اجرای کوارتت تارکوفسکی با هنرمندان فرانسوی در تهران

tarkovsky-quartet-melodymag

گروه چهار نفره فرانسوی – آلمانی «کوارتت تارکوفسکی» با اجرای خود در بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی فجر تشویق و تحسین تماشاگران و موسیقی دوستان را برانگیخت. این گروه که یکی از معتبرترین گروه‌های موسیقی در جهان است در بخش بین‌الملل بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه در دو سانس پرداخت. این گروه در روزهای ۲۸ بهمن ساعت ۲۱ و ۲۹ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت تهران به روی صحنه رفت. [دیدن عکس‌های این اجرا]

به گزارش مجله موسیقی ملودی در این کوارتت، «فرانسوا کوتوریه» پیانو می‌نوازد، «آنیا لخنر» نوازنده زن معروف آلمانی ویلنسل می‌نوازد، «ژان لویی متینیه» آکاردئون‌نواز است و «ژان مارک لارش» ساکسوفون سوپرانو می‌نوازد.

این گروه که متشکل از هنرمندان صاحب‌نام فرانسوی و آلمانی است آثار خود را ملهم از فیلم‌های تاثیرگذار کارگردان بزرگ سینمای جهان، «آندره تارکوفسکی» روسی  می‌سازد. تارکوفسکی به «شاعر سینما» معروف بود. فرانسوا کوتوریه به عنوان یکی از آهنگ‌سازان مشهور فرانسه به شمار می‌رود. بسیاری از ایرانیان او و ژان لویی متینیه را با دو آلبوم موفق «انور براهم» (آهنگ‌ساز و نوازنده عود که تونسی است) می‌شناسند. این آلبوم‌ها در سال‌هایی نه چندان دور منتشر شده‌اند.

آنیا لخنر نیز علاوه بر فعالیت در حوزه موسیقی کلاسیک و عضویت در کوارتت معروف روزاموند، دونوازی‌های موفقی را با «دینو سالوتزی» باندونئون نوازنده صاحب نام از کشور آرژانتین انجام داده است.

فرانسوا کوتوریه علاوه بر حضور در تریوی انور براهم در سال ۲۰۰۶ با همکاری سه عضو گروه (لخنر، متینیه و لارش) آلبوم‌ «نوستالژیا: نغمه‌هایی برای تارکوفسکی» را منتشر کرده است هم‌چنین او در سال ۲۰۰۹ آلبوم «یک روز سپید» را که تکنوازی پیانو بود را نیز به انتشار رساند که هر دوی این آثار به کارگردان فقید روس، آندری تارکوفسکی تقدیم شده‌اند.

آوازه جهانی و استقبال از این دو آلبوم فرانسوا کوتوریه را برآن داشت که به طور رسمی کوارتت تارکوفسکی را تشکیل دهد. این چهار هنرمند (گروه کوارتت تارکوفسکی) در سال ۲۰۱۱ نخستین آلبوم خود را با همین نام منتشر کردند و در اوایل سال ۲۰۱۳ این هنرمندان برای اجرا در تهران به روی سن تالار وحدت آمدند.

استقبال تماشاگران از اجرای این گروه بسیار قابل توجه بود. گروه با موسیقی خود به فضاسازی‌هایی دست زد که برای کسانی که پیش از این آثاری از تارکوفسکی را دیده بودند تداعی‌گر صحنه‌های فیلم بود.

اجرای این گروه چهارنفره با تشویق بسیار پرشور تماشاگران در تالار وحدت همراه بود.

  • مونا مهربان/ مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*