ایرج صهبایی؛ سکان رهبری ارکستر زهی پارسیان را به دست گرفت

melodymag

اركستر زهي پارسيان كه اجراي پارسال آنها به رهبري علي رهبري به دلايلي نامعلومي لغو شد‎؛ اسفندماه با رهبري ايرج صهبايي به صحنه مي‌رود.

به گزارش مجله موسیقی ملودی شروين پاشايي(مدير برنامه اركستر زهي پارسيان) به خبرنگار ايلنا گفت: چندي پيش شايعه تعطيلي اركستر زهي پارسيان به گوش مي‌رسيد‎؛ درحاليكه ما در آن زمان در تدارك برگزاري يك كنسرت منسجم با يك رهبري حرفه‌اي بوديم. در همين راستا با ايرج صهبايي مذاكره كرديم و اين هنرمند از هفته آينده به ايران مي‌آيد و درباره انتخاب رپرتوار و مايستر اركستر تصميم نهايي را خواهد گرفت.

پاشايي با اشاره به اينكه هم اكنون اعضاي اركستر زهي پارسيان تمرينات هفتگي خود را انجا مي‌دهند، خاطرنشان كرد: تمرينات به گونه‌اي است كه با حضور ايرج صهبايي مقدمات براي اركستر در تالار وحدت مهيا باشد.

ارکستر زهی پارسیان در تمام سال‌های فعالیت خود به خوبی نشان داد که قابلیت اجرا ژوست(تعبیری از اجرای هماهنگ و یکصدای ارکستر) را با کیفیت قطعات موسقی کلاسیک غرب دارد. این ارکستر بعداز ارکستر سمفونیک تهران که نماینده فرهنگی دولت است و ازسوی دولت حمایت مالی نیز می‌شود، تنها گروه خصوصی(بعداز گروه کامکارها که البته پشتوانه خانوادگی همواره آنها را دورهم نگه داشته) است که توانسته یک دهه را با موفقیت و بدون درجا زدن پشت سربگذارد. اما در دو سال اخیرا خبرهایی از توقف فعالیت گروه پارسیان به گوش می‌رسید که با دو سال به صحنه نرفتن این ارکستر و اخبار متفاوتی که از طریق سرپرست ارکستر و نوازنده‌های آن منتشر می‌شد، کم‌کم این اخبار نیز رنگ و بوی جدی به خود گرفت.

اصلی‌ترین مشکل ارکستر زهی پارسیان مانند دیگر فعالیت‌های فرهنگی در کشور؛ به هزینه‌های مالی آن بازمی‌گردد. مشکلات مالی موجب شده این ارکستر در منظم‌ترین شیوه اجرایی خود با موانع بسیاری مواجه شود. «نیما زاهدی» (مایستر دوم و سخنگوی ارکستر زهی پارسیان) با تایید مشکلات مالی ارکستر زهی پارسیان برای حضور یک رهبر حرفه‌ای در آن پیش‌تر به ایلنا گفته بود: «با هنرمندانی مانند علی رهبری، نصیر حیدری، شهرداد روحانی، هومن خلعتبری و برخی دیگر از رهبران حرفه‌ای برای رهبری ثابت ارکستر گفتگوهایی داشته‌ایم اما برای حضور چنین رهبرانی؛ نیازمند یک بودجه بطور متوسط از ۳تا۹ هزاریورو برای هر اجرا هستیم.» به‌ گفته «زاهدی»، هنوز هیچ اسپانسری برای حمایت از این ارکستر پیشقدم نشده و این درحالی است که بخش خصوصی و شرکت‌های تولید و بازرگانی باید بخشی از درآمد خود را صرف امور فرهنگی کنند یا به امر فرهنگ سازی بپردازند.

این ارکستر پاییز سال گذشته قرار بود به رهبری علی رهبری به صحنه برود و برای این کار هیچکدام از متولیان موسیقی ازجمله انجمن موسیقی، مرکز موسیقی و معاونت هنری نه تنها به این گروه کمک نکردند بلکه حمید شاه آبادی(معاون هنری وزیر) اعلام کرد که با حضور رهبری در ایران مخالف است و تا زمانی که وی مدیر است؛ اجازه آمدن علی رهبری به ایران را نمی‌دهد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*