گزارشی از فعالیت‌های جدید گروه موسیقی کانتریِ «دریم رووِرز»

melodymag

در پی اتمام ضبط اولین آلبوم گروه کانتری «دریم رووِرز»( Dream Rovers ) با نام Off the Road، این گروه دو کنسرت در دانشگاه شریف اجرا کرد که با استقبال بسیار زیادی از طرف مخاطبان رو به رو شد.
به گزارش مجله موسیقی ملودی اولین کنسرت این گروه در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۰ در آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه شریف برگزار شد. این گروه در راستای معرفی آلبوم خود به اجرای برخی از ترانه های آن پرداخت که در بین آنها ترانه های Cloudy Sky و Dear Superstar با استقبال دو چندان رو به رو شدند.
دومین کنسرت «دریم رووِرز» در تاریخ ۱۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ در سالن همایش دانشکده فیزیک دانشگاه شریف برگزار شد.
در این کنسرت گروه علاوه بر ترانه های آلبوم Off the Road یک ترانه جدید با نام One Good Morning In the County را نیز اجرا کردند.
عرفان رضایتبخش سرپرست این گروه می‌گوید: «یکی از چیزهایی که در این کنسرت برای من خیلی با ارزش بود حضور چند تن از اساتید فیزیک دانشگاه شریف در میان مخاطبان بود. و علاوه بر آن چیزی که خیلی مرا خوشحال کرد این بود که بعد از اجرا چند تن از این اساتید در پشت صحنه پیش من آمدند و صمیمانه تبریک گفتند و ابراز رضایت کردند. این نشان دهنده آن است که ترانه های ما گستره سنی وسیعی را به خود جذب می‌کنند.»
موسیقی کانتری موسیقی محلی آمریکاست و در ایران آن‌چنان شناخته شده نیست. گروه «دریم رووِرز» نه تنها یکی از معدود گروه های این سبک در خارج از آمریکای شمالی است، بلکه به نوعی پیشگام اجرای این سبک در ایران نیز محسوب می‌شود.
سرپرست «دریم رووِرز» معتقد است: «با توجه به استقبال گسترده ای که دز دانشگاه شریف با آن روبه رو شدیم و با توجه به صحبت هایی که مردم بعد از اجرای کنسرت ها با ما رد و بدل می‌کنند می‌توانم این نتیجه را بگیرم که موسیقی کانتری پتانسیل بالایی را دارد تا تبدیل به یک سبک بسیار پر طرفدار در ایران شود. ولی در این راستا باید ابتدا این سبک را به مردم معرفی کرد. اکثر مردم میدانند که کانتری یک موسیقی آمریکایی است اما آشنایی بیشتری با آن ندارند یکی از اهداف ما این است که این سبک زیبا را به مردم ایران معرفی کنیم. با توجه به آشنایی نداشتن مردم با موسیقی کانتری و همچنین انتشار ترانه هایی که در بهترین حالت «بلوز» بوده اند و به‌صورت اشتباه تحت عنوان موسیقی کانتری انتشار پیدا کرده اند، این خطر وجود دارد که آن‌چه از موسیقی کانتری در ذهن مردم شکل میگیرد با واقعیت تفاوت بسیار داشته باشد.از این رو تصمیم گرفتیم دنیای موسیقی زیر زمینی را ترک کنیم و سعی در انتشار آلبوممان کنیم. یعنی جایی که مخاطب بیشتر و امکان برگزاری کنسرت و تبلیغات هم بیشتر است.»
melodymag

وی اضافه می‌کند: «در این راستا قدم اول را برای اخذ مجوز های لازم از وزارت ارشاد برداشتیم و ترجمه ترانه ها را به این وزارت خانه ارسال کردیم و خوشبختانه تا به حال موفق شده ایم که مجوز ترانه ها را اخذ کنیم. در حال حاضر منتظر تصمیم ارشاد مبنی بر صدور مجوز موسیقی آلبوم هستیم. اگر چنانچه این مجوز هم صادر شود تا انتشار رسمی آلبوم راه چندانی باقی نمی‌ماند و در آن صورت Off the Road به طور رسمی اولین آلبوم موسیقی کانتری در ایران خواهد بود.»
به گزارش مجله موسیقی ملودی رضایتبخش هم‌چنین در مورد متن ترانه‌های آلبوم جدیدشان می‌گوید: «در رابطه با انگلیسی بودن ترانه های آلبوم، خیلی ها تا به حال پیشنهاد دادند که از ترانه های فارسی استفاده کنیم. نظر خود من این است که زبان موسیقی کانتری انگلیسی است و نمی‌توان آن‌را به زبان دیگری اجرا کرد. مثالی می‌زنم، فرض کنید یک آمریکایی علاقه بسیار زیادی به موسیقی کلاسیک ایران، یا آن‌طور ما می‌شناسیم موسیقی سنتی، داشته باشد. به حدی که خودش آهنگ‌هایی را در این سبک بسازد. حال آیا واقعا می‌توان از وی انتظار داشت که برای آهنگ هایش از ترانه های انگلیسی استفاده کند؟ قطعا نه! چون زبان موسیقی سنتی، زبان فارسی است و نه هیچ زبان دیگری و همین امر هم در رابطه با موسیقی کانتری و زبان انگلیسی صادق است.»

آلبوم Off the Road شامل ۸ ترک است که لیست آنها به این ترتیب است: February Snow- Dear Superstar- Too Many Nights Alone- Gonna Be- Cloudy Sky- Insomnia – Stutter- Tonight

رضایتبخش در پایان خاطرنشان می‌کند: «با توجه به استقبال صورت گرفته از ترانه One Good Morning In the County در کنسرت اردیبهشت ۱۳۹۱ ابتدا تصمیم بر آن شد که این ترانه نیز ضبط شده و به آلبوم Off the Road اضافه شود اما از آن‌جا که برای اخذ مجوز اقدام کرده بودیم این امر امکانپذیر نبود.»

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*