تاریخ موسیقی کانتری در یک نگاه – بخش دوم

melodymag

• ۱۹۴۴ : در این تاریخ، مجله بیلبورد در اولین شماره آن سال خود، برای اولین بار یک چارت با نام موسیقی فولک منتشر کرد که در آن ترانه های کانتری، جَز و بلوز را قرار می‌داد.
• ۱۹۴۵ : در آن سال با پیوستن Lester Flatt و Earl Scruggs به گروه «بیل مونرو» که در سبک «بلوگراس» فعالیت میکرد، این گونه از موسیقی رسماً به عنوان زیر سبکی از موسیقی کانتری مطرح شد.
• اول ژانویه ۱۹۵۳: مطرح ترین چهره موسیقی کانتری در تاریخ، یعنی هنک ویلیامز، در سن ۲۹ سالگی و در شب سال نو در صندلی عقب اتومبیل کادیلاک خود درگذشت.
• سی و یکم دسامبر ۱۹۵۳ : الویس پریسلی اولین آلبوم خود را با کمپانی سان به مدیریت «سم فیلیپس» که مشاهیر بسیاری از جمله «جانی کش» را به موسیقی کانتری معرفی کرد، منتشر کرد. این آلبوم ترکیبی از سبک های گاسپل (موسیقی مذهبی) آر اند بی و کانتری بود.
• سی و یک دسامبر ۱۹۵۴ : جانی کش در استودیو سان دو تا از ترانه های ساخته خودش با نام هایWide Open Road و You’re My Baby, را ضبط کرد. وی به یکی از سرشناس ترین چهره های موسیقی کانتری تبدیل شد. به علت اینکه عموما لباسی مشکی بر تن داشت به وی لقب مرد سیاه پوش را داده بودند. معروف است که وی کنسرت هایش را با این جمله آغاز میکرد. سلام، من جانی کش هستم.
• دسامبر ۱۹۵۷ : جانی کش اولین کنسرت رایگانش را در زندان «سنت کوئنتین» اجرا کرد.
• شانزدهم اکتبر ۱۹۶۱: «پتسی کلاین» ترانه «دیوانه» را که یکی از ترانه های ماندگار تاریخ موسیقی کانتری است، منتشر کرد. این ترانه ساخته یکی از مشهور ترین چهره های موسیقی کانتری و نماد سبک Out Low Country Music که یکی از زیر سبک های کانتری است، یعنی «ویلی نلسون» است. لازم به ذکر است که آن زمان ویلی هنوز شناخته نشده بود و به عنوان نوازنده گیتار باس در گروه «ری پرایس» فعالیت میکرد.
• در سال ۱۹۶۱ تالار مشاهیر موسیقی کانتری در شهر نشویل ایالت تنسی کار خود را آغاز کرد. البته این تالار در سال ۲۰۰۱ به ساختمان فعلی منتقل شد.
• پنجم مارچ ۱۹۶۳ : در این روز اولین ملکه موسیقی کانتری یعنی «پتسی کلاین» در یک سانحه هوایی در سن ۳۰ سالگی کشته شد.
• در سال ۱۹۶۵ اولین و موفق ترین سوپر استار سیاه پوست موسیقی کانتری یعنی «چارلی پراید» اولین ترانه خود با نام Snakes Crawl at Night را منتشر کرد. در آن زمان به علت وجود تبعیض نژادی شدید، خیلی از کمپانی ها حاضر به پخش آثار وی نمی‌شدند. تا اینکه یک کپی از ترانه هایش به دست گیتاریست و آهنگساز مشهور کانتری «چت اتکینز» رسید. اتکینز که تا آن زمان هرگز آواز نخوانده بود، نوار را به کمپانی RCA برد و ادعا کرد که خودش خواننده آثار است و پس از آنکه با تحسین بسیار مسئولان کمپانی RCA مواجه میشود، اعلام میکند که این آثار در واقع متعلق به یک سیاه پوست به نام «چارلی پراید» است و با این کار آنها را در عمل انجام شده قرار میدهد. کمپانی RCAابتدا از افشای نژاد چارلی سر باز میزند. اما پس از مدتی که درخواست ها برای پخش آثارش از رادیو و جعبه های موسیقی ( Juke Box) زیاد میشود، وی را در یک برنامه زنده به مردم معرفی میکند. چارلی پراید تا کنون ۳۹ ترانه شماره یک را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
• در بیست و چهارم مارچ ۱۹۶۶ «باک اوونز» گیتاریست افسانه ای،Bakersfield sound ،که یکی از زیر سبک های موسیقی کانتری است را در یکی از کنسرت های گروه در کارنِگی هال در نیویورک به کار می‌گیرد که به اعتقاد برخی بی نظیر ترین آلبوم زنده تاریخ موسیقی کانتری لقب گرفته است. این زیر سبک در Bakersfield ایالت کالیفرنیا شکل گرفت و اکثر ترانه های ماندگار آن توسط «کِن نلسون» از کمپانی «کاپیتال رکوردز» منتشر شده است. از موفق ترین هنرمندان این سبک در کنار «باک اوونز» می‌توان به Buckaroos و «مرل هگارد» اشاره کرد.

عرفان رضایت‌بخش/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*