مردی که پس از ضربه مغزی به یک استاد پیانو تبدیل شد!

melodymag

ديريك آماتو ۴۰ ساله يك استاد مسلم پيانو در شهر دنور ايالت كلورادو است اما با يك ويژگي منحصر بفرد: نه هرگز نت خواني بلد بوده و نه هرگز سازي نواخته بود. يك حادثه همه چيز را براي او تغيير داده است.در اكتبر سال ۲۰۰۶ آماتو به داخل يك استخر كم عمق شيرجه رفت و سرش محكم به كف استخر خورد و دچار ضربه شديد مغزي شد. وي ۳۵ درصد از قدرت شنوايي اش را از دست داده و از فراموشي رنج مي برد.

به نقل از جنتسايد، وي ماجرايش را در وبلاگ ويسكانسين مديكال سوسايتي نوشته است.

در اكتبر سال ۲۰۰۶ آماتو به داخل يك استخر كم عمق شيرجه رفت و سرش محكم به كف استخر خورد و دچار ضربه شديد مغزي شد. وي ۳۵ درصد از قدرت شنوايي اش را از دست داده و از فراموشي رنج مي برد.

وي مدت اندكي پس از خروج از بيمارستان به خانه يكي از دوستانش رفت ، آنگونه كه خود نوشته است نمي توانسته از پيانويي كه در سالن مقابلش قرار داشت ، چشم بردارد. سرانجام طاقت نياورد و پشت پيانو نشست. انگشتانش را روي كلاويه هاي پيانو گذاشت شروع به نواختن كرد و با چه مهارتي گويي سال ها نوازنده پيانو بوده است.

وي نوشته است: شستي هاي سياه و سفيد در مقابل چشمانم رژه مي رفتند ، وقتي چشمانم را مي بستم در ذهنم اين شستي ها به امواجي بي وقفه از نواي موسيقي تبديل مي شدند. انگشتانم ناخودآگاه روي كلاويه پيانو مي لغزيد گويي از كودكي ام با پيانو بزرگ شده بودم. نمي توانم احساسم را توضيح دهم اما مي توانم حالت چهره دوستم كه در آستانه گريستن بود را برايتان تشريح كنم.

براي ديريك اين ضربه مغزي يك هديه بود اما درعين حال عوارض رنجباري داشت به رغم اينكه اكنون يك نابغه موسيقي است. او از دردهاي شديد ميگرن رنج مي برد و نور زياد موجب سرگيجه اش مي شود.

وي مي گويد: تصور مي كنم دردهاي ميگرن و كاهش شنوايي ام بهايي است كه بايد براي اين نعمت بپردازم و از اين مساله راضي هستم.

به گفته دكتر اندرو ريوز متخصص كلينيك مايو در روچستر ايالت مينه‌سوتا، ديريك آماتو جزو آن دسته از افراد انگشت شمار در جهان است كه دچار “سندرم دانش” شده است. دكتر ريوز خاطرنشان مي كند: جراحت سر او موجب تغييرات شيميايي در مغزش شده است.

جام جم آنلاین/مترجم:‌ بهرام افتخاري

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*