استاد جلیل شهناز در ۹۲ سالگی دار فانی را وداع گفت

melodymag

استاد «جليل شهناز» ازبازماندگان  نسل بزرگان موسیقی سنتی ایران بامداد امروز دوشنبه ۲۷ خرداد دارفانی را وداع گفت.

به گزارش مجله موسیقی ملودی استاد «جليل شهناز» پيشكسوت موسيقی و نوازنده تار صبح امروز دوشنبه ۲۷ خرداد در سن ۹۲ سالگی در بيمارستان آراد تهران درگذشت.

این چهره‌ی ماندگار عرصه موسيقی اصيل ايرانی و از نوازندگان پيشكسوت تار در سال ۱۳۰۰ زاده شده بود.
melodymag

وی از كودكی علاقه‌مند موسيقی ايرانی بود و نواختن تار را نزد عبدالحسين شهنازی و برادر بزرگ خود حسين شهناز به خوبی آغاز كرد و با پشتكار زياد و استعداد شگرف توانست در سنين جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شود.

استاد جلیل شهناز در جوانی با حسن كسايی آشنا شد كه اين آشنايی آغاز همكاری بلندمدت با وی بود.
melodymag

اين استاد پيشكسوت از سال ۱۳۲۴ كه در تهران سكونت يافت همكاری خود را با راديو آغاز كرد و در طول عمر حرفه‌ای خود با هنرمندان ارجمند موسيقی ايرانی همچون فرامرز پايور، حبيب الله بديعی، پرويز ياحقی، همايون خرم، علی تجويدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، امير ناصر افتتاح، جهانگير ملك، اسدالله ملك، حسن كسايی، محمد موسوی، تاج اصفهانی، اديب خوانساری، محمودی خوانساری، عبدالوهاب شهيدی، اكبر گلپايگانی، حسين خواجه اميری(ايرج) و محمدرضا شجريان همكاری داشته‌است.

وی در سال ۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنر و موسيقی برگزيده شد و همچنين در ۲۷ تير سال ۱۳۸۳، مدرك درجه يك هنری (معادل دكترا) برای تجليل از يك عمر فعاليت هنری را دريافت كرد.

جليل شهناز، علاوه بر نواختن تار كه ساز اختصاصی او بود با نواختن ويولون، سنتور و تمبك نيز آشنايی داشت و معروف است كه او در شيوه نوازندگی می‌تواند با ساز خود علاوه بر نواختن، آواز هم بخواند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*