کیهان کلهر در کشورهای مختلف جهان کنسرت موسیقی برگزار کرد

melodymag

موسیقیدان سرشناس کُرد «کیهان کلهر» با همراهی معروف‌ترین نوازندگان جهان در کشورهای مختلف به روی صحنه رفت.

به گزارش مجله موسیقی ملودی به نقل از کُردپرس، موسیقیدان نام آشنای کرمانشاهی و نوازنده باتجربه کمانچه «کیهان کلهر» در ترکیه توری برگزار کرد که اجرای او «شب کمانچه» نام داشت در این کنسرت «دریا ترکان» چهره‌ترین نوازنده کمان ترکی و «سکراتیس سیناپلور» نوازنده لیرا که سازی یونانی است و «علی بهرامی‌فرد» با سنتور از ایران نوازندگانی بودند که کلهر را در «شب کمانچه» در تالار “جمال رشیدری” در شهر استانبول ترکیه همراهی ‌کردند.
بهرامی‌فرد که در “تنها نخواهم ماند” نیز با کلهر همراه بوده است درباره فضای شب کمانچه با بیان این که بخش اعظم آن بداهه بود، گفت: این کار بیشتر اشاره‌ای به موسیقی شرق داشت.
علی بهرامی‌فرد پیش از این نیز در تور اروپایی کیهان کلهر با او همراه بوده است. توری که هفتم آذرماه ۹۱ با اجرا در اسلوونی آغاز شد و در شهرهای آلمان، لیتوانی، هلند و بلژیک ادامه پیدا کرد و پس از چند هفته استراحت، دوباره از شهر لیسبون پرتغال از سر گرفته شد.
آلبوم “تنها نخواهم ماند” نیز اثر مشترک بهرامی‌فرد و کیهان کلهر است که سال گذشته همزمان با انتشار در داخل ایران، در اروپا و آمریکا نیز منتشر شد و در فهرست بهترین آلبوم‌های سال ۲۰۱۲ سایت معتبر «آی تیونز» قرار گرفت. همچنین این اثر با استقبال گسترده‌ای در میان مخاطبان ژانر موسیقی ملل مواجه شد و توسط نشریه معتبر “سانگ لاینز” هم به عنوان اثر برگزیده بداهه نوازی ملل لقب گرفت.
بدون تردید کیهان کلهر فعال‌ترین چهره موسیقایی ایرانی در حوزه موسیقی ملل و همنوازی با شناخته‌ترین نوازندگان دنیا بویژه موسیقی‌دانان شرقی است که به واسطه چنین فعالیت‌هایی در راستای شناساندن موسیقی ایرانی به غیر ایرانی‌ها نیز توانسته نقش بسزایی ایفا کند. همکاری او با هنرمندان هندی از جمله شجاعت حسین خان (غزل) یا با کوارتت کرونوس، جاده ابریشم، یویوما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک وی را به هنرمندی جهانی تبدیل کرده‌است تا جایی که مخاطبان بسیاری در بین غیرایرانی‌ها دارد.

  • نوازنده ای در عرصه بین‌المللی

مشهور و پرکار در خارج. این بهترین توصیف از «کیهان کلهر» است؛ نوازنده‌ای که کارکردن را بر حرف زدن ترجیح می‌دهد و این روزها به سفیر فرهنگی موسیقی ایران در خارج از مرزهای جغرافیایی تبدیل شده است. به‌ جرات می‌توان او را پرکارترین نوازنده ایرانی در عرصه بین‌المللی دانست. کلهر نقشی بسیار مهم در معرفی موسیقی ایرانی به جهانیان داشته است. همچون سال‌های قبل، سال ۲۰۱۳ هم سالی پرکار برای این نوازنده همیشه در سفر است.

  • «اردال ارزنجان»

«کیهان کلهر» با «اردال ارزنجان» نوازنده باقلاما و موسیقیدان اهل ترکیه در روزهای ۱۳ و ۱۴ ژانویه ۲۰۱۳ در گلوبال فست نیویورک و در کندی سنتر واشنگتن روی صحنه رفت. در ۱۸ ژانویه هم با علی بهرامی‌فرد (نوازنده سنتور بم) در فستیوالی در پرتغال (لیسبون) شرکت کرد. بعد از آن، مدتی را در آمریکا به نگارش موسیقی یک برنامه هنری گذراند. در اواخر فوریه هم هشت کنسرت با ارزنجان در ترکیه برگزار کرد.
کلهر که شهریور سال ۱۳۸۹ در تالار وحدت تهران به همراه این نوازنده روی صحنه رفته بود، دونوازی به همراه ارزنجان را یکی از پروژه‌هایی می‌داند که سال‌ها با هنرمندان بین‌المللی در تورهای مختلف تجربه کرده است. ارزنجان (Erdal Erzincan) متولد سال ۱۹۷۱ است که از پاییز ۲۰۰۴ همراه با کلهر کنسرت‌های مختلفی در کشورهای متعدد برگزار کرده است. این دو همچنین یک آلبوم به نام باد (تا بیکران دور دست) منتشر کرده‌اند.
melodymag

  • گروه موسیقی «جاده ابریشم»

گروه موسیقی «جاده ابریشم» به سرپرستی و تاسیس «یویوما» بهترین و معروف‌ترین ویولنسل‌نواز دنیا در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد. این گروه از همان ابتدا هدف مالی برای خودش طراحی نکرد و مهم‌ترین اهدافش را بر پایه هنر غیرانتفاعی و همکاری‌های آموزشی بنا کرد. یکی از مهم‌ترین اهداف این گروه گرد هم آوردن موسیقیدانان کشورهای مختلف جاده ابریشم کنار هم و ایجاد همسایگی موسیقایی با آنها بود. اما در طول سال‌ها این گروه، موسیقیدانان مختلف دنیا را کنار هم آورد تا پیام‌هایش را به شکلی جهانی‌تر مطرح کند. این گروه به اغلب کشورهای دنیا سفر کرده است به خصوص کشورهایی که در آن نوازنده‌ای از گروه راه ابریشم حضور دارد. کلهر از ۸ مارس ۲۰۱۳ با «یویوما» و این گروه، تور موسیقی آمریکا را برپا کرد؛ بهانه این تور موسیقی، گرامیداشت پانزدهمین سال فعالیت گروه جاده ابریشم بود. به گفته این نوازنده کمانچه، این تور شامل هفت کنسرت در شهر‌های مختلف آمریکا بود که از میان این برنامه‌ها، یک کنسرت هم در «اوری فیشرهال» در مرکز فرهنگی لینکلن، اختصاص داشت. همچنین یک سی‌دی جدید با این گروه به همین مناسبت ضبط شد که اواسط سال‌جاری میلادی به بازار خواهد آمد.

  • تور اروپایی «کیهان کلهر»

کلهر ماه آوریل (فروردین ۹۲) به همراه علیرضا قربانی، علی بهرامی‌فرد و علیرضا ملاحسینی (نوازنده تمبک) تور اروپای خود را آغاز خواهد کرد. او درباره این تور گفت: تور موسیقی اروپای ما از فستیوالی در اتریش آغاز خواهد شد. این تور تا نیمه ماه می‌ ۲۰۱۳ ادامه خواهد داشت. این نوازنده بعد از این تور، دو برنامه تک‌نوازی در انگلستان خواهد داشت؛ ضمن اینکه یک برنامه هم در اول ماه ژوئن با بروکلین رایدر در باربیکن سنتر لندن روی صحنه می‌برد.
این نوازنده کُرد در حالی خود را برای این برنامه‌های متنوع و فشرده آماده می‌کند که چندی پیش، آخرین آلبومش در فهرست برترین‌های موسیقی جهان در سال ۲۰۱۲ قرار گرفت. آلبوم موسیقی «تنها نخواهم ماند» اثر مشترک کیهان کلهر و علی بهرامی‌فرد در فهرست برترین آلبوم‌های سال ۲۰۱۲ میلادی سایت معتبر «آی‌تیونز» قرار گرفت. آلبوم «تنها نخواهم ماند» سال گذشته همزمان با انتشار در داخل ایران، در اروپا و آمریکا هم منتشر شد. این اثر تاکنون با استقبال گسترده‌ای در میان مخاطبان گونه موسیقی ملل مواجه شده و نشریه معتبر «سانگ لاینز» هم آن را به عنوان اثر برگزیده در بداهه نوازی ملل معرفی کرده است.
کلهر تا به حال سه بار در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ کاندیدای دریافت جایزه گرمی برای آلبوم «غزل ۴» به همراه شجاعت حسین‌خان و همچنین آلبوم‌های «فریاد» و «بی تو به سر نمی‌شود» به همراه گروه استادان موسیقی ایرانی شده است.
melodymag

این نوازنده سرشناس کمانچه حدود ۱۰ سال پیش در ساخت موسیقی فیلم «جوانی بدون جوانی» فرانسیس فورد کاپولا همکاری داشت و برای این فیلم کمانچه نواخت. کاپولا، با شنیدن نوای کمانچه کلهر گفته بود: «دوست دارم این صدا در فیلمم باشد. فیلم من دو دنیای متفاوت را در بر دارد؛ جدید و قدیم، تاریخ و مدرنیته. در واقع صدای کمانچه، صدای تاریخ است …»
کیهان کلهر نوازنده چیره‌دست کمانچه در تور کنسرت‌های خارجی‌اش روز ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ ( ۷ آذر ۹۱) با علی بهرامی‌فرد که از نوازندگان سنتور است به اسلوونی رفت و روز ۲۸ نوامبر (۸ آذر) با این هنرمند اجرایی دیگر در آلمان داشت.
روز ۱ و ۲ دسامبر ۲۰۱۲ (۱۱ و ۱۲ آذر) کلهر و بهرامی‌فرد دو اجرا را در لیتوانی پشت‌سر گذاشتند. این دو هنرمند ۷ و ۸ دسامبر (۱۷ و ۱۸ آذر) قطعاتی از آلبوم «تنها نخواهم ماند» را در هلند اجرا کردند.
دونوازی سنتور و کمانچه در بلژیک هم طنین‌انداز شد. سرانجام این اجراها به پاریس ‌رسید و با نوای سازهای کوبه‌ای مجید خلج همراه شد. اجرای مشترک خلج و کلهر ۱۶ دسامبر ۲۰۱۲ (۲۶ آذر) در این شهر به روی صحنه رفت.
برای اولین بار در طی سالهای اخیر به همت علاقمندان فرهنگ و هنر ایرانی در ورشو و آکرودیته لیتوانی کنسرت کیهان کلهر به همراه علی بهرامی فرد در دو شهر کائوناس و ویلنیوس برگزار گردید، اجرای لیتوانی در دو کلیسای معروف و قدیمی این کشور برگزار شد و با استقبال چند هزار نفری مخاطبین و علاقمندان موسیقی ایرانی مواجه گردید، استقبال از کنسرت به اندازه ای بود که به دلیل کمبود فضا، بسیاری از علاقمندان فرهنگ و هنر ایرانی در سرمای زیر ۵ درجه سانتیگراد در سالن‌های جنبی محل برگزاری کنسرت، به تماشای هنر ایرانی پرداختند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*