شما در ابتداي ليست، تا اعلام ناصحيح لغو يا اتمام بليطهاي كنسرت، تا استفاده از عوامل و مافياي برگزاري كنسرتهاي پاپ و سنتي و اساتيد و غيراساتيد و غربي و كلاسيك و… درست همزمان با روزهاي كنسرت استاد لطفي تا آخرين حربه تان: كنسرت هنرمند بي نام و نشان “لطيفي” در همان سالن ميلاد با اختلاف دو روز و تحريك و تشويق كاركنان ساير فروشگاه هاي فروش بليط “لطيفي” به سهوا (يا عمدا)  

 7. پيمان ميرقشقايي

  من زیاد در این حوزه متخصص نیستم اما اینکه ایشان گفته اند با مدیریت صحیح حل میشود خب یک امر بدیهي است چون الان در اکثریت قریب به اتفاق حوزه هاي فرهنگي از ادبیات و کتاب گرفته تا سینما و موسیقي ما از سو مدیریت رنج میبریم و افراد ناکارامد به جای اشخاص کاردان که شم مدیریتي و درک و شناخت فرهنگي داشته باشند دارند حکمراني میکنند و همینها ضربه هاي اساسي به پیکر فرهنک این مرزو بوم میزنند فقط میتوانیم بنشینیم و منتظر باشیم که یک رویداد غیرمنتظره در این حوزه هاي فرهنگی کشور رخ بدهد و یا از وزارت ارشاد دست یاری دهنده اي برسد!!!!!!!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*