آلبوم موسیقی استادان بزرگ عودنوازی منتشر شد

melodymag
آلبوم موسیقی «استادان بزرگ عودنوازی در نیمه‌ی نخست قرن بیستم» در حوزه‌ی ترکی- عربی با گردآوری و متن «سعید نایب‌محمدی» در ۲ سی‌دی از سوی موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی در اين مجموعه، به‌دليل كثرت تعداد شيوه‌ها و نوازندگان، تنها به اجرای آثار عودنوازان كشورهايي بسنده كرديم (ترکیه، عراق، سوریه، مصر، تونس و الجزایر) كه جزو برجستگانِ نوازندگيِ اين ساز به‌شمار مي‌روند و از نظر تكنيكِ نوازندگي و نیز محتواي موسيقايي تأثير بيش‌تري از ديگران داشته‌اند.
melodymag

در اين ميان سهم كشور تركيه، به‌واسطه‌ي حضور شريف محي‌الدّين تارگان (حيدر) ــ كه نبوغش در آموزشِ موسيقي و عرصه‌ي نوازندگي بر هيچ‌كس پوشيده نيست ــ از بقيه بيش‌تر است.

در انتخاب آثارِ اين مجموعه شاخصه‌هاي نوازندگي، هم از نظر تكنيكي و هم از نظر محتواي موسيقايي، مدّ نظر بوده است. همه‌ي نوازندگانِ اين مجموعه، كم‌و‌بيش، متعلق به يك دوره‌ي زمانيِ خاص و از دو نسل بوده‌اند ــ يعني همگي متولدین پايان سده‌ي ۱۹ و آغاز سده‌ي ۲۰ (۱۸۹۲ تا ۱۹۳۶) هستند.

گفتنی است نوازندگان این مجموعه را شریف‌محی‌الدین تارگان، یُرگو باکانُس، ابراهیم افندی مصری، جمیل بشیر، مُنیر بشیر، عمر نقشبندی، محمد قَصَبجی، ریاض سُنباطی، فرید الاطرش، احمد القَلعی، طاهر غَرسه و سلیم فَرجانی تشکیل می‌دهند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*