انتشار آلبوم «قول و غزل» از پدرام خاورزمینی و حمید قنبری

ghol-va-ghazal

آلبوم موسیقی «قول و غزل» اثری از «پدرام خاورزمینی» و «حمید قنبری» توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی این اثر در یک سی‌دی با نام «قول و غزل» و یک دی‌وی‌دیِ تصویری شامل کنسرت او در فرهنگسرای نیاوران (شهریور ۱۳۹۰) با همراهی تمبک پدرام خاورزمینی و حمید قنبری است.
در دفترچه‌ی اثر به قلم سعید نایب‌محمدی می‌خوانیم: «شايد مهم‌ترين تفاوت بين موسيقي‌دانِ ايراني و موسيقي‌دانِ حوزه‌ي عربی ـ تركی رويكرد آن‌ها به سيستم مُدال ــ به‌ويژه در مترِ آزاد ــ است. موسيقی ايرانی حداقل از دوره‌ی قاجار به بعد از نظام دستگاهی تبعيت كرده است، درحالی‌كه موسيقی معاصرِ عربی ـ تركی همچنان از نظام مقامی بهره می‌گيرد. از ويژگی‌هاي اين نظام برخورد كاملاً آزاد و بازِ موسيقی‌دان با يك بسترِ نغمگی‌فارغ از قانون الزام‌آورِ تأكيدِ منظم بر درجاتِ مختلف آن مُد در جمله‌پردازی‌هاست. مثلاً در دستگاه چهارگاه گوشه‌ها با ترتيبی مشخص (تقريباً از پيش‌ساخته‌شده) بر روی درجاتی مشخص از مُد بنا می‌شوند و اين در حالی است كه برای موسيقی‌دانِ عرب يا ترك هيچ جمله‌ای در اشلِ صوتی‌ ازپيش‌تعيين‌شده نيست. چنين رويكردی، به‌ويژه در مترِ آزاد، به‌شدت بر خلاقيت‌های فردی مبتنی است. استفاده از عناصری چون مُدگردی‌های‌ ناگهانی ــ مُدگردی‌های گذر (به‌ويژه در ميان اعراب) ــ يا تعويض موقعيت به درجاتِ ازپيش‌تعيين‌نشده در همان مُدِ اصلی هر آن می‌تواند براي شنونده لحظه‌ای غيرقابل‌پيش‌بينی پديد آورد.
آثار موجود در اين مجموعه نيز با چنين رويكردی ساخته و اجرا شده‌اند. وقتی غزل همايون در فضای درآمدِ همايون آغاز می‌شود شايد براي شنونده‌ی‌موسيقی ايرانی توقع شنيدنِ بلافاصله‌ی ماهور كمی نامأنوس يا حداقل غيرمنتظره باشد. اين ويژگی در غزل چهارگاه (مُدگردی به شور و ابوعطا) و فرح‌فزا (مُدگردی به سه‌گاه) نيز مشهود است.»
قطعات سی‌دی عبارتند از: «غزل در همایون»، «قول در چهارگاه»، «غزل در چهارگاه»، «قول و غزل (براساس مقام بیاتی‌حسینی» و «فرح‌فضا».

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*