یادگیری پیانو و آواز موجب افزایش ضریب هوشی کودکان می‌شود

melodymag

یادگیری نواختن ساز پیانو و خواندن آواز در کودکان موجب افزایش ضریب هوشی آن‌ها می‌شود.

مجله فوربس اخیرا نتایج یک تحقیق کانادایی را منتشر کرده که نشان می دهد یادگیری پیانو یا آواز برای کودکان ۶ ساله در یک بازه زمانی ۹ ماهه باعث افزایش در رشد ضریب هوشی آنان شده است.
در این تحقیق، یک گروه از کودکان ۶ ساله هفته ای یک بار آموزش پیانو یا آواز دیدند، گروهی دیگر هفته ای یک بار کلاس تئاتر و گروه سوم هیچ آموزشی در زمینه هنر نمی دید.

این روال به مدت ۹ ماه ادامه داشت.
پیش از این دوره و پس از آن از کلیه این کودکان تست ضریب هوشی استاندارد گرفته شد.

نتایج نشان داد که کلیه کودکان (صرف نظر از گروهشان) حداقل ۴٫۳ واحد افزایش در ضریب هوشی داشته اند که این نتیجه رشد و تحصیل ۹ماهه در مدرسه است.

نکته جالب توجه آنجاست که آن گروه از کودکان که آموزش موسیقی دیده بودند، به طور متوسط ۳ واحد رشد بیشتری نسبت به بقیه گروه ها تجربه کرده اند.

این میزان اختلاف ضریب هوش برای مدت نه ماه بسیار قابل توجه است.
محققان بر این عقیده اند که آموزش موسیقی نه تنها به فراگیری خود ساز می انجامد بلکه با به کارگیری بخش هایی از مغز که در محاسبات ریاضی، هندسی و .. استفاده دارند باعث افزایش توان ذهنی افراد می شود.
گلن شولنبرگ از دانشگاه تورنتو معتقد است که در حین اجرای موسیقی ذهن در حال انجام عملیات مختلف و بسیار گسترده (مثلا حافظه، حفظ ریتم، درک فاصله و ابراز احساسات) به طور همزمان خواهد بود، این ممکن است که دلیلی برای افزایش ضزیب هوشی این کودکان باشد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*