نقدی بر آهنگ جدید محسن چاووشی با نام «مترو»

melodymag

«محسن چاووشی» خواننده پرطرفدار کشور، چند روز پیش به مناسبت تولد خود آهنگ جدیدش با نام «مترو» را منتشر و آن‌را به هوادارانِ خود تقدیم کرد. نقد «امیر ضرابی» یکی از هواداران این خواننده در مورد آهنگ جدید وی را در مجله موسیقی ملودی با هم می‌خوانیم.

محسن چاووشی که این‌روزها یکی از برجسته‌ترین خوانندگان راک، رسته از پاپ محسوب می‌گردد این‌بار با اجرای قطعه مترو آن‌هم به مناسبت روز تولدش و تقدیم به تمام مخاطبانش بیش از پیش قدم در راه موسیقی راک گذاشته و بی‌وقفه در این سبک کاری به پیش می‌رود.

قطعه مترو این‌بار با سبکی جدید با شعری از خود خواننده (محسن چاووشی) و تنظیم اشتراکی محسن چاووشی و اشکان دباغ و با نوازندگی گیتار الکتریک مسعود همایونی و گیتار آکوستیک کیان ایرجی و میکس‌ و مسترینگ امیر جمال‌فرد برای دانلود روی صفحه‌های مجازی قرار گرفت.

این تراک کوتاه (۲:۴۰) با شعری نسبتا قافیه‌دار و با رنگ و لعابی از پست‌مدرنیسم، جلوه‌گر عشقی رنگین در پس صداهای نخراشیده گیتارالکتریک است که البته اقتضای اشعار این‌چنینی (در سبک پست‌مدرنیسم) نیز به همین‌گونه است. البته نباید ناگفته بماند که تکرار عبارت «به تو فکر می‌کنم و به تو فکر می‌کنم» قدری از قدرت و گیرایی ترانه کاسته و باعث واپس‌زنی شنونده می‌شود. اما صدای نخراشیده ساز را شاید بتوان به پای ناپختگی نوازنده در این حیطه گذاشت و قدری به آن نقد وارد کرد.

اگر در زمینه نوازندگی آن‌هم گیتارالکتریک از «شاهرخ پورمیامی» یا «سیامک شکوری» در این تراک بهره برده می‌شد سبب قوت هرچه بیشتر و انسجامی با شدت و حدت افزون‌تری می‌گردید.

امیر جمال‌فرد با میکس و مستر نسبتا خوب و گیرا توانست در این‌زمینه گوش‌ها را از ناملایمات پاک‌سازی و نمره قبولی را کسب کند. و اما اشکان دباغ که عضو جدیدالورود به تیم کاری محسن چاووشی‌ست با تنظیمی اشتراکی که با خود چاووشی رقم زد توانست پایه‌های کاری خود را مستحکم‌تر کند. البته نباید ناگفته بماند که به احتمال قوی اشکال دباغ در تنظیم قطعه فولک‌لری که محسن چاووشی گنجانده شدنش را در آلبوم «پرچم سفید» مقرر کرده بود و به دلایلی حذف شد نیز دخیل بوده و به احتمال زیاد، میکس و مستر آن را نیز دامون دهقانی عهده‌دار بوده است.

  • امیر ضرابی/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*