هارمونی موسیقی ایرانی از علی قمصری رونمایی می‌شود

melodymag

كتاب «علي قمصري» با عنوان «هارموني موسيقي ايران» ۶ خرداد ماه در تالار استاد جليل شهناز خانه هنرمندان ايران رونمايي مي‌شود.

به گزارش مجله موسیقی ملودی اين نوازنده‌ي تار درباره‌ي كتاب جديدش به ایسنا گفت: از گذشته تا به امروز در مورد ماهيت ملودي در موسيقي ايراني سخن‌هاي فراواني گفته و شنيده شده، اما صحبت از هارموني غالبا پرابهام، گنگ و ناكافي بوده است.

او ادامه داد: آنچه امروزه به عنوان علم هارموني در ايران وجود دارد، بيشتر رواياتي از هارموني غربي را شامل مي‌شود كه توسط اشخاص مختلف در نيم سده‌ي اخير نوشته شده است.

اين آهنگساز يادآور شد: موسيقيداناني بوده‌اند كه با برخورداري از علم آهنگسازي غربي، نظريه‌هاي در مورد هارموني ايراني داشته‌اند اما به دليل عدم آشنايي آن‌ها با عمق موسيقي ايراني،‌ اين نظريه‌ها فروغي نداشت.

قمصري اضافه كرد: اين موضوع من را بر آن داشت تا دست به نگارش كتابي در مورد هارموني ايراني بزنم تا مجموعه‌اي كه قصد دارد با نگاهي نو به اندوخته‌هاي موسيقي ايراني مباني نظري آن را نظام‌مند و قاعده پذير كند و علاوه بر شفاف كردن متدها،‌ بستر چند صدايي و ملوديك موسيقي ايراني را وسيع‌تر كند.

علي قمصري در سايت شخصي خود در جمله‌ي كوتاهي درباره اين كتاب نوشته است:« كتاب هارموني موسيقي ايراني براي من نه ادعايي بزرگ بلكه يك دغدغه‌ي هنري است.»

مراسم رونمايي از اين كتاب ساعت ۱۸ با حضور هومان اسعدي درخانه‌ هنرمندان ايران صورت مي‌گيرد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*