نی‌نواز قدیمی درگذشت؛ پرونده این سبک از نی‌نوازی بسته شد

ney

در پی درگذشت «یحیی باغچقی» نی‌نواز پیش‌کسوت  پرونده نی‌نوازی چوپان، به شیوه قدیمی بسته شد.

به گزارش مجله موسیقی ملودی «مجتبی قیطاقی» پژوهشگر موسیقی در گفت‌وگو با ایسنا در منطقه خراسان، در مورد مرحوم باغچقی اظهار کرد: او نی‌نوازی را از پدربزرگش زنده یاد حسنقلی که خود از استادان به نام منطقه بوده، آموخته بود.

وی ادامه داد: استاد یحیی‌خان مشهور به یحیی نی‌زن از استادان پیشکسوت مرکز موسیقی و آخرین نفر از استادان بازمانده نی‌نوازی نی چوپان، به شیوه قدیمی در حوزه موسیقی شمال خراسان از نواحی خراسان بزرگ بود.

این پژوهشگر موسیقی تصریح کرد: شیوه نوازندگی قدیم که استاد یحیی خان آن را اجرا می‌کرد به این صورت بود که از دندان‌های بالا و پایین بیشترین کمک را می‌گرفت و با مرگ این نوازنده، پرونده آن بسته شد.

قیطاقی خاطرنشان کرد: یحیی خان باغچقی در نیم قرن فعالیت هنری خودش، همکاری با صدا و سیما در برنامه‌های پژوهشی و بومی، حضور در جشنواره‌های مختلف موسیقی در شهرهای مختلف ایران، حضور در جشنواره نی‌نوازان کشور، دارنده دیپلم افتخار و مقام استادی از فستیوال پژوهشی نی‌نوازان کشور در حوزه هنری و آشنا کردن پژوهشگران و موسیقی‌شناسان با این شیوه نوازندگی را در کارنامه کاری خود دارد.

وی اظهار کرد: وی به تاریخ ۱۲ اردیبهشت ساعت ۱۰ شب به رحمت خدا رفت و ساعت ۱ بامداد ۱۳ اردیبهشت در مزار روستای باغچق به خاک سپرده شد.

این پژوهشگر در بخش دیگری از این گفت‌وگو مطرح کرد: آنچه که حایز اهمیت بوده این است که تا کی باید به تماشا بنشینیم و شاهد مرگ مظلومانه هنرمندانی که میراث‌دار فرهنگ، هنر و هویت سرزمین‌مان هستند باشیم، که البته حلقه مفقوده بیشتر مربوط به مسوولان مربوطه است زیرا آنچنان که باید شأن و مرتبه این اساتید را درک نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: هر کدام از این اساتید رد پایی از پیشینه فرهنگی و دایره‌المعارفی از فرهنگ شفاهی نواحی مختلف هستند و از دست رفتن آن‌ها رخنه‌ای جبران ناپذیر در موسیقی ما ایجاد می‌کند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*