داستان مجوز آلبوم حبیب در ایران و تکذیب‌های وزارت ارشاد

melodymag

بیش از یک‌سال و نیم از نخستین باری که اخبار حضور خوانندگان لس‌آنجلسی در تهران منتشر شد می‌گذرد. حبیب محبیان یکی از خبرسازترین خوانندگان لس‌آنجلسی است که قصد دارد آلبومی را در ایران و با مجوز ارشاد منتشر کند.
به گزارش مجله موسیقی ملودی نخستین بار «رضا رشیدپور» مجری سابق برنامه‌های صدا و سیما در وبلاگ خود از حضور و فعالیت حبیب در تهران خبر داد و عکسی نیز از خودش و حبیب را منتشر کرد.
پس از این اطلاع‌رسانی به طور مکرر شاهد اخبار جدید و تکذیب‌های چندباره مسئولان، نسبت به حضور و فعالیت حبیب محبیان در تهران بودیم. در حالی‌که نام آلبوم و متن تعدادی از ترانه‌های آلبوم جدید حبیب در ایران، منتشر شده بود و گمانه‌زنی‌ها در مورد این‌که آلبوم در خصوص موسیقی حوزه‌ی دفاع مقدس است یا خیر، شدت گرفته بود، رییس دفتر موسیقی وزارت ارشاد در سال ۸۹ قویاً به تکذیب حضور و فعالیت حبیب در تهران پرداخت و اشاره کرد که درخواست صدور مجوز برای هیچ‌یک از خوانندگان لس‌آنجلسی به دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارسال نشده است.
اندکی بعد، خبر از حضور خوانندگانی چون معین، بیژن مرتضوی و قیصر در ایران به گوش رسید و تا پایان سال ۸۹ هیچ خبری از صدور مجوز هیچ‌یک از این هنرمندان منتشر نشد.
حبیب در تهران

حبیب در سال ۸۹ با روزنامه راه مردم مصاحبه کرد و نظراتی را در خصوص موسیقی ایران و حتا دولت ایران ابراز کرد. از جمله این‌که وی گفت: ««مسجد باید باشد اما مشروبخواری هم باشد. باید مردم آزاد باشند که حرفشان را بزنند. ایران تنها جایگاه آخوندها نیست. در ایران جوانها هستند که دارند این مملکت را میگردانند. یک مغزهایی هستند که اصلا استثنایی هستند. متأسفانه بعضی هایشان میزنند بیرون. ولی وطن پرست هم زیاد داریم. نمونه اش همین ماهواره که فرستادند فضا.»
حبیب محبیان که گفته می‌شود همراه پسر خود در تهران حضور پیدا می‌کند در سال ۱۳۵۶ با انتشار آلبوم «مرد تنهای شب» به شهرت رسیده. این خواننده زاده آذربایجان، آهنگ‌ساز و ترانه‌سراست و گیتاریست ماهری نیز به شمار می‌رود که در اجراهایش اغلب از گیتار دوازده سیم استفاده می‌کند.
گفته می‌شود حبیب نامه‌نگاری‌هایش را کرده و امضاهایش را هم گرفته که مجوز انتشار آلبوم و حتا برگزاری کنسرت در ایران را اخذ کند و به قول خودش در سرزمین مادری به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه دهد.
این در حالی‌ست که چند روز قبل سیدمحمد میرزمانی رییس دفتر موسیقی وزارت ارشاد در تازه‌ترین اظهارنظر خود باز هم تاکید کرد که تاکنون از سوی هیچ خواننده آن‌طرف آبی درخواست صدور مجوز به دفتر موسیقی ارسال نشده است.
باید دید داستان فعالیت حبیب و سایر خوانندگان لس‌آنجلسی تحت قوانین جمهوری اسلامی، و تکذیب‌های پی در پی مسئولان وزارت ارشاد تا کجا ادامه پیدا می‌کند. آیا شاهد انتشار آلبوم دفاع مقدس این خواننده لس‌آنجلسی سابق خواهیم بود یا مسئولین دفتر موسیقی وزارت ارشاد از انتشار این آلبوم خبرساز، جلوگیری می‌کنند؟

  • مونا مهربان / مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*