راه اندازی «ارکستر لپ تاپ» در دانشگاه های آمریکا

 

در دانشگاه های آمریکا دانشجویان سعی دارند به کمک لپ تاپ و تبلت، به یادگیری هنر موسیقی الکترونیک بپردازند.

آنها در این ارکستر از قطعات موسیقی سنتی استفاده نمی کنند، بلکه قطعاتی کاملا جدید را طراحی کرده اند.
به گزارش مجله موسیقی ملودی به نقل از بخش فارسی یورونیوز یکی از استادان این رشته می گوید: دانشجویانی که در این گروه شرکت دارند همه نوازنده و آهنگسازند. بعضی از آنها در زمینه آهنگسازی و بعضی نیز در زمینه نوازندگی توانایی بیشتری دارند.

آنها تلاش می کنند که از موسیقی به شیوه ای جدید استفاده کنند. این تبادل ایده می تواند برای دانشجویان رشته موسیقی بسیار الهام بخش باشد.
هانا شین از دانشجویان این دانشگاه می گوید: این کار باعث می شود که شما به موسیقی بگونه ای متفاوت بنگرید. صادقانه بگویم هنگامی که برای اولین بار در این کار شرکت کردم به نظرم کار خیلی عجیبی بود زیرا با فرمی از موسیقی سرو کار داشتیم که کاملا با شیوه های سنتی فرق می کرد.
دانشجوی دیگری نیز می گوید: هنگام اجرای این شیوه از موسیقی، سعی در ارائه صداهایی داریم که در حالت طبیعی قابل شنیدن نیست. ما این صداها را بگونه ای تغییر می دهیم تا قابل تصور و قابل شنیدن باشند.
این سبک اجرا بسیار شبیه به اجرای موسیقی برای فیلم های تخیلی است. تا کنون با وجود تغییرات زیادی که بطور مداوم در فن آوری های موسیقی رخ داده، هرگز در ترکیب اصلی آثار بزرگ موسیقی، تغییری رخ نداده است.
یکی از آهنگسازان این دانشگاه می گوید: ما تصمیم نداریم که از لپ تاپ دقیقا به شیوه ای استفاده کنیم که طی سال ها استفاده می شده است. موسیقی موتزارت این توانایی را دارد که حتی ۱۰۰ سال بعد نیز اجرا شود. ما ایده بزرگی داریم و می خواهیم تغیرات بزرگی در روش موسیقی کامپیوتری بوجود آوریم، زیرا هر روز ابزار جدیدی وارد بازار خواهد شد.
پس از آغاز اجرای موسیقی به کمک لپ تاپ توسط دانشگاه پرینستون، دیگر دانشگاه های آمریکا از جمله دنشگاه استنفورد و دانشگاه ویرجینیا ارکستر لپ تاپ را راه اندازی کردند.
اعضای این ارکسترها امیدوارند با اجرای این سبک جدید، به گسترش مفاهیم موسیقی از طریق به چالش کشیدن مرزهای موسیقی سنتی الکترونیکی کمک کنند و تفکر در اجراهای موسیقی سنتی را افزایش دهند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*