کتاب «ادوار ارموی در علم موسیقی» در نمایشگاه کتاب

melodymag

کتاب «ادوار ارموی در علم موسیقی»، (ترجمه شرح مبارکشاه بخاری) با تصحیح و ترجمه سید عبدالله انوار، از تازه‌ترین‌های کتاب انتشارات فرهنگستان هنر در حوزه موسیقی به نمایشگاه کتاب رسید.-
به گزارش مجله موسیقی ملودی به نقل از خبرگزاری کتاب ایران  در توضیح این کتاب آمده است: در قرن هفتم هجری صفی‌الدین ارموی در دو صناعت خطاطی و موسیقی شهره شهر شد. او در دربار مستصم، آخرین خلیفه عباسی مقرب گردید و چون مستعصم منکوب هلاکوی مغولی شد در دربار مغولان، تقریب یافت و عهده‌دار تربیت دو فرزند برادر عطا ملک جوینی شد.

او به تالیف دو کتاب «شرفیه» و «ادوار» پرداخت؛ هر دو صناعت موسیقی و این دو کتاب او مورد توجه اهل فن قرار گرفت خواصه کتاب «انوار». بر کتاب انوار بعد‌ها شرح‌هایی نوشته شد؛ از جمله شرح مبارکشاه بخاری. مبارکشاه چون در علم کلام نیز دست داشت، شرح نسبتا مفصل خود را با مباحث عقلی همراه کرد و آن را تقدیم شاه شجاع، فرمانروای فارس نمود.
از این شرح او جز یک نسخه در دست نیست اما این نسخه واجد سقطات و تحلیفات و کاستی‌های فراوان است. در کتاب حاضر علاوه بر برگردان متن عربی ادوار به پارسی، ترجمه متن مبارکشاه با اشکال و نمودار‌ها عرضه شده و در این راستا تا حد امکان سعی شده تحریفات و کاستی‌های جداول موسیقایی تصحیح و متن آن به طور کامل ترجمه شود.
تصحیحات این کتاب با استناد بر چندین شرح و نیز اصل کتاب ادوار صورت گرفته است. همچنین بخشی با عنوان تعلیقات برای ادراک بهتر مباحث ادوار در انتهای کتاب افزوده شده است.»

این کتاب در ۶۴۳ صفحه، در قطع وزیری با بهای ۲۸ هزار تومان از سوی انتشارات فرهنگستان هنر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شده است.

سید عبدالله انوار (زادهٔ ۱۳۰۳ خورشیدی) از مترجمان ایرانی و از پیشکسوتان معاصر نسخه‌شناسی در ایران است. وی نسخه‌پژوه، نسخه‌شناس، فهرست‌نویس، ریاضی‌دان و متخصص متون کهن ریاضی نیز هست. وی بیش از ۲۰ سال رییس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران بود و در طول دوران کاری خود حدود ۱۰ جلد فهرست نسخه‌های خطی به فارسی و عربی را تدوین کرد.

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۱۱ تا ۲۱ اردیبهشت در مصلای تهران برپاست.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*