آمارها می‌گویند: آیا «ردیوهد» گروه موفقی است؟

melodymag

گروه «ردیوهِد» (Radiohead) که در سبک راک آلترناتیو فعالیت می‌کند در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و در دهه ۹۰ میلادی به شهرت رسید.
به گزارش مجله موسیقی ملودی این گروه موسیقی از «ابینگدن»، آکسفوردشایر بریتانیا می آید و اعضای اصلی آن را «تام یورک» (خواننده،گیتاریست و پیانیست)، «جانی گرین‌وود» (گیتار، کی‌بُرد و دیگر سازها)، «اد اوبراین» (گیتار و صدای زمینه)، «کالین گرین‌وود» (بیس و سینی‌سایزر) و «فیل سلوی» (درام و سازهای کوبه‌ای) تشکیل می‌دهند.
ریدیوهد نخستین تک‌آهنگ خود به نام «خزش» (Creep) را درسال ۱۹۹۲ منتشر کرد. البته این آهنگ در زمان پخش خود به موفقیت چندانی نرسید.
هر چند که آهنگ Creep تنها پس از گذشت چند ماه و همزمان با انتشار آلبوم پابلو هانی در سال ۱۹۹۳ تبدیل به یک اثر پرفروش در سطح جهان شد. شهرت ریدیوهد در بریتانیا با انتشار دومین آلبومشان به نام خمش‌ها در سال ۱۹۹۵ آغاز شد و گروه با انتشار سومین آلبومشان به نام اوکی کامپیوتر (۱۹۹۷) به شهرت فراگیر جهانی رسیدند.
کید ای (۲۰۰۰) و فراموشکار (۲۰۰۱) به عنوان تکامل و جهشی در کار موسیقی ریدیوهد شناخته می‌شوند چرا که بعد از این دو آلبوم گروه دست به تجربه‌هایی جدید در موسیقی الکترونیک زد و انواع موسیقی مانند جز، پست-پانک و موسیقی الکترونیک را با هم درآمیخت.

زنده باد دزدها(۲۰۰۳)آخرین آلبومی بود که گروه برای کمپانی ای‌ام‌آی ساخت.این آلبوم پر بود از صداهای نامفهوم و موسیقی الکترنیک که ترانه‌های آن بیش از همه تحت تاثیر جنگ بودند.
melodymag

شش آلبوم اول گروه که توسط ای‌ام‌آی منتشر شده بودند تا سال ۲۰۰۷ به فروش بالای ۲۵ میلیون نسخه در جهان رسیدند.ریدیوهد در سال ۲۰۰۷ آلبوم بعدی خود به نام در رنگین‌کمان‌ها را به صورت مستقل منتشر کرد.

این آلبوم در اصل به صورت اینترنی منتشر شد و خریداران می‌توانستند به هراندازه که می‌خواستند برای آلبوم پول پرداخت کنند.

در انتشار فیزیکی آلبوم بعدها ریدیوهد به موفقیت بالا در فهرست‌ها رسید و منتقدین نیز از آلبوم تمجید کردند. ریدیوهد هشتمین آلبوم خود، پادشاه درختان را در فرمت‌ها مختلفی در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد.

ردیوهد تاکنون بیش از سی میلیون نسخه از آلبوم‌های خود فروخته‌است و تاثیر زیادی چه بر روی شنوندگان عادی و چه بر روی منتقدین داشته‌است.

در سال ۲۰۰۵ ریدیوهد توسط مجله رولینگ استونز به عنوان هفتادوسومین هنرمند تاثیر گذار تمام دوران انتخاب شد.

این درحالی بود که آلبوم‌های قبلی گروه نفوذ بسیاری در موسیقی راک بریتانیا داشتند و آهنگسازان بسیار زیادی در سبک‌های مختلف از ریدیوهد تاثیر گرفته بودند.

  • با سپاس از  (هرمان) yekmagnat

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*