آلبوم «موسیقی مازندرانی» منتشر شد

mazani-music-mahoor

آلبوم «موسیقی مازندرانی» که تنظیم آن برای ارکستر را «محمدرضا درویشی» پژوهشگر موسیقی ایرانی انجام داده است از سوی موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.
به گزارش مجله موسیقی ملودی این آلبوم با خوانندگی «نورالله علیزاده» و «ابوالحسن خوشرو»و  تنظیم برای ارکستر «محمدرضا درویشی» هم‌اکنون در بازارهای محصولات فرهنگی برای علاقمندان در دسترس است.

در دفترچه‌ی سی‌دی به قلم محمدرضا درویشی می‌خوانیم: «پایه و اساس این موسیقی ملودی‌هایی است که موسیقی‌دانِ سرشناسِ مازنداران احمد محسن‌پور در یک شب سرد زمستانی در کوهستان آمل و در روستای چِلاب در کنار آتش با ویُلن نواخت و من آن‌ها را به نت نوشتم و برای ارکستر تنظیم کردم. شاید آن شبِ به‌یادماندنی شبِ عاشورا بود و این شب حکمتی در خود داشت برای سرنوشت پُرپیچ و خم این مجموعه!
ریشه‌های ملودیک این مجموعه حاصل آن چیزی است که در ذهن دقیق و پژوهشگرانه‌ی احمد محسن‌پور بوده است. در آن سال‌ها ترجیح داده شد به جای استفاده از اشعار قدیمی، شاعران تَبَری‌گوی معاصرِ مازنداران مانند علی هاشمی چِلابی، اصغر مهجوریان نَماری و دیگر دوستانِ شاعر برای موسیقیِ آن شعر بسرایند. و چنین شد که این ترانه‌ها ضمن داشتن ریشه‌های محکم در موسیقی مناطق مرکزی و شرقی مازندران با روحیات واقعیِ آن‌زمانِ مردم نیز گره خورد و این پیوند همچنان تداوم یافته است».
بعضی از نوازندگان این اثر عبارت‌اند از: همایون رحیمیان، منوچهر انصاری، رضا عالمی، علی رئیس‌فرشید (ویُلُن)، نوروز یزدانی، بهروز کافی (ویُلُن‌آلتو)، کریم قربانی، همایون خسروی (ویُلُنسل)، علیرضا خورشید‌فر (کنترباس)، فرهاد شمس (پیکولو و فلوت)، بهروز تورانی (اُبوا)، محمود تقدسی (کلارینت و کلارینت‌باس)، رضا مجلسی (فاگوت)، مسعود غریب‌نواز (هورن)، علیرضا شمس‌آبادی (ترومپت)، عباس دبیردانش (ترومبون)، محمدرضا لطفی (سه‌تار)، حمید متبسم (تار)، علی‌اکبر شکارچی (کمانچه)، جمشید عندلیبی (نی)، بیژن کامکار (دایره و دف)، منیژه علی‌پور و پشنگ کامکار (سنتور).
قطعات این مجموعه عبارت‌اند از: «هرایی»، «دست نَیرِمه گوره»، «پلنگ سر کوه»، «پِغوم» و «دوش بِرار».

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*