گروه ژیوار موسیقی کردی را با تنظیمی جدید اجرا می‌کند

melodymag

گروه«ژيوار» به سرپرستي ژيوار شيخ الاسلامي در بيست و هفتمين جشنواره موسيقي فجر شرکت و ترانه‌هاي فولکلوريک کردي را با تنظيمات جديد اجرا مي‌کند.
به گزارش مجله موسیقی ملودی از آريا، ژيوار شيخ‌الاسلامي با اشاره به‌اينکه گروه ژيوار در دو بخش فارسي و کردي به اجراي برنامه مي‌پردازد، گفت: در بخش کردي، پنج قطعه فولکلوريک با تنظيم جديد به اجرا درمي‌آيد. نخستين بخش از کنسرت گروه ژيوار هم به موسيقي سنتي اختصاص دارد و در آن قطعاتي چون«کوي خرابات» و«نرگس مست» با شعري از حافظ، «مستانه» غزل مولانا،«چهار مضراب» دشتي و تک‌نوازي اعضاي گروه خوانده و نواخته مي‌شود.
سرپرست گروه ژيوار، نوآوري را ضرورتي دانست که گاه در کنسرت‌هاي موسيقي بانوان ناديده گرفته مي‌شود. وي در ادامه بيان کرد: نمي‌توان اين واقعيت را ناديده گرفت که مخاطب و منتقد جدي براي موسيقي بانوان وجود ندارد، اما به اين بهانه نمي‌توان به يک سري کارهاي تکراري دل خوش کرد و دست از نوآوري برداشت.
شيخ‌الاسلامي با اشاره به اينکه کساني که به کنسرت ويژه بانوان مي‌روند، ترجيج مي دهند که آهنگ‌ها و تصنيف‌هاي خاطره‌برانگيز بشنوند، گفت: توجه به خاطره جمعي به معني اين نيست که هنرمندان دست از خلق کارهاي تازه بردارند و به‌جاي تربيت گوش مخاطب و بالابردن سطح پسند و سليقه او، تنها به اجراي ترانه‌هاي نوستالژيک توجه کنند.
سرپرست گروه ژيوار به ضرورت توجه به ترانه‌هاي محلي، به همان صورت که هست، اشاره کرد و افزود: گروه ژيوار در دومين بخش از کنسرت خود به اجراي ترانه‌هاي کردي مي‌پردازد؛ اين ترانه‌ها به قالب ارکسترال درنيامده‌اند و تنها با تنظيمي تازه ارائه مي‌شوند، چراکه مردم با موسيقي بومي و ظرفيت‌هاي آن آشنا نيستند و گروه ژيوار مي‌کوشد تا موسيقي نواحي مختلف کردستان و کرمانشاه را آن‌گونه که هست به مخاطب خود معرفي کند.
شيخ‌الاسلامي، وجود جشنواره‌اي مستقل براي بانوان را لازم و ضروري برشمرد و افزود: حضور پنج گروه ويژه بانوان در جشنواره موسيقي فجر، کافي نيست و بايد جشنواره مستقلي براي خانم‌ها و رقابت آنها با يکديگر طراحي و اجرا شود.
گفتني است آهنگسازي قطعات فارسي و کردي و نوازندگي سنتور را رزيتا جانميان برعهده دارد. گلنوش ملايري(سنتور باس)، مينو اصحابي(کمانچه)، نازنين قاسمي(عود)، پريا پيرزاده(تار)، نيره علي اصغر فخري(تنبک) و عسل ملک زاده(دف و دايره) اعضاي ديگر اين گروه موسيقي بانوان هستند.
گروه موسيقي ژيوار به سرپرستي ژيوار شيخ الاسلامي، ۲۵ بهمن ماه، ساعت ۱۶ در فرهنگسراي بهمن به اجراي برنامه مي‌پردازد.
بيست و هفتمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر به دبيري دکتر حسن رياحي ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه در تهران، شيراز، کرج، قزوين، گرگان و ياسوج برگزار مي شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*