پورتراب استاد برجسته تئوری موسیقی در بیمارستان بستری شد

melodymag

مصطفي كمال پورتراب موسيقيدان پيشكسوت كشورمان روز گذشته در بخش سي سي يو بيمارستان جواهري بستري شد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی استاد برجسته تئوري موسيقي كه هم اكنون در بيمارستان بستري است، در گفت‌وگو پايگاه اطلاع رساني موسيقي ايران گفت: روز گذشته به دليل نامساعد بودن وضع جسمي ام و فشار خون بالا به بيمارستان جواهري رفتم و با تشخيص پزشك معالجم در بخش سي سي يو بستري شدم.

وي ادامه داد: بعد از انجام آزمايشات متعدد پزشك مشكل اصلي بيماري مرا داشتن فشار خون بالا در طول سالهاي گذشته اعلام و من را به بخش عمومي منتقل كرد.

اين آهنگساز بيان داشت: هم اكنون مشخص خاصي وجود ندارد و به گفته پزشكم فردا از بيمارستان مرخص خواهم شد.

مصطفی کمال پورتراب سال ۱۳۰۳ در تهران به دنیا آمد. پدرش از افسران نظامی شوروی بود كه در پنج سالگی برايش یک فلوت خرید و مصطفی با آن برای بچه های محله آهنگ هایی را که شنیده بود می نواخت. پس از آموختن مقدمات موسیقـی سال ۱۳۱۸ وارد دوره شش ساله متوسطه هنرستان عالی موسیقی شد و تا سال ۱۳۲۴ که مدرک دیپلم را دریافت کرد، سازهای متنوعی نظیر فاگوت را از یاروسلاوبیزا، ویولن را از حشمت سنجری و عطاالله خادم میثاق و تار را از موسی معروفی فرا گرفت. وی همچنین تئوری موسیقی ایرانی را نزد روح الله خالقی آموخت و در فراگیری آواز گروهی از آموزش‌های روبیک گریگوریان و در سرایش از آموزش‌های ریدون فرزانه و پاتما گریان استفاده کرد. پس از آن، به دلیل این که امکان تحصیل در دورهٔ عالی آهنگسازی در هنرستان وجود نداشت، به طور خصوصی نزد پرویز محمود به فراگیری آهنگسازی پرداخت. او بعداً همین رشته را در هنرستان نیز ادامه داد و در سال ۱۳۳۹ فارغ التحصیل شد. او بعدها در سال ۱۳۴۶ دوره‌ای تکمیلی نیز در فرانسه گذراند.

پورتراب از ۱۳۲۴ تدریس موسیقی را آغاز کرد. وی در سال ۱۳۴۰ سرپرستی یکی از ارکسترهای وزارت فرهنگ و هنر ایران را به عهده گرفت. همچنین در فاصله ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۲ مدیر هنرستان موسیقی ایران شد.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، پورتراب به تدرسی هارمونی و کنترپوان به صورت خصوصی ادامه داد و پس از گذشت چند سال، به عنوان استاد دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد نیز به صورت رسمی در این زمینه تدرسی کرد.

پورتراب چندین قطعه موسیقی خلق کرده و چند کتاب نیز نوشته یا ترجمه کرده‌است. یکی از پرفروش‌ترین آثار او کتابی به نام «تئوری موسیقی» است که تا سال ۱۳۸۵ به چاپ سی و یکم رسید.

وی در سال ۱۳۸۷ به عنوان چهره ماندگار موسیقی ایران انتخاب شد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*