کودکان نابینا در یادگیری موسیقی استعداد بیشتری دارند

melodymag

دانشمندان دانشگاه کانادا در مونترال دریافته اند نابینایان ۱۰ بار بهتر از افراد بینا، تغییرات زیر و بم صداها را تشخیص می دهند.
به گزارش مجله موسیقی ملودی تازه ترین تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در سنین بسیار پایین بینایی خود را از دست می دهند استعداد موسیقی پیدا می کنند که به طور مشهودی بهتر از دیگر همسالان بینای آنها است. دانشمندان از مدت ها قبل می دانستند نابینایان بهتر از همسالان بینای خود می توانند با کمک صدا موقعیت خود را تشخیص دهند اکنون دانشمندان دانشگاه کانادا در مونترال دریافته اند نابینایان ۱۰ بار بهتر از افراد بینا تغییرات زیر و بم صدا ها را تشخیص می دهند اما این به شرطی است که قبل از دو سالگی بینایی خود را از دست بدهند.
پاسکال بلین سرپرست این تحقیق می گوید این تحقیق ثابت می کند نابینایان در تشخیص زیر و بمی صدا بهتر از افراد طبیعی و بینا عمل می کنند چنان‌چه شماری از موسیقی دانان بزرگ نابینا هستند و بسیاری از کسانی که پیانو کوک می کنند نیز نابینا هستند.

اما تا قبل از انجام تحقیق شواهد زیادی برای اثبات توانایی بهتر نابینایان در زمینه موسیقی وجود نداشت. محققان هیچ تفاوتی در تشخیص تغییرات زیر و بم صدا بین افراد بینا و کسانی که در سنین بالاتر نابینا شده‌اند نیافتند. محققان دریافتند برتری استعداد موسیقی با سن بروز نابینایی مرتبط است. فقط کسانی که قبل از دو سالگی بینایی خود را از دست داده اند استعداد بهتری در این زمینه نشان می دهند اما کسانی که بعد از پنج سالگی دچار نابینایی شدند تفاوت چندانی با سایرین نداشتند.
به نقل از جدیدترین، نتایج این مطالعه در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده است. این تحقیق تفاوت بین نابینایان و بینایان را ناشی از انعطاف پذیری مغز در دوران کودکی می داند.

در این دوران مهم، مغز نوزاد همانند اسفنج است و همه نوع محرکی را دریافت می کند. این تحقیقات نشان می دهد بخشی از مغز که تصاویر را دریافت می کند در صورتی که اطلاعاتی را دریافت نکند برای تقویت سایر بخش ها تخصیص می یابد. زمانی که این افراد نابینا می شوند بخشی از مغزشان که برای پردازش اطلاعات دیداری مورد استفاده قرار می گیرد برای انجام وظایف دیگری به خصوص اطلاعات شنیداری تحت سازمان دهی مجدد قرار می گیرند.

بر اساس این تحقیقات هرچه این سازمان دهی مجدد زودتر انجام شود کارایی بیشتری خواهد داشت.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. ba salam
    mataleb hame khob hastan,lotfan az akhbare dakheli shahrestan-ha dar zamineye ejraye mosighi va …. ham khabar bezanid
    ba tashakor

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*