برگزیدگان جشنواره جوان و موسیقی امتیاز اجرای صحنه‌ای می‌گیرند

melodymag

دبیر جشنواره جوان و موسیقی از انتخاب ۱۰ نامزد این جشنواره خبر داد و گفت: در نهایت چهار نفر برگزیده نهایی اعلام می‌شود و یکی از امتیازهایی که برای این آنها در نظر گرفته شده، اجرای صحنه‌ای در سال آینده است.

به گزارش مجله موسیقی ملودی حبیب‌الله صبور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آثار رسیده به این جشنواره عنوان کرد: حدود ۱۶۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره رسیده و هیئت داوران بر اساس بخش های مختلف این جشنواره که به چهار رشته خوانندگی، آهنگسازی، نوازندگی و گروه نوازی تقسیم می شدند ۱۰ اثر را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: خلاقیت، ابتکار و رعایت اصول تخصصی و فنی معیارهایی بودند که بر اساس آنها آثار گزینش شد به گونه ای که می بایست آثار دریافتی قابلیت ارایه در رسانه های صوتی و صدا و سیما را داشته باشند. معیار دیگر برای انتخاب آثار جوان بودن شرکت کنندگان بود و همچنین اینکه آثار از موسیقی ایرانی نشات گرفته باشند. البته استفاده از سازهای غربی ممنوع نبود اما باید بر المان‌های موسیقی ایرانی تاکید می شد.

صبور درباره نحوه انتخاب برگزیدگان توضیح داد: در میان برگزیدگان پنج نفر از شهرستان و پنج نفر از تهران انتخاب شدند و قرار است در نهایت چهار نفر برگزیده نهایی اعلام می شود که یکی از امتیازاتی که برای این افراد در نظر گرفته شده است اجرای صحنه‌ای آنها در سال آینده است. این افراد به همراه برگزیدگان سال قبل و همچنین برگزیدگان سال آینده می توانند از اجرای صحنه ای برخوردار شوند.

مدیرامور ارکسترهای موسسه ارکستر ایران در واکنش به این نکته که جشنواره ها معمولا از کیفیت پایینی برخوردار هستند و به رشد و ارتقای شرکت کنندگان کمکی نمی کنند، اظهار کرد: یکی از دلایل این مساله نوع نگاهی است که مسئولان برگزارکننده جشنواره ها دارند. رویکرد مسئولان به جشنواره ها بلند مدت نیست. بنابراین باید جشنواره‌ها به عنوان یک فرصت فرهنگی برای مجموعه فرهنگی کشور لحاظ شوند. تا کنون در جشنواره ها بیشتر نگاه ابزاری حاکم بوده است. جشنواره ها از تاریخ مصرفی کوتاه برخوردارند و صرفا هدف این است که جشنواره ای برگزار شود اما از استعدادهای این جشنواره ها استفاده نمی شود.

  • پیوستن برگزیدگان جشنواره به موسسه ارکستر ایران

دبیر جشنواره جوان و موسیقی با بیان اینکه در جشنواره موسیقی فجر هم این روند تکرار می شود، افزود: در اکثر جشنواره ها عده ای به عنوان برگزیده انتخاب می شوند اما بعد از ظرفیت های آنها نه تنها استفاده نمی شود بلکه به فراموشی سپرده می شوند. باید این نگاه کلان در استفاده از ظرفیت ها و استعدادها لحاظ شود. به طور مثال ما چند نفر از برگزیدگان جشنواره حضرت علی اکبر (ع) را برای برای موسسه ارکستر و برنامه های موسیقایی خود در نظر گرفته ایم.

وی تغییر رویکردهای فعلی را در تغییر نگاه هنرمندان موثر دانست و اظهار کرد: هم اکنون هیچ هنرمندی با میل و رغبت به جشنواره ها وارد نمی شود چون می دانند قرار است چند نفر به عنوان برگزیده انتخاب شوند و بعد هیچ بستری برای رشد و ارتقای این افراد مهیا نمی شود. باید توانمندی افراد به طور شایسته شناسایی شود و در یک رقابت اقتصادی قرار بگیرند. رقابتی که به یک نبر اقتصادی بینجامد.

داوود ورزیده، شهرام مظلومی و امیر بکام داوران جشنواره جوان و موسیقی حضرت علی اکبر (ع) هستند. هم اکنون داوری آثار ارسالی به این جشنواره به پایان رسیده است و به زودی زمان اختتامیه جشنواره اعلام خواهد شد.

  • نامزدهای جشنواره جوان و موسیقی

نسترن ابوالحسن زاده قوچانی، سعید اکبری نسب، ابراهیم باقری، میثم رضایی نسب، فرشاد مشفقی، حمید یوسفی، مهسا میربهشتی، سیاوش لطفی، پیمان منعمی و حسین خوش چهره کاندیداهای مرحله‌ی نهایی جشنواره‌ جوان و موسیقی در چهار رشته‌ خوانندگی، آهنگسازی، نوازندگی و گروه‌نوازی هستند.

جشنواره‌ جوان و موسیقی یکی از پانزده جشنواره‌ حضرت علی اکبر(ع) است که اختتامیه‌ آن روز دوم تیر برگزار می‌شود و از یک نفر از برگزیدگان نهایی جشنواره‌ جوان و موسیقی نیز در این روز تقدیر می‌شود.

همچنین هیئت داوران جشنواره‌ جوان و موسیقی علاوه بر جوان بودن شرکت کنندگان سه معیار دیگر برای ارزیابی آثار ارسالی اعلام کرده‌اند که این معیارها عبارتند از: ۱- رعایت اصول تخصصی و فنی در اثر ارائه شده به طوری که قابل ارائه در رسانه باشد ۲- خلاقیت، ابتکار و نوآوری در ایجاد اثر ۳-حتی المقدور نشأت گرفته از موسیقی ایرانی باشد.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*