کتاب تئوری موسیقی برای نوآموزان منتشر شد

melodymag

کتاب «تئوری موسیقی برای نوآموزان» اثری از «باربارا وارام» با «ایلیا بهارلو» از سوی موسسه فرهنگی هنری ماهور انتشار یافت.
به گزارش مجله موسیقی ملودی «تئوری موسیقی برای نوآموزان» کتابی کامل برای هنرجویان موسیقی است. این کتاب مجموعه‌ای از توضیحاتِ کامل و تمرین‌ها و فعالیت‌هایی است که مفاهیم بنیادی تئوری موسیقی را درس می‌دهد و تقویت می‌کند.

باربارا وارام (۱۹۲۸-۱۹۷۷) از مدرسه‌ی بِرَنکْسام هال و دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه تورنتو فارغ‌التحصیل شد و مدرک نوازندگی پیانو (A.R.C.T) را از رویال کنسرواتوار موسیقی تورنتو دریافت کرد.

او درباره‌ی این کتاب می‌نویسد: «کتاب تئوری موسیقی برای نوآموزان می‌تواند توسط دانش‌آموزان مقطع ابتدایی برای فراگیری هر سازی یا تحصیل رسمیِ موسیقی در مدرسه به کار رود.»
ایلیا بهارلو از سه سالگی فراگیری موسیقی را نزد پدرش آغاز کرد و در سیزده سالگی نزد ملیک اصلانیان و بعدها فوزیه مجد و گاکیک بابایان به فراگیری پیانو پرداخت. مدرک نوازندگی پیانو را در سال ۱۳۷۶ از ترینیتی کالجِ لندن گرفت. در حال حاضر به نوازندگی و آموزش پیانو خصوصاً به کودکان اشتغال دارد.
melodymag

ایلیا بهارلو مترجم این کتاب در یادداشتی می‌نویسد: «نیازِ کودکان به يک کتاب تئوري موسيقي مدت‌ها دغدغه ی فکریِ من بود. از آنجا که پس از فارغ‌التحصيلي در رشته‌ي موسيقي دانشگاه هنر بيشترِ کارم را روي آموزش پيانو به کودکان متمرکز کرده بودم نبودِ اين نوع کتاب را در مجموعه کتب موسيقي موجود در ايران بیش از پیش احساس کردم. پس از ترجمه و چاپ کتابِ مباني بنيادي موسيقي با كتاب تئوري موسيقي براي نوآموزان آشنا شدم. متنِ ساده و قابل درک کتاب در عين کامل بودن، وجود تمرين‌هاي زياد پس از هر درس، وجود جدول‌ها، نقاشي‌هاي کشيده‌شده با علامت‌هاي موسيقايي و چاپ و انتشار موفقيت‌آميز مباني بنيادي موسيقي و انتخاب آن به عنوان کتاب برگزيده‌ي سال در نهمين جشنواره‌ي آموزشي کتاب‌هاي رشد در دي ماه ۱۳۹۰، همه دلايلي بودند براي توجه من به اين کتاب و ترجمه ي آن. همچنين تأييد استاد بزرگوارم سرکار خانم فوزيه مجد تلاش من را دو چندان کرد.»
به نقل از روابط عمومی ماهور اين کتاب که عنوان اصلی اش تئوري براي نوآموزان است درواقع تئوري موسيقي براي کودکان است و انگيزه ي اصلي من براي ترجمه‌ي آن تجربه‌ي شخصي (شروع يادگيري پيانو از کودکي) و باور به اهميت يادگيري صحيح موسيقي ــ چه تئوري و چه عملي ــ توسط کودکان است. يادگيري موسيقي باعث ايجاد اعتماد به نفس، نظم و انضباط، تواناييِ استفاده‌ي بهينه از زمان، رشد ذهني، مهارت عضلاني، پيشرفت وجه خلّاق و آشنا شدن با يک فرهنگ ديگر مي‌شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*