یک نوازنده سنتور: زنان در موسیقی سنتی محدودیت‌های بسیاری دارند

melodymag

مدير عامل مؤسسه هنري و آموزشگاه موسيقي «بسته‌نگار» در اصفهان گفت: دختراني كه هنرجوي موسيقي هستند، تنها مي‌توانند براي بانوان اجرا كنند و در زمان اجراي مربي‌هاي خود هم نمي‌توانند حضور داشته باشند.

به گزارش مجله موسیقی ملودی «مجيد رفيعيان» در گفت‌وگو با ايسنا  درخصوص روند گرفتن مجوز برگزاري كنسرت‌هاي آموزشي آموزشگاه‌هاي موسيقي، اظهار كرد: با مشکلات زيادي مواجه هستيم. از سال ۸۶ به اين طرف نيز سخت‌گيري‌ها و مراحل قانوني بيشتر شده است.

وي افزود: کنسرت‌هاي آموزشي با تعداد نفرات کم و با اين شرط که پسر و دختر از هم جدا باشند، مي‌تواند برگزار شود و از سال ۸۸ اين محدوديت‌ها ايجاد شده است.

رفيعيان با اشاره به اين‌که بايد تمامي آهنگ‌ها و اشعار مورد بررسي قرار گيرد، ادامه داد: در سال ۸۸ کنسرت آموزشي بزرگي با حدود ۱۰۰ نفر نوازنده شامل نوازندگان کودک، نوجوان و جوان برگزار کرديم، اما به دليل مختلط بودن نوازندگان از اجراي عمومي منع شديم.

وي اضافه کرد: تنها توانستيم اين كنسرت را در يک سالن کوچک و در برابر والدين نوازندگان برگزار كنيم و پس از آن‌ هم مسؤولان تاکيد کردند که ديگر اجازه برگزاري چنين کنسرتي را حتي در اين مقياس نخواهيم داشت.

عضو هيات مؤسس مؤسسه هنري بسته‌نگار با بيان اين‌که با وجود محدوديت‌هايي در زمينه لزوم جدايي دختران و پسران، آموزشگاه تاكنون کنسرت‌هايي برگزار کرده است‌، بيان کرد: متاسفانه دختران تنها مي‌توانند براي بانوان اجرا داشته‌ باشند و حتي مربي‌هاي آن‌ها هم نمي‌توانند زمان اجرا حضور داشته باشند.

وي درخصوص اجراي چنين قانوني در اصفهان خاطرنشان کرد: ظاهراً اين قانون تنها در اين شهر اعمال مي‌شود و ديگر شهرها با چنين مشکلي مواجه نيستند.

رفيعيان در رابطه با سخت‌گيري‌هاي کمتري كه در زمينه صدور مجوز كنسرت گروه‌هاي سنتي وجود دارد، گفت: برخي از اين حساسيت‌ها طبيعي است و بايد باشد، اما بعضي ديگر به صورت سليقه‌اي اعمال مي‌شود.

وي درخصوص تفاوت روند گرفتن مجوز براي کنسرت‌هاي آموزشي و کنسرت‌هاي رسمي، اضافه کرد: به دليل اين‌که مخاطبان کنسرت‌هاي آموزشي تنها خانواده‌هاي هنرجويان هستند و از طرفي اجازه فروش بليت و تبليغات گسترده ندارند و هم‌چنين بيشتر بحث آموزش در اين کنسرت‌ها مطرح است ، اين نوع کنسرت‌ها به مشکلات کمتري‌ براي گرفتن مجوز برمي‌خورند.

عضو خانه موسيقي ايران افزود: هزينه‌هاي اين کنسرت‌ها براي آموزشگاه‌ها سنگين است و به اين دليل که برگشت سرمايه ندارد، آموزشگاه‌ها مجبور هستند هر چه مي‌توانند برنامه را خلاصه‌تر برگزار کنند.

وي ادامه داد: در کنسرت‌هاي رسمي که چنين مشکلاتي ندارند و مي‌توان به درآمد آن‌ها خوشبين بود، اثر بهتر و بزرگ‌تري مي‌تواند توليد و اجرا شود.

رفيعيان بيان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، با در اختيار قرار دادن سالن اين اداره سعي در تسهيل برگزاري کنسرت‌هاي آموزشي دارد، اما متاسفانه اين سالن کوچک است و جواب‌گوي نيازهاي آموزشگاه‌ و تعداد افراد شرکت‌کننده نيست.

وي اظهار كرد: براي برگزاري کنسرت‌هاي آموزشي، مي‌توان مجوز موردي گرفت و نيازي به فرستادن درخواست براي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در تهران نيست.

عضو انجمن موسيقي اصفهان با اشاره به لزوم بها دادن به بحث فرهنگ و هنر، خاطرنشان کرد: مي‌توانيم از اين طريق در برابر ناهنجاري‌هاي اجتماعي ايستادگي و بسياري از مشکلات را حل کنيم و اين مهم در گرو سياست‌گذاري‌هاي مسؤولان است.

گفتنی است مجيد رفيعيان، مدرس و نوازنده سنتور است و عضو کانون نويسندگان، محققان و هنرمندان کشور هم هست.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*