مردی که جان لنون را به قتل رساند تا به شهرت برسد

melodymag

از اتمام دوران حبس «مارک دیوید چپمن» قاتل «جان لنون» ۱۱ سال می‌گذرد اما او هنوز مایل به باقی ماندن در زندان است.
به گزارش مجله موسیقی ملودی مارک دیوید چپمن متولد ۱۹۵۵ آدمکش آمریکایی است که در ۸ دسامبر ۱۹۸۰ خواننده و موسیقی دان انگلیسی جان لنون را با اسلحه گرم، بیرون خانه اش در نیویورک به قتل رساند. او به تحمل ۲۰ سال زندان تا حبس ابد محکوم شد.
چپمن که یکی از مشهورترین چهره‌های موسیقی قرن بیستم را کشت سه ساعت پیش از این جنایت، از جان لنون امضا گرفته بود.
او در یک مصاحبه تلویزیویی در اوایل دهه هشتاد گفته بود: «من در تاریکی انتظار کشیدم. لیموزین توقف کرد. جان لنون پیاده شد. صدایی در کله‌ام شنیدم که به من گفت شلیک کن و من این‌کار را کردم.»
هواداران جان لنون می‌گویند اگر مارک چپمن از زندان بیرون بیاید ما او را زنده نخواهیم گذاشت. یکی از طرفداران لنون که پسری‌ست بسیار جوان رو به دوربین تلویزیونی می‌گوید: «آخر چطور می‌شد جان لنون را کشت؟ ۳۰ سال برای این قاتل کم است و اگر او بیرون بیاید خودم او را می‌کشم.»
دیگری می‌گوید: «افرادی مثل چپمن که نمادهای آزادی و صلح را از بین می‌برند نباید آزاد شوند و در جامعه حضور پیدا کنند.»
در لابه‌لای فیلم‌های آرشیوی که از این اتفاق مهم تاریخ موسیقی در اوایل دهه هشتاد موجود است، تصاویری از جان لنون، هنرمند بزرگ صلح‌طلب و فعال ضدجنگ به چشم می‌خورد و دادستان می‌گوید: «این شخص – مارک چپمن – در زمان ارتکاب قتل تنها بود. او جان را صدا می‌کند و جان برنمی‌گردد. او یک اسلحه ریوولور داشت و در یک لحظه ۵ گلوله شلیک می‌کند که ۴ تای آن‌ها به جان اصابت می‌کند و او را می‌کشد. همسر ژاپنی جان، یوکو اونو شاهد صحنه بود. گلوله‌ها درست از پشت شلیک شد و چپمن تا زمان دستگیری توسط پلیس در صحنه باقی ماند.
به گزارش مجله موسیقی ملودی قاتل تاکنون ۶ بار تقاضای عفو کرده که یوکو اونو آن‌را رد کرده است.
چپمن در جواب این پرسش که چرا جان لنون را کشتی می‌گوید: می‌خواستم با این کار، شهرت او با من تقسیم شود.

  • مونا مهربان/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*