الافیتزجرالد، بانوی آواز موسیقی جَز

ella-fitzgerald

«الا فیتزجرالد» خواننده زن سیاه‌پوست یکی از اسطوره‌های موسیقی جز کلاسیک در قرن بیستم است.
به گزارش مجله موسیقی ملودی الا خواننده‌ای بود که افتخاراتی همچون دریافت مدال از دو رییس‌جمهور آمریکا، دریافت ۱۴ جایزه گرمی، برنده شدن جوایز معتبر از چندین جشنواره به‌نام در سبک جز و هم‌چنین بازی در ۵ فیلم سینمایی را در کارنامه خود دارد.
الا فیتزجرالد در سال ۱۹۱۷ در ایالت ویرجینیای آمریکا زده شد و مانند بسیاری از چهره‌های موسیقی آغاز قرن بیستم، در فقر مطلق به‌دنیا آمد و دوران کودکی را طی کرد. این دختر سیا‌ه‌پوست با مادرش زندگی می‌کرد و والدین او در بدو تولدش از یکدیگر جدا شده بودند. الا زمانی‌که به سن نوجوانی رسید تصمیم گرفت رقاص شود ولی پیش از آغاز هرگونه فعالیت حرفه‌ای در این زمینه، با شنیدن اتفاقی آهنگ‌های موسیقی جز که از رادیو پخش می‌شدند شیفته این سبک از موسیقی شد و تصمیم گرفت خوانندگی جز را به‌عنوان فعالیت حرفه‌ای پی بگیرد.
الا صدای خوانندگان زن را تقلید می‌کرد و طولی نکشید که آواز خواندن را بنا به تلاش شخصی‌اش فرا گرفت. در این هنگام، وی ۱۷ سال سن داشت و هم‌زمان در یک مسابقه کشف استعداد خوانندگی حضور پیدا کرد و موفق شد برنده این رقابت شود و لیاقت و مهارت خود را به برگزار کنندگان مسابقه اثبات کند.
در این هنگام الا را برای آواز خوانی با ارکستر بزرگ به یک تهیه‌کننده موسیقی پیشنهاد کردند. اما از آن‌جا که فاکتورهای ظاهری او چندان چشم‌گیر نبود، تهیه‌کننده مزبور، تنها با تکیه بر پتانسیل بالای آواز خوانی الا و بدون رضایت کامل وی را پذیرفت و سرمایه‌گذاری بر روی این چهره جدید را آغاز کرد.
از این‌رو الا در سن ۱۸ سالگی به‌طور رسمی وارد دنیای خوانندگی شد و هم‌خوانی‌هایش با ارکستر بزرگ جز بر روی صفحه ضبط شدند. او در سن ۲۰ سالگی به‌عنوان یک آوازخوان مستقل، فعالیت خود را ادامه داد و دیگر جزیی از ارکستر بزرگ نبود، بلکه با گروه نوازنده‌های منتخب خودش برنامه اجرا می‌کرد. او در طی فعالیت حرفه‌ای خود با اسطوره‌هایی چون «دوک الینگتون» و «لویی آرمسترانگ» به همکاری پرداخت و تا جایی رسید که لقب «بانوی بزرگ آواز» را برایش در نظر گرفتند.
فیتزجرالد تا زمانی‌که آثار سالمندی بر روی صدای وی مشخص نشده بود آواز می‌خواند و در سال ۱۹۹۶ با رنج فراوان ناشی از بیماری دیابت در حالی‌که در آستانه نابینا شدن بود برای همیشه چشم از جهان فرو بست.
اکثر آواز خوانی‌های این بانوی خوش‌صدا جزو آثار مطرح جز کلاسیک به شمار می‌روند.

  • مریم حسنی/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*