مراسم بزرگداشت زنده‌یاد عبدالله سرور احمدی برگزار شد

soroor-ahmadi

مراسم بزرگداشت زنده‌ياد «عبدالله سرور احمدي» دوتار نواز منطقه تربت جام در فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی به نقل از ایسنا در اين مراسم كه شامگاه ۲۶ تيرماه برگزار شده بود، پس از پخش سرود ملي و تلاوت آياتي از قران كريم، فيلم كوتاهي از دوتار نوازي ازنده ياد سرور احمدي پخش شد.

در ادامه بهمن كاظمي – معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر- مطالبي را در وصف زنده ياد سرور احمدي بيان كرد و پس از پخش فيلم كوتاهي از فعاليت‌هاي اين دوتارنواز ،‌ علي اصغر بياني سخنان خود را با شعري از مولانا آغاز كرد و به ويژگي‌هاي شخصيتي اين هنرمند پرداخت.

اين پژوهشگر با بيان اينكه معنايي كه در عالم برقرار است را هيچ چيزي جز هنر نمي‌تواند به زبان بياورد، از استاد سرور احمدي به عنوان شخصي ياد كرد كه توانسته معنا را به زبان زيباي هنر درآورد.

بياني با اشاره به افتخارات و اجراهاي استاد سرور احمدي از او به عنوان هنرمندي بزرگ ياد كرد و افزود: او شاگردان بزرگي را تحويل عرصه موسيقي داد كه هر يك در حال حاضر اساتيدي بزرگ هستند.

سعيد سرور احمدي ( فرزند عبدالله سرور احمدي) و حبيب حبيبي‌فر در بخش ديگري از اين مراسم براي اجراي قطعاتي از موسيقي محلي تربت جام با دو تار به روي صحنه آمدند.

پس از اين اجرا، از فرزند زنده‌ياد سرور احمدي و همراهان او توسط فرهنگستان هنر تقدير و تشكر شد.

زنده‌ياد سرور احمدي ۲۲ ارديبهشت ماه سال ۱۳۲۸ تربت جام خراسان ديده به جهان گشود و از سنين كودكي دوتارنوازي را زير نظر پدر و پدربزرگ خود آموخت و دنبال كرد.

او مقام‌هاي موسيقي محلي را نزد خانواده خود و استاد نظر محمد سليماني فراگرفت و اولين برنامه خود را در راديو در سال ۱۳۴۵ اجرا كرد.اين همكاري تا سال ۱۳۵۶ ادامه يافت.

سرور احمدي در سال ۱۳۷۶ گروه موسيقي شيخ احمد جامي را بنيان گذاشت و به اجراهاي متعددي با اين گروه در داخل و خارج از كشور پرداخت و به مقام‌هاي بسياري در جشنواره‌هاي مختلف رسيد.

اين دوتارنواز برجسته سرانجام در ۲۹ خرداد ماه امسال بر اثر بيماري سرطان از دنيا رفت.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*