انتقاد از اظهارات و اجرای موسیقی محمدرضا لطفی

melodymag

کنسرت گروه موسیقی همنوازان شیدا از جمله کنسرت های پایانی آبان ماه بود که برگزار شد، پس از برگزاری این کنسرت نقد و بررسی های فراوانی بر کیفیت برگزاری این کنسرت و همچنین موضع گیری های محمدرضا لطفی نسبت به سایر هنرمندان موسیقی صورت گرفت که در این میان می توان به انتقاد میلاد کیایی نوازنده سنتور و مدرس موسیقی اشاره کرد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی میلاد کیایی در گفتگو با خبرنگار مهر مجموع انتقادهای خود نسبت به محمدرضا لطفی ـ سرپرست گروه موسیقی هم‌نوازان شیدا و استاد موسیقی ایرانی ـ را در دو بخش مطرح کرد.

بخش نخست از این انتقادها مربوط به کیفیت اجرای کنسرت این گروه موسیقی بود و بخش دوم از گفته های کیایی به انتقاد از موضع گیری های سیاسی و آمیخته کردن هنر و سیاست توسط او برمی گشت.

این نوازنده سنتور در انتقاد به بخش تکنوازی لطفی گفت: زمانی که این نوازنده تار به روی صحنه آمد؛ حدود ده دقیقه کوک کردن سازش به طول انجامید این در حالی است که هر اهل فنی می داند که ساز را باید به احترام وقت مخاطب قبل از روی صحنه آمدن کوک کرد و حال اینکه لطفی پس از کوک ساز متاسفانه قطعاتی را خارج (فالش) اجرا کرد و تا پایان کنسرت هم نتوانست با مخاطب ارتباط برقرار کند و از همین جهت معتقدم که موسیقی که محمدرضا لطفی ارائه داد به معنای واقعی نوعی موسیقی تخدیری وملال آور بود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

9 دیدگاه

 1. در چنين جهان تبليغات زده و پوچي كه هرچه ارزش است بي ارزش ديده مي شود و هر چه بي ارزش ، ارزش ، بايد از كاربران اين سايت چنين بي حرمتي هاي گستاخانه نسبت به استاد بزرگ موسيقي ايران بشنويم ، دختر استاد مشكاتيان حق اظهار نظر درباره چنين استادي را ندارد آنوقت چرا همه احساس مي كنند بايد نظر بدهند ؟
  چرا احساساتي مي شويد و نظر ميدهيد؟
  چرا با اين ادبيات گستاخانه و بي ادبانه ؟

 2. چون بنده خودم در كنسرت بودم ميگويم كه نظرات كاربران گستاخ (نسبت به استاد لطفي) و استاد كيايي همه غلط است چون نه كوك كردن استاد لطفي زياد طول كشيد و نه انتقادهاي استاد بي راه است.
  بايد بدانيد كه فن بداهه نوازي در همان كنسرت مشخص ميكند كه ساز
  بايد چگونه است .
  باشد كه قدر استاد بزرگمان را بيشتر بدانيم

 3. آقای لطفی مدتها دور از ایران بودند،آیا کسی پرسید که اگر شرایط ایران خوب بود، پس چرا ایشان میهن اسلامی را رها کرده و به دیار کفر مهاجرت کردند؟
  ایشان با این حرکت نا جوانمردانه، فقط آبروی خود را بردند.
  و اگر استاد شجریان تجارت میکنند، پس ایشان در موسسه شیدا چه میکنند؟
  آقای لطفی،علی رضا افتخاری را به یاد آر و بیش از این خود را ضایع مکن.

 4. امثال لطفی مگس واره می خواهند جای سیمرغ را بگیرند! باید به او گفت:
  ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
  عِرض خود می بری و زحمت ما می داری!

 5. چقدر خوبه که انتقاد رو همونجا و با توضیح همون مسئله جواب بدیم نه نگهداریم و یه جای دیگه سر یه مسئله دیگه خیاط رو بکنیم تو کوزه!!!!! این کار به مراتب بدتر و بی معنا تر از حرفیه که آقای لطفی در مورد شجریان زد و تا این نحو گفتمان تو کوزه کنی پا برجاست بچرخ تا بچرخیم دور همین فاجعه که درگیرشیم

 6. هر اهل فنی می داند که ساز را باید به احترام وقت مخاطب قبل از روی صحنه آمدن کوک کرد؟؟؟

  در کنسرتهای بزرگ، وقتی که سالن پُر باشه، باید ساز رو با توجه به فضا مجدداً کوک کرد.

 7. لطفی خودشو سالهاست که گم کرده پس دور از انتظار نیست که موسیقی رو هم گم کنه. این آقا سالها کمونیست و طرفدار توده ای ها بود. بعد انقلاب به یکباره متحول شد و درویش شد. یه مدت هم که سلام ژاپنی میداد که مثلا متفاوت باشه. حالا هم که شده ممد مایلی کهن واسه اینکه اسمش از یاد کسی نره با همه مخالفه. ولی جالب اینه که هنوزم آدم هایی پیدا میشن که پول بدن برن این خودباخته رو ببینن!!!!

 8. ” لطفی ” از زمان نشر کنسرتهای تکنوازی و به اصطلاح خوانندگی خود , به خودش تیر خلاص رو زده … لطفی از پسرفت خودش در این سالها بخوبی واقف هست , و با این اظهار نظرهای گهگاه جنجالی خویش , بدنبال شان و توجه از دست رفته ی سالها ی قبل خودش هست . پس اگر هر دم به اظهار نظرهای وی , چنین واکنشهائی نشان داده شود , برنده ی این میدان , ” لطفی ” ست , توصیه ی من , توجه نداشتن به اظهارات پوچ این شخص , و هدر ندادن وقت و قوای ذهنی , پس از شنیدن آن است .

 9. چقدر خوبه که بزرگان هنر از هم انتقاد سازنده کنند..
  امیدوارم شاهد رشد این جریان در کشور باشیم..

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*