گزارشی از اجرای کنسرت نغمه‌های جاودان سرزمین مادری در اصفهان

arbi-babomian-photobynafisehhajati

«دو نفر تصمیم گرفتند کار تلفیقی انجام بدهند. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که یک اشتباه بزرگ مرتکب شدند و من را انتخاب کردند.» این آغاز صحبت‌هایم با محسن طاهرزاده، چند دقیقه قبل از شروع اولین اجرای کنسرت نغمه‌های جاودان سرزمین مادری بود؛ کنسرتی که طی دو شب، ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه در مجموعه فرهنگی فرشچیان برگزار و با استقبال خوب مخاطبان رو به رو شد.
محسن طاهرزاده را مخاطبان موسیقی، با تک‌نوازی‌های پرشور دف و هم‌نوازی‌های جالب سازهای کوبه‌ای می‌شناسند. و خب این بار هم این هنرمند در کنسرت نغمه‌های جاودان، آمده بود تا همراه با آربی بابومیان (پیانیست و رهبر ارکستر)، مسعود عظیمی‌فر (خواننده)، بارکف بابومیان (نوازنده پیشکسوت آکاردئون)، فراز فریدون‌پور (نوازنده ویولن سل)، اشکان رهبر (نوازنده دیوان) و مهدی نادری (نوازنده ویولن) گزیده‌ای از اشعار فولکلوریک و خاطره انگیز ایران را برای دوستداران هنر اجرا کنند.
آربی بابومیان، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد و دکترای آهنگسازی و رهبری ارکستر، درباره شکل گیری گروه و ایده برپایی کنسرت گفت: «آقای طاهرزاده را در تمرین‌های ارکستر سمفونیک اصفهان به رهبری مجید انتظامی شناختیم. من دستیار رهبر بودم و ایشان هم ساز می‌زدند. و خب از آن زمان با تکنیک‌های نوآورانه‌ای که در اجرای سازهای کوبه‌ای دارد، آشنا بودم. این ایده هم در ذهنم بود که کار تلفیقی انجام بدهم. مخاطبان هم می‌دانند که همیشه در کنسرت‌هایم سورپرایزهایی دارم چون دوست ندارم کار تکراری انجام بدهم. این دفعه تصمیم گرفتیم تمام ترانه‌های فولکلوریک ایران را جمع کنیم و بهترین‌هایش را برای کنسرت انتخاب کنیم. با توجه به سازهای محلی هم، بهترین گزینه آقای طاهرزاده بود.»
بابومیان تاکید می‌کند که این نوع کنسرت برای اولین بار در ایران اجرا می‌شود و اضافه می‌کند: «به ویژه که آقای عظیمی‌فر، خواننده اپراتیک است. یعنی وکال اپرا کار کرده و با حس و حال متفاوتی این اشعار را می‌خواند. به طوری که از حالت سنتی درآمده‌اند و حالت کلاسیک بین‌المللی شده‌اند.»
کارها بر اساس مناطق مختلف طبقه‌بندی شده‌اند. از گیلان و مازندران بگیرید تا شیراز، قوچان، ممسنی و حتی ترانه‌های ارمنی و آذری. بابومیان در این باره می‌گوید: «سعی کردیم سازها، همان سازهای قدیمی باشند ولی ارکستراسیون متفاوت است. چون می‌خواستیم اگر قرار شد این کار در کشورهای دیگر هم اجرا شود، با فاکتورهای بین‌المللی هم مطابقیت داشته باشد.»
کنسرت در دو بخش و با قطعات مختلفی از جمله رقص شکوفه‌ها، بهار دلنشین، میخوام برم کوه، مستم مستم، جان مریم، رقص بهار، چه سبک بود پاییز، ای ایران و مرغ سحر اجرا شد و یکی از پرطرفدارترین قطعات، «رقص فرشتگان»، تک نوازی محسن طاهرزاده، بود که ویدئوی این اجرا را می‌توانید در اینجا ببینید.
خلاصه این که میهمانی موسیقایی نغمه‌های جاویدان سرزمین مادری، با نواهای کمانچه، دیوان، سه تار، قره نی، پیانو، دف، زنگوله، آکاردئون، ویولن، ویولن سل و صدای مسعود عظیمی‌فر، یکی از تجربه‌های خوب اصفهان اردیبهشتی برای دوستداران موسیقی بود.

  • نفیسه حاجاتی/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*