اظهارات جنجالی محمدرضا لطفی در مورد محمدرضا شجریان

lotfi

«محمدرضا لطفی» استاد و نوازنده تار و سه تار در گفت‌وگویی که نشریه آسمان آن را منتشر کرده، اظهار داشت: مطالبی را که شجریان در بیرون مرزها و داخل مرزهای کشورمان مطرح‌ کرده، ‌با مطالبی که من گفته‌ام و می‌گویم کاملاً متفاوت است.

به گزارش مجله موسیقی ملودی، لطفی گفت: «شجریان از سال ۵۷ و بعد از انقلاب تا امروز بالاترین حجم تولید و بیشترین و موفق‌ترین کنسرت‌ها را داشته است. اگر شجریان قبل از انقلاب یک دهم موسیقی تولید کرده بود، بعد از انقلاب صد در صد تولید داشته است. شخص آقای شجریان اگرچه مانند بسیاری از موسیقی‌دان‌ها دچار مشکلاتی بوده ولی هیچ‌وقت برنامه‌هایش قطع نشده، آثارش منتشر شده، کنسرت‌هایش برگزار شده و همیشه مجوز گرفته است.»

وی در ادامه اظهار داشت: «اولین کنسرت‌های این مملکت را در شهرستان‌ها شخص شجریان برگزار کرده است. خود آقای خاتمی در زمان وزارت‌شان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنسرت اصفهان شجریان حضور داشتند. امروز من شخصاً نمی‌فهمم شجریان به عنوان یک موزیسین موفق که این همه کنسرت داده و کار تولید کرده و آثارش در رادیو و تلویزیون پخش شده و بیش از ۳۰۰ کنسرت خارج از کشور داشته، چرا اکنون اعتراض می‌کند؟‌ من این را نمی‌فهمم. یک وقت شما را برای سالیان دراز محروم کرده‌اند و با کلی بدبختی یک کنسرت برگزار می‌کنید و هزارگونه مشکل دارید و اعتراض می‌کنید؛ اگر چنین شخصی بخواهد بر روی این مسائل صحبت کند قابل فهم است.»

این نوازنده تار در ادامه گفت: «ضمن اینکه من اصلا دوست ندارم هنرمندان‌مان تریبون خودشان را از داخل به خارج از کشور ببرند. به همین دلیل شخص من هرگز با بی‌بی‌سی مصاحبه نکرده‌ام. با صدای آمریکا در طول ۲۵ سال فعالیتم در خارج از کشور به طور مشروط مصاحبه کرده‌ام.»

لطفی گفت: «بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو بین‌المللی فرانسه و یا سایر رسانه‌های آن‌طرفی در ۱۰ سال اخیر مواضع اپوزیسیون به ایران دارند و گاهی اوقات نیز کار را به براندازی حکومت نیز می‌کشانند. این را ما امروز به طور رسمی می‌دانیم و آخرین صحبت‌های وزیر امور خارجه انگلستان همه موید این رویکرد آن‌ها است. طبیعی است وقتی امروز رسانه‌های آن‌طرفی این امکان را به یک هنرمند می‌دهند تا بیاید در بی‌بی‌سی صحبت کند، حتماً باید در درجه اول اپوزیسیون یا نیمچه اپوزیسیون باشد.
shajarian

من حق دارم دوست نداشته باشم به عنوان یک هنرمند در صدای آمریکا و بی بی‌سی انگلستان که به عنوان دو ارگان دولتی مشغول فعالیت هستند، حرف بزنم. من حتی اگر هزار مشکل در ایران داشته باشم ترجیح نمی‌دهم هرگز در تریبون‌هایی که قصد اصلاح و کمک به مردم ایران را ندارند هم‌صدا شوم. این سلیقه شخصی من است. ولی کسانی که این کار را می‌کنند اگر چه به آن‌ها انتقاد دارم اما کار آن‌ها را ممنوع نمی‌دانم. آن‌ها زندگی و مسئولیت خودشان را دارند. ولی باید مسئولیت را فردی نبینند.»

این نوازنده سه تار اظهار داشت: «شجریان اگر این مسئولیت را فردی ببیند، مشکل به وجود می‌آید. این مسئولیت و مشکل، یک مشکل اجتماعی عمومی است و حرف‌ها و گفته‌ها برای نگرانی از وضعیت موسیقی کشور است. اما آن‌چه از گفته‌های شجریان در رادیو استرالیا، بی‌بی‌سی و صدای امریکا دنبال کرده‌ام، تنها در ده‌درصد از صحبت‌هایشان به مشکلات موسیقی اشاره داشته است.»

لطفی گفت: «من می‌گویم یک موسیقی‌دان اول می‌بایست دردش خود موسیقی باشد. در این مصاحبه اخیر مصاحبه کننده از ایشان می‌پرسد: الان که آلبوم مرغ خوشخوان شما مجوز رسمی گرفته و کنسرت هاتان نیز در ایران اعلام شده مشکلی ندارد، برخورد شما چگونه است؟ شجریان از کنار این مسأله رد می شود و جواب قانع کننده‌ای نمی‌دهد.»

وی ادامه داد: «به نظر من وقتی پهلوان شدید، مسئولیت شما مسئولیت یک گروه نیست؛ بلکه مسئولیت همه ملت را برعهده دارید. در واقع سخن شما می‌بایست بازتاب سخن همه ملت ایران باشد. من خودم این مشکلات را بعد از انقلاب داشته‌ام و بدون اینکه حتی خبر داشته باشم از اسمم کلی سوءاستفاده شده است. به نظرم چنین حرکت‌هایی بیشتر سیاسی محسوب می‌شود تا فرهنگی هنری، و این نظر شخصی من است.»

لطفی گفت: «اما در مورد شجریان این مسأله کاملاً متفاوت است. شجریان هیچ وقت به‌دنبال ایجاد یک جریان فرهنگی هنری مستقل با شرکت همکاران خودش نرفته است. یک شرکت اقتصادی به نام «دل‌آواز» درست کرده و کار خودش را مانند یک شرکت تولید کننده انجام می‌دهد و درآمدزایی خوبی هم از گذشته تا به امروز داشته و دارد.»

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

51 دیدگاه

 1. مرحوم استاد لطفی زحمات زیادی برای موسیقی ایرانی کشیده بخصوص در تعلیم شاگردان و ماندگار ترین اثارها رو ساخته مثل (سپیده)(نازلیلی)(قاصدک)واقای شجریان متاسفانه فقط به فکر جیب خودش بوده با این کنسرتهای خارج از کشورش

 2. اگه استاد اعتراض و حرفی هم میزنن بخاطر بچه های جوون دنیای موسیقیه نه …

 3. عادت ما همین شده که تا جلو یکی کم میاریم و نتونیم خودشو نقد کنیم گیر میدیم به اطراف و حاشیه و… آخه چه فرقی داره کجا حرفشو زده؟ حرفش مهمتره یا تریبون؟ پس حتما این کارشناس محیط زیست ایران که همیشه با voa مصاحبه میکنه هم میخواد محیط زیست و… ایران رو به اونا بفروشه! وطن فروش هم معلومه کیا هستن! بترسید از خدا

 4. آخه لطفی چرا حودیت میشه. پیری

 5. محمد رضا لطفی اینجا طوری حرف میزند که انگار توی این مملکت زندگی نکرده و نمیداند که اینجا چقدر برای هنر ارزش قائل میشوند.
  انگار نمیداند سانسور آثار هنری در ایران چقدر رایج است و گرفتن مجوز انتشار برای هنرمندان تا چه حد کار مشکل و توان فرساییست.
  حرفهای این نوازنده و آهنگساز برجسته بیشتر مرا بیاد سخنان سخنگوی وزیر خارجه می اندازد تا استاد محمد رضا لطفی

 6. به قول دختر برومنداستاد مشکاتیان(سرو آزاد): لطفی نه پایبند تفکری بود که به خاطرش از مملکت گریخت ونه داعیه دار تفکری که اکنون سنگشو به سینه میزنن…لطفی کاش فقط ساز میزد وحرف نمیزد…. من خیلی رنجیدم که پیرمرد لب گور…یاد این جمله افتادم فکر کنم گویای همه چیز باشه: از نظرادمها انسانها سگ های با وفایی هستن…اما از نظر گرگها..سگها گرگهایی بودن که تن به بردگی دادند…..

 7. اقای لطفی استاد گرانقدر که در عرصه موسیقی زحمات زیادی کشیده اید.به نظر من استاد شجریان با هنر مثل تولیدات رفتار نمیکند و هر سودی که ازاین کارمیبرند چه سود مالی و چه سودو شادی که از تشویق مردم میبرند حاصل زحمات بی دریغ این استاد گرانقدر است و نوش جانشان و گوارای وجودشان باشد.(البته کسانی که با استاد همکاری داشتند زحماتشان را نباید از یاد برد و ستایش نکرد).استاد شجریان انقدر سن گذرانده اند که بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند.کسانی که در خارج از کشور کنسرت های متععدی دارند برای خودنمایی نمیروند بلکه برای ملاقات هموطنان عزیزی که در خارج کشور هستند میروند و اجرای ایشان بهانه ایست برای دور هم جمع شدن ایرانیان عزیزی که مقیم خارج کشور هستند.حرکت هایی که استاد شجریان انجام داده نظرها وعقاید خودشان است و برای خود در درجه اول دارای اهمیت است اما به نظر من این حرکات نه سیاسی و نه فرهنگی و هنری است وفقط عقاید خود استاد است و نباید قاطی سیاست کرد چون استاد نه سیاسی است ونه قانون گذار و کسی نمیتواند به نظرات این استاد ایرادی بگیرد نه تنها این استاد بزرگ بلکه هر کس دیگر حتی مردم عادی.استاد لطفی لطفا این سخنان جنجال برانگیز را در دل بزرگ خود نگه دارید چون عده ای دراین میان دربین شما و استاد شجریان می مانند و فکر میکنند وگاه به نتیجه نمیرسند که چه کسی حق است.قصد من متهم کردن کسی نیست چون من درحدی نیستم که شما و استاد شجریان و سایر اساتید بزرگ و کوچک را متهم سازم.

 8. لطفی دگر ندارد با لطفی زندگانی ….

 9. با تمام احترامی که برای ایشون دارم باید بگم در حد و جایگاه استاد شجریان نیستن ایشون که اینجور صحبت میکنن و جواب ایشان را به درستی دختر زنده یاد مشکاتیان داد..

 10. درود بر محمدرضا شجریان و ننگ باد بر محمدرضا لطفی.

 11. متاسفانه موسيقي داره تبديل به هنر مرفهين ميشه نه توده مردم و نه

 12. جناب لطفی عزیز و استاد گرانقدر موسیقی گویا شما شدیدا دچار اشتباه شده اید عزیز دل این که میگوئید استاد شجریان بهتر بود که در کشور خودمان ودر بین مردم خودمان این حرف ها را میزدند حرفیست صحیح ولی بهتر نیست بفرمائید چگونه ؟ از کدام رسانه ؟ از کدام کانال ؟ از کدام روزنامه ؟ منطقی باشید … ضمنا گویا به نظر شما هنر مال شخص خاصیست و یا کشور خاصی … نه عزیز دل .
  غیر از هنر که تاج سر آفرینش است / دوران هیچ سلطنتی جاودانه نیست . هنر برای جهان و هستیست و ساخته دستی ورای دست بشر و بشر فقط آن را تجلی بخشیده . خوب است بدانید هنرمند ورای زمان و مکان میزید و بهتر از همه درد زمان را میداند و اوست که درد زمان را میخواند و رزم مشترک را زمزمه میکند تاکی شبو تنهایی وقت است که باز آیی و درد را ببینی و خود را از هستی جدا نکنی این درد فقط باری ایران عزیز ما نیست و فقط زبان فارسیست که با بقیه زبان ها فرق میکند نه چیز دیگر و اما استاد شجریان عزیز در هر کجا که هستی دردمان و رزممان مشترک است و بیان درد جامعه هیچ ربطی به سیاست که همه دروغ و کلاشیست ندارد بخوان ای مرغ نغمه خوان و بدان که صدایت همانند افکارت جاودانه است . کجایند آنهایی که بعد از شروع این درد با تو ماندند و شانه خالی نکردند و حال داعیه منتقدین شجریان را در سر میپرورانند
  (هنر) لطیفه ایست نهانی که عشق ازو خیزد / که نام آن نه لب لعل و خط زنگاریست . آیا هنرمندی به قیافه است و درویشی به کشکول . بخوان ای مرغ خوشخوان که امروز همه منتظر صدای تواند .

 13. من عاشق استاد شجریانم ولی (به نظر من)استاد شجریان نباید با بی بی سی یا voa مصاحبه کنه آخه اونا نه به فکر موسیقی این مملکت اند ونه به فکر مردم.

 14. به پانتاآ
  لطفا اگر چیزی رو نمیدونی نگــــــــــــــــــــــــــــــــــو

 15. وای بر کسی کثافت کاری های خودش را در زیر توهین به شخصی دیگر پنهان کند .
  وای

 16. بیچاره اقای لطفی دلم براش میسوزه. همه فهمیدن به استاد شجریان حسودی میکنه امیدوارم اقای لطفی یک روزی پشیمون بشه و از استاد معذرت خواهی کنند تا محبوبیت خود را بدست بیاورد

 17. سلام
  به نظر من اقای شجریان برای مردم مرد و حالا فقط ایران مونده و شهرام ناظری چون تو مملکت خودش و برای مردم خودش کنسرت میده و درود بر اقای علیزاده

 18. یک ایرانی دلسوز

  شجریان حسابی نون به نرخ روز خوری و موج سواری میکنه، این آقا چی کم داشت؟ خب دردش این بود که رسانه ملی ربنا رو بی اجازه ایشون پخش میکنه؟ خب اگر اینطور بود که این همه سال چرا اعتراض نکرد؟ تا دید عده ای سوار موج فتنه شدن اومد و جوگیر شد و اعتراض کرد. خب تا اینجا درست! خیلیهای دیگه هم جوگیر شدن اما دیگه اینکه رفت با بی بی سی و صدای آمریکا همکاسه شد چه دلیل منطقی غیر از تشویش اذهان عمومی میتونه داشته باشه؟آقای لطفی خیلی هم درست گفتن و حرف حساب زدن برای اینکه شجریان تنش میخارید که یک سری کارهایی کرد برای اینکه خودشو سر زبونها بندازه و الان هم تا یک مطلبی درمورد شجریان نوشته میشه همه ایرانیهای جوگیر میان و زیرش به به و چه چه راه میندازن. خب وزارت ارشاد اگر اینکارو کرده صلاح خودش رو دیده. مگر نه اینکه در آمریکا و انگلیس هم قوانین سختگیرانه ای هست که به هر مطلبی اجازه انتشار داده نمیشه؟ به جای اینکه این همه بیاید از شجریان بنویسید به کارهای مهمتر بپردازید. به اینکه چطور میشه وطن رو آباد کرد و دست بیگانه رو کوتاه کرد.

 19. khak bar sarat ke hesabi mesle eftekhari khodet ro kharab kardi

 20. کمترین بنده خدا

  خدا میداند که قصد جانب داری ندارم و هر دوی این افراد برای مدم ایران محبوب هستند انشاالله در شرایط بهتر فرهنگی و هنری باز هم این دو نابغه را روی صحنه در کنار هم ببینم لیکن صحبتهای آقای لطفی خالی از اشکال نیست . استاد لطفی هدف و مقصود شما چیست؟ شجریان بی دین و وطن فروش است ؟ در زمان وزارت جناب آقای خاتمی تغییرات اندکی ولی ماندگاربا توجه به شرایط و فشارهای اقلیت حاکم ایجاد گردید . من مطمئن هستم خود شما با شرایط و وضعیت موجود راضی و موافق نیستید ! ؟ چرا باید ایشون در ارائه کار هنری خود مشکل داشته باشد .اگر هنرمند دلسوزی فشار و خفقان رو حس میکند هیچ نگوید؟! راه و روش و مرام و کارهای کلامی او همیشه با اکثریت مردم هماهنگ بوده و هست. به نظر من استاد شجریان از محبوبیت هنگفت مردمی خود برای ارتقا کار هنری و سیاسی استفاده میکند و این کار به نظر هنرمندان ترسو و ….چه اشکالی میتواند داشته باشد ؟ ! چه نقشی بالاتر برای هنر از اینکه دردهای جامعه را انعکاس دهد؟ شما اگر با ایشان خصومت شخصی دارید آن چیز دیگریست ؟ استاد شجریان چه پیامی بجز صلح و دوستی و همدلی بین مردم داشت؟ آیا فکر نمیکنید تمام دانشمندان و هنرمندان و متفکران و ….. مسئولیت تضامنی برای راهمنایی و ارشاد جامعه بشری دارند.

 21. پاشید بابا یه لیوان اب بخورید صلواه بفرستید صورت همو ماچ کنید خوبیت نداره همسایه ها میشنون فکر میکنن دعواس …

 22. اصلا” بحث در مورد حرفهاي آقاي لطفي اشتباهه و يه جور وقت تلف كردن
  منم مثل خيلي هاي ديگه عاشق استاد شجريانم و هر كي هم هر چي مخواد بگه اگه استاد شجريان نبود هرگز باور نميكردم كه يه آدم با معرفت راستگوي حق شناس و حق پرست وجود داشته باشه
  عمر با عزت داشته باشي استاد

 23. كاش منم مث لطفي تار ميزدم

  لامصب اين كمونيستها نميتونن شخصيتشونو مخفي كنن و بالاخره يه جوري لو ميرن..شخصا هنر ايشون رو ميپرستم اما شخصيتشون رو بشدت زيرسوال ميبرم.
  جناب لطفي لطف كنيد وبفرماييد امثال شجريان دركدوم رسانه تصويري ج اا ميتونستن به اين شفافيت به سياستهاي نادرست كشور در حوزه موسيقي اعتراض كنن؟كلي گويي دردي رو دوا نميكنه استاد گرامي..در اين سن و سال زيبنده حضرتعالي نيست كه با سخناني سخيف و مغالطه اميز به نمايش منويات دروني خود بپردازيد و اون عده از هنرمنداني كه عاشقانه به شما ارادت داشتند را از جرگه دوستداران خود پراكنده سازيد.آيا قبول نداريد كه درطول دروان انقلاب از ابتدا تا كنون برهنر اين مرزوبوم ظلم روا شده و حتي خود شما نيز از اين اظلام بدور و مصون نبوديد؟اگر فكر ميكنيد كه امثال جناب شجريان ميتوانستند گلايه مندي خود را درجايي بهتراز صداي رسانه هاي بيگانه مطرح نمايند پس چرا خود شما اين حتي براي يكبار اين وظيفه را ادا نكرده ايد؟در قديم به اين طرز عملكرد شما يك بام و دوهوا اطلاق ميشد.يعني يا شما از وضع حاكم برهنر راضي هستيد يا ناراضي.كه اگر ناراضي هستيد پس چرا سكوت؟اگر هم راضي هستيد پس يعني كه يا شما با باد همسو هستيد يا باد با شما.چرا نميخواهيد آموزه هاي استاليني را از ذهن هنرمند خود خارج كنيد و قبول كنيد كه همه آن فكرهاي كمونيستي تزريق شده در اعضاي حزب منفور توده محكوم بشكست بوده و هست و سالهاست كه بوي كپك و ماندگي گرفته.در ان نوع طرز فكر بوده كه شما به اين باور رسيده ايد كه آدمها دو دسته هستند.يا باما يا برما.چرا اصرار داريد همه باور كنند كه آقاي شجريان با اپوزيسيون و گروههاي معاند و برانداز ج اا همسو و همكارند.كمي انصاف هم دردياز ما و شما متاعيست ناب و گرانبها.كه شما در بذل آن امساك ميكنيد.آقاي شجريان اگر عشق براندازي داشت ميتوانست به هرجاي دنيا كوچ كرده و سالانه با اجراي كنسرت در سراسر دنيا به كسب و كار هم مشغول باشد.اما در ايران مانده و خوانده.با تحقيرها و مشكلات هم كنار آمده.اما اين شما بوديد كه يك پايتان اينجا و صدپاي ديگرتان در اكناف دنيا بوده.شما جوري موضع گرفته ايد كه گوييا خودشما در كنسرتها و ديگر فعاليتهايتان بجاي پول مطالبه صلوات ميكنيد ولي شجريان فقط پول را ميشناسد.چه كسي هست كه نداند كه شما درپناه شعار كشف استعدادهاي جوان همواره گروههاي هنري خودرا از جوانان مستعد و بدنبال نام تشكيل ميدهيد زيرا فقط اين دسته از افراد هستند كه حتي اگر حق الزحمه شان را هم ندهيد اعتراضي نميكنند و همينقدر كه در كنار شخصي چون شما بنوازند برايشان كفايت ميكند اما اساتيد حتما جداي از افتخار همنوازي با شما مطالبه اسكناس آنهم نجومي ميكنند كه اين اصلا به مزاج شما سازگار نيست و قرار است همه درامد كنسرت به جيب گشاد شلوار كردي شما سرازير شود كه انتها هم ندارد همچون چاه ويل .پس لطفا به هرچه معترضيد به مسايل مالي و مادي اعتراض نفرماييد .ياد آور شوم كه هيچ اظهار نظري درمورد شما و استاد مشكاتيان نميكنم چون دراين باره هيچ اطلاع واثقي از مسايل ندارم پس سكوت بهترين است .ومن بخود اجازه نميدهم كه به استادي چون شما كوچكترين لقب ناشايست بدهم اما اجازه بدهيد عرض كنم به همين دلايل بوده و هست كه ايرانيها به هر سبك و سياق سياسي روي خوش نشان ميدهند جز كمونيست و توابع آن.چه آنكه شما يكي از دستپختهاي اين نوع روش سياسي هستيد.در پايان ياد آور ميشوم در بين شاگردان شما مثالي رايج هست كه ميگويند:استاد به هر شهري تشريف ببرند يك سه تار و يك بچه برسم يادگار برجاي ميگذارند…تا شما چه تعبيرش كنيد.با احترام

 24. با تمام احترامی که برای اقای لطفی بخاطر سابقه ایشان قائل هستم و حتی پذیرفتن شرایط ایشان باید گقت که لب مطلب در این جمله نهفته که ایشان علت این اعتراض ها را نمیفهمند امید به روزی که ایشان هم علت این رفتار استاد شجریان رو بفهمند

 25. جناب استاد شجریان حق زیادی به گردن مردم ایران زمین دارند و همیشه در کنار مردم بوده اند . در مصاحبه های اخیرشان با خبر گذاری ها ، تا جایی که توانسته اند مشکلات هنر و موسیقی را در ایران بازگو نموده اند .حال اگر در ایران به او وسایر هنرمندان اجازه ، صحبت حق گفتن را نمیدهند ، این شهامت ایشان میباشد که توانسته حرف خود را از جای دیگری در خارج ایران به گوش کارگذاران حکومت برساند.
  به نظر من اگر هنرمندی چون آقای لطفی اینچنین انتقادی ، از هنرمندی بزرگ چون استاد شجریان نموده ، دلیل آن را باید در منافع شخصی جناب لطفی که در رسیدن به آن ناکام مانده جستجو نمود.

 26. همه ایرانیای علاقمند به موسیقی این دو بزرگوارو از منظر هنر دوست دارن ونظراتشون درجایگاه غیر از هنر با افراد دیگه همسان است حیف صلاح هنر در پای سیاست که ذاتش مبنی بر غیر حقیقت ریخته شه ونتیجه ان جز کدورت که حاصل ان لطمه به موسیقی نیست اگه موسیقی خوب از این دو بزگوار شنیدیم بخاطر همنشینیهای دوستانشون بوده نه پشت سر هم صحبت کردن

 27. خدائیش حرفش درسته جناب لطفی.شجریان یه کم جو گیر شده بود

 28. یه جمله گفته که “من می‌گویم یک موسیقی‌دان اول می‌بایست دردش خود موسیقی باشد” استاد شجریان میگن: چرا آثار ما رو بی اجازه پخش میکنید، چرا سالن درست و حسابی تو این مملکت نداریم، چرا تو تلویزیون ساز ها سانسور میشن و…و چرا هنرمندان بزرگ باید برای مجوز با ارشاد چانه زنی کنند، چرا زنان که صدایشان نیمی از محدوده صدایی موسیقی هست نمی توانند بخوانند، اینها درد موسیقی نیست؟؟؟؟؟؟اینکه مردم ایران به جز تهران و شیراز و معدود شهرها سالن درست و حسابی ندارند و گرفتن مجوز غیر ممکن هست اینها سیاسی محسوب میشه؟ و آیا یک هنرمند اجتماعی در وحله اول نباید درد مردمش روش تاثیر بگذاره؟

 29. خیلی وقته که لطفی فهمیده نون کجاست. ولی یک کمی دیر فهمیده!

 30. به نظر من یک عده دارن خیلی این حرف ها رو بیشتر از اونچه هست نشون میدن و میخوان درباره لطفی کم لطفی بکنن! دلیلی عمده این مطلب برداشت های سوء و تیتر نادرست و زشتی است که بر مطالب گذاشته اند و هیچ سنخیتی با متن مطالب نداره

 31. مشکل ما ایرانی ها همینجاست وقتی موفق باشیم و از نظر اقتصادی هم تامین بشیم دیگه از ملت جدا میدونیم خودمونو
  شجریان با تمام موفقیت مالی و هنریش از تبعات حرفاش اطلاع داشت و از مردم حمایت کرد و این مهمه خود استاد لطفی هم که عمرشون دراز باشه اگر در ایران موفق هستند به مدد مردمه پس در زمان سختی باید یار مردم باشه بحث اصلی بحث موسیقی نیست اینجا

 32. درود بر بزرگترين مرد تاريخ موسيقي ايران ، استاد محمدرضا شجريان …
  بهتره قضاوت رو به خود مردم بسپاريم ،‌ خوشبختانه نسل امروز جامعه ما تو اين دوسال گذشته نشون داد خوب ميتونه اصل و غير اصل رو از هم تشخيص بده …
  مطمئنا اين مردم هستند كه هنرمند رو حفظ مي كنند و به اوج ميرسونن نه حكومت …

 33. آقای لطفی استاد شجریان حرمت نگه میدارن که جواب نمیدن،شما به غریزت برس!!

 34. نه که لطفی با ریشو پشمش کاره اقتصادی نمیکنه این استاد ما هم شده مثل جمهوری اسلامی برای انحرافات همه دلش میسوزه جز خودش!!

 35. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 36. مگه همین آقای لطفی نبود که همه رو زیر میگرفت و میگفت کلهر شاگردمه/اردشیر کامکار شاگردمه …. تو نیاوران با ۵ تا ساز رفت سر سن که چی بشه.؟؟؟؟!!! چی رو میخواست ثابت کنه ؟؟؟ !!!.این آقا مگه جزو حزب توده نبود؟؟؟ الان شده آدم خوبه.این آقا اساسا مشکل داره.راست میگن که آدم وقتی پیر میشه عقلش ضایع میشه./ ما اگر خوبیم و اگر بد تو برو خود را باش

 37. زمانی که یک هنرمند در کار هنری متوقف می شود شروع به حرف زدن و تحقیر هنرمندانی می کند که از نظر او به نوعی جایش را گرفته اند . بر هر هنرمندی با هر سطحی ایرادات و انتقاداتی وارد است و شجریان هم استثنا نیست اما حرفهای لطفی پر است از تناقض اگر هنرمند بقول لطفی مسوولیت ملی دارد که شجریان حرف ملت را زد و اگر شخص خودش را می دید که باید با تفاسیری که شد به دلیل نداشتن هیچ مشکلی در اجرا و نشر آلبوم در این رژیم ساکت میماند خلاصه چی شد آقای لطفی؟ در ضمن چه اشکالی داره که یک هنرمند بدون استفاده از تلویزیون دولتی و امکانات حکومتی از موسسه خودش درآمد زایی کنه ؟ چقدر عجیبه این حرفها

 38. یک عادت دیگر ایرانیها که یادتان رفته اشاره کنید این هست که ایرانیها وقتی ببینند یک نفر به جایگاهی رسیده که آنها شاید به غلط میپندارند که حق خودشان است در آن جایگاه باشند شروع میکنند به ایرادگیری و بهانه جویی و سعی دارند طرف پیروز را تحقیر کنند غافل از اینکه با این رویکرد فقط خودشان را حقیرتر میکنند. حالا اینجا منظور به این دو استاد موسیقی نیست اما آقای لطفی سعی کرده اند با رعایت موازین هنرمندانه به شکلی ملایمتر و ادبی تر شجریان را مورد آماج حملات قرار دهند. به نظر من هر کس هر چقدر مال و اموال میکند و کار اقتصادی هم میکند به خودش بستگی دارد و شجریان از این جهت نزد مردم محبوب شده و به قول شما دوستان برای آنها جایگاه خدا را پیدا کرده که در اوج شهرت و محبوبیت خودش از مواضع مردم دفاع کرده و در این مورد حرفهایی را زده است. شجریان مردی همیشه خنده رو و مردمی در نزد تمام مردم هنردوست ایران شناخته میشود و اگر گفته که چرا آهنگ من را برای نمایش […] در انتخابات پخش میکنید برای اینکه با درد دل مردم همراه باشد اینرا میگوید حالا از نظر اقتصادی هرچقدر هم توانایی داشته باشد خب فکرش کار میکرده و از مال من و شما که دزدی نکرده است؟!!! اگر هم حرفهای سیاسی میزند بعنوان یک هنرمند می آید و نظرش را میگوید چه کسی گفته که هنرمند نباید در مورد مسایل سیاسی حرفی بزند حالا اگر آقای لطفی هم میتواند برود و اینطور حرف بزند تا ایرانیهای عزیز جوگیر یک شبه اورا هم به بت تبدیل کنند؟؟؟

 39. پيمان ميرقشقايي

  استاد شجریان به عنوان یه هنرمند مردمی جایگاه بزرگی داره دوستان ولی یادتون باشه که هیچ چیز اونقدر مقدس نیست که نشه نقدش کرد. حالا یک نفر نقدش کرده بقیه میان به اون گیر میدن که تو خودت فلان و بهمانی و شجریان خداست؟! اینا هم از خصوصیات ما ایرانی هاست به نظرم بت سازی و بت پروری از خصوصیاتی هست که ما ایرانی ها نمی تونیم ترکش کنیم چرا که ۱۰۰ سال اخیر تاریخ معاصر همین رو نشون میده.

 40. ببخشيد دوستان، آيا شجريان خداست كه نمى شه به صاحت مقدسش حرفى زد يا ازش انتقادى كرد؟ من به شخصه از روزى كه در روزنامه شرق ويژه درگذشت پرويز مشكاتيان مطلبى از صادق طباطبايى خوندم كه توش نوشته بود سال ٥٨ (يعني درست چند ماه بعد از انقلاب) جناب استاد اعظم به ديدارش رفتن و پرويز مشكاتيان را هم با خودشون بردن، همش در عجبم كه اين “اپوزيسيون” خارج از كشور چرا انقدر سنگ شجريان رو به سينه مى زنه؟ ايشون كه در همون ماههاى اول تكليفش رو معلوم كرده و بعد هم مرتب با پز اپوزيسيونى براى ايرانيان دلتنگ خارج از كشور مرغ سحر خونده! ايشون الحمدالله كه هم باغش رو در هشتگرد از جناب خاتمى هديه گرفته و هم دلارهاش رو بى پرداخت ماليات و داستانى به ايران آورده! نمى شه هم پول بگيرى و هم به اونى كه بهت پول داده فحش بدى. الحمدالله كه برا خشنودى همين آقايان هم كه هم قرآن خونده و هم ربنا و هم در تلويزيون جمهورى اسلامى در زمان خاتمى درست پيش از تحويل سال نو […] آواز خونده!! چطور اون موقع ياد ايشون نبود كه اين تلويزيون جمهورى اسلامى هست و نه ساز رو نشون مى ده و نه صداى زنان رو پخش مى كنه؟!!! والله بالله هيچ كجاى دنيا شتر سوارى دولا دولا نمى شه الا ايرون عزيزمون كه مردم مثل اينكه كلا آلزهايمر دست جمعى گرفتن!!!
  اگر يك بخت برگشته اى انتقاد به حقى از جناب شجريان بكنه زودى همه مى چسبوننش به حكومت و دولت و … يا از اونور مسلمونهاى دو آتيشه يك هو شاد و خوشحال مى شن و بل مى گيرن! دنيا فقط سياه و سفيد نيست! من نوعى نه مسلمون دو آتيشه هستم نه موافق اين حكومت و نه موافق كارهاى جناب شجريان! حالا باز بگين درود بر “خسرو آواز ايران”… خسرو پرويز قارى قرآن نديده بوديم كه به لطف جمهورى اسلامى اين يكى رو هم ديديم!!

 41. جناب آقاى ميرقشقايي
  وقتي شما در تيتر مي نويسيد: “محمدرضا لطفى:… ” يعنى نقل قول مستقيم از محمدرضا لطفى. نقل قول مستقيم كه چكيده صحبت نيست!

 42. خدمات هر دو این اساتید به موسیقی ایران جای تقدیر دارد. و خدا میداند که قصد جانب داری ندارم و هر دوی این افراد برای من عزیزند و از آرزوهای من این است که باز هم این دو نابغه را روی صحنه در کنار هم ببینم ولی بعضی وقتها صحبتهای آقای لطفی مرا متحیر میکند…استاد لطفی جان حرف حساب شما چیست؟ شجریان وطن فروش است ودکان باز کرده؟مگر غیر از این بود که در زمان وزارت خاتمی جامعه هنری ایران نفسی کشید؟ اصلا خود شما بعد از انقلاب چند تا اثر با آقای شجریان منتشر کردید؟ یا چند اجرا در خارج از کشور داشتید ؟مطمئنم که تعداد کم نیست. اصلا گیرم که ایشون هیچ مشکلی در ارائه کار خود ندارند اما وقتی فشار و خفقان رو حس میکند هیچ نگوید؟!هرچه باشد او هنوزساکن همان کشور است و کلام او همیشه با مردم همصدا بوده و هست. به نظر من استاد شجریان از محبوبیت هنگفت مردمی خود برای ارتقا کار هنری و سیاسی استفاده میکند و این چه اشکالی دارد؟چه نقشی بالاتر برای هنر از اینکه دردهای جامعه را انعکاس دهد؟ شما اگر با اپوسیسیون مشکل دارید آن چیز دیگریست. تا وقتی رسانه ملی اجازه شنیدن ساز مخالف را نمیدهد “اپوسیسیون” چگونه صدای خودش را به گوش مردم برساند؟و تازه شجریان چه پیامی بجز صلح و دوستی و همدلی بین مردم داشت؟ آیا فکر نمیکنید وقت آن رسیده است که خشم، تنفرو بی ریشگی از جامعه ما رخت بربندد

 43. من با نظر استاد لطفی کاملا موافقم اگر اینقد استاد شجریان نگران ایران و ایرانی ها هستند بهتره از داخل کشور صحبت کنند و ارتباط نزدیک تری با مردم داخل ایران داشته باشند.

 44. نمیدونم این حرفا رو واقعا لطفی زده یا شایعه است؟ شجریان اگه حرف سیاسی زده برای پشتیبانی از مردمی بوده که مخالف بودن. خوب مسلمه که اونهائی که موافق هستن و مشکلی ندران نیاز به پشتیبانی هم ندارن. از این مصاحبه هم چقدر گیره لطفی اومده خدا میدونه

 45. مگه لطفی خودش شرکت آوای شیدا رو نداره؟-مگه لطفی سالها در آمریکا زندگی نکرده؟ کسی می دونه لطفی به چه دلیل دیگه نمی تونه بره آمریکا؟ و حالا هی بد میگه از اونجا؟ کسی هست ندونه لطفی عضو چه حزب سیاسی بوده قبل از انقلاب؟

 46. درود بر خسرو آواز ایران

 47. پيمان ميرقشقايي

  راستی تیتر چکیده صحبتهاشونه چون مطلب نقل قول شده رو دیده بودم و تیترش یکی بود

 48. پيمان ميرقشقايي

  خب نظرشون رو گفتن…!

 49. تيترى كه براى متن انتخاب كرده ايد صحيح نمى باشد! اين جمله نقل قول از محمدرضا لطفى نيست و در هيچ كجاى متن به چاپ رسيده در ماهنامه آسمان درج نشده است. بنا به قانون رسانه و مطبوعات لطف بفرماييد نقل قول اشتباه را با قيد ناصحيح بودن تيتر اوليه در اسرع تغيير دهيد.
  با تشكر

 50. لطفی سر پیری دست به دستمال شده؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*