جیم شروود نوازنده ساکسوفون و همکار فرانک زاپا درگذشت

jim-sherwood

«جیم شروود» (Jim Sherwood) نوازنده خلاق ساکسوفون که با «فرانک زاپا» موسیقی‌دان بزرگ قرن بیستم، همکاری می‌کرد در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

به گزارش مجله موسیقی ملودی این هنرمند موسیقی در آستانه کریسمس بنا به علتی نامعلوم درگذشت و تاکنون نیز علت خاصی برای مرگ وی ابراز نشده است.

جیم شروود در نخستین گروه فرانک زاپا با نام Mothers Of Invention که در سال ۱۹۶۹ از فعالیت دست کشید، به‌عنوان یکی از نوازندگان اصلی حضور داشت و در این بند، ساکسوفون می‌نواخت.

شروود پس از فروپاشی اولین گروه زاپا به نوازندگی بدون کلام ادامه داد و کماکان با زاپا و گروه‌های بعدی او همکاری پیوسته داشت. وی ساکسوفون تنور و باریتون را می‌نواخت و به نواختن پرکاشن نیز تسلط کامل داشت. او هم‌چنین تا زمانی‌که در اولین گروه فرانک زاپا عضو بود به‌عنوان یکی از خوانندگان این بند نیز فعالیت می‌کرد.

جیم شروود که از دوستان دوران کودکی فرانک زاپا به شمار می‌رفت از ابتدای فعالیت زاپا در واپسین سال‌های دهه ۶۰ میلادی با وی همکاری می‌کرد.

فرانک زاپا در مصاحبه‌ای که در سال ۱۹۶۸ با مجله رولینگ استون انجام داده بود از جیم شروود به عنوان «کله موتوری» یاد کرده بود. او توضیح داده بود که هم‌گروهی‌ها به‌خاطر علاقه جیم شروود به اتومکانیک، این لقب را به وی داده‌اند.

به گزارش مجله موسیقی ملودی فرانک زاپا یکی از موسیقی‌دان‌های نابغه و تاثیرگذار موسیقی در قرن بیستم بود. این هنرمند آوانگارد، به‌عنوان یکی از چهره‌های کشف استعداد جوانان در زمینه موسیقی به شمار می‌رفت و آثار ارزشمندی از فرانک و اعضای گروهش باقی مانده است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. اگه بشه که بزارن عالیه به موسقی واقعا ظلم شده و در حد رفع نیازخودشون و به سبک و سلیقه خوشودن ازش بهره برداری می کنن امیدوارم این هنر زنده در این کشور بیشتر از این نمیره

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*