گرمی ۲۰۱۲ و درخشش ادل ستاره بریتانیایی

melodymag

خواننده ۲۲ ساله بریتانیایی برای آلبوم «۲۱» در جوایز گرمی ۲۰۱۲ برنده شش جایزه اصلی شد.
به گزارش مجله موسیقی ملودی از خبرآنلاین، ادل با بردن شش جایزه از جمله جایزه بهترین آلبوم سال توانست به رکورد بیانسه برسد، این دو تنها خواننده‌های زنی هستند که موفق شده‌اند در یک شب شش جایزه گرمی از آن خود کنند.

پنجاه و چهارمین دوره جوایز گرمی یکشنبه شب به وقت تهران در استیپل سنتر در لس آنجلس برگزار شد. در این مراسم گروهی از چهره‌های شاخص دنیای سینما و موسیقی از جمله گوئینت پالترو و پل مکارتنی حضور داشتند.

ادل در شش رشته نامزد جایزه گرمی بود که هر شش جایزه را برای آلبوم «۲۱» و دو آهنگ موفق آن یعنی «غلتیدن در اعماق» و «کسی مثل تو» گرفت. این خواننده در سه رشته اصلی (بهترین آلبوم، ترانه و آهنگ سال) برنده جایزه گرمی شد و بدین ترتیب به رکورد نورا جونز که سال ۲۰۰۳ به این مهم دست یافته بود نیز دست یافت. ادل سال ۲۰۰۹ با اولین آلبوم خود به نام «۱۹» برنده جایزه استعداد نوظهور گرمی شده بود.
melodymag

«۲۱» دومین آلبوم ادل ۲۲ ساله است که با فروش ۶٫۳۸ میلیون نسخه به پرفروش‌ترین آلبوم سال بدل شد، این آلبوم برای ۲۰ هفته غیرمتوالی صدرنشین جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های هفته در آمریکا بود. این آلبوم اگر یک هفته دیگر در صدر جدول بماند رکورد «بادی‌گارد» با صدای ویتنی هیوستون را می‌شکند. هیوستون یکشنبه ۱۲ فوریه ۲۰۱۲ به شکلی مشکوک در سن ۴۸ سالگی درگذشت.

دیگر شگفتی جوایز گرمی امسال بُن آیور بود که جایزه استعداد نوظهور گرمی را گرفت. این خواننده موسیقی کانتری درحالی برنده شد که بسیاری فکر می‌کردند نیکی میناژ برنده جایزه است.

جایزه گرمی (در اصل: جایزه گرامافون) توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط موسیقی، به دستاوردهای برجسته در تولید موسیقی تعلق می‌گیرد. از بین سه مراسم بزرگ موسیقی جهان، گرمی بزرگترین آن‌ها است. ارزش جایزه گرمی برابر با جایزه اسکار در صنعت فیلم‌سازی و جایزه اِمی در تلویزیون است.

برندگان رشته‌های اصلی گرمی از این قرار هستند:
بهترین آهنگ سال: «غلتیدن در اعماق» با صدای ادل
بهترین آلبوم سال: «۲۱» با صدای ادل
بهترین ترانه سال: «غلتیدن در اعماق» سروده ادل ادکینز و پل اپورث
استعداد نوظهور: بن آیور
بهترین اجرای پاپ تک نفره: «کسی مثل تو» با صدای ادل
بهترین اجرای پاپ دو/چند نفره: «روح و جان» با صدای تونی بنت و امی واین‌هاوس
بهترین آلبوم پاپ بی‌کلام: «مسیری از ممفیس» اثر وکر تی. جونز
بهترین آلبوم پاپ باکلام: «۲۱» با صدای آدل
بهترین آلبوم راک: «نور هدررفته» اثر فو فایترز
بهترین آلبوم آلترناتیو: «بن آیور» اثر بن آیور

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*