صادرات موسیقی به دنیا – بخش نخست: ریانا

melodymag

به نظر شما این ممکن است که یک هنرمند با استفاده از موسیقی، کشور خود را به دنیا بشناساند؟ یا این‌که هنرمندی با استفاده از شهرت خود، آوازه کشورش را نیز مطرح کند؟ کاری به کشورهایی که مهد موسیقی (از نوع کلاسیک، پاپ، راک و …) بوده اند نداریم، این که شما بیایید و با استفاده از هنرتان که موسیقی است و صد البته استفاده از هوش و امکانات مالی و فنی (تبلیغات) کشورتان را هم مثل خودتان مشهور کنید، هم ناسیونالیست بوده اید و هم به خودتان خدمت کرده اید و اگر دلبستگی ای به موسیقی محلی کشورتان دارید، موسیقی کشورتان را نیز به کشورهای بزرگ و کوچک و حتی آن‌هایی که مهد موسیقی‌اند صادر کنید و در این صورت، به اعتلای هنر موسیقی هم کمک کرده‌اید.
این مطلب درباره افراد یا گروه‌هایی‌ست که یا با سبک موسیقی، زبان خواندن، یا زبان اجرا (پرفورمانس) و شکل ظاهری خود و یا با تلفیق این موارد با هم و با سبک های شناخته شده دیگر خود، کشورشان را مطرح کرده و به صادر کردن موسیقی شان نیز پرداخته‌اند.

۱- باربادوس – ریانا: تا به‌حال اسم کشوری به نام باربادوس به گوشتان خورده؟ می دانید در کدام قاره قرار دارد؟ مذهب و زبان رسمی این کشور چیست؟ پیش از آن‌که اطلس جغرافیایی را زیر و رو کنید اشاره کنم که باربادوس کشوری ا کوچک در منطقه دریای کارائیب (آمریکای مرکزی) است. البته این اطلاعات زیاد مهم نیست، مهم این است که یک خواننده زن زیبا رو از این کشور با استفاده از امکانات مالی، ساپورت دولتی ، زیبایی و موسیقی عامه پسند و بازاری اش و اندکی چاشنی نو آوری در ساخت کلیپ، برگزاری کنسرت و خواندن تا به آنجا خود را مطرح کند و پله های ترقی را طی، که در ۲۲ سالگی موفق به دریافت جایزه گرمی شود. آن هم تنها با گذشت ۶ سال از فعالیت موسیقیایی!
آهنگ Umberella(چتر) از ریانا به عنوان آهنگ شماره ۱ جدول‌های پرفروش ترین آهنگهای کشورهایی چون آمریکا، بریتانیا، کانادا و حتی شماره ۱ در رده بندی جهانی پرفروش ترین آهنگ سال ۲۰۰۷ انتخاب شد. اگر چه آهنگ های ریانا همه در استودیو های آمریکایی ضبط شده، سبکش پاپ و تجاری و اشعارش اکثرا سطحی و عاشقانه اند، اما تلاش این خواننده زن جوان در مطرح کردن کشور کوچک و ناشناخته خود با استفاده از زیبایی و موسیقی اش و فعالیت های بشر دوستانه ای که انجام می‌دهد بسیار ارزشمند است. البته ریانا موسیقی کشورش را صادر نکرد واز تم خاص فولک استفاده نمی کند. وی هم اکنون در آمریکا زندگی می کند.

  • مسعود تاجیک/مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

بدون دیدگاه

  1. خیلی خوب بود. ممنون آقای تاجیک

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*