سهیلا پورگرامی: موسیقی پاپ به ابتذال کشیده شده است

melodymag

سرپرست گروه آوای مهربانی گفت: جوانان ما این روزها بیش از هر چیز گرایش به سمت موسیقی پاپ دارند ولی متاسفانه این نوع موسیقی بیش از هر چیز به ابتذال کشیده شده است. به نظرم گروهی که شاخص است و جایگاه خوبی دارد باید یک موسیقی ارائه دهد که مناسب و در شان مخاطب باشد.

سهیلا پورگرامی، خواننده و سرپرست گروه موسیقی آوای مهربانی در گفتگو با خبرنگار «نامه» درباره اجرای این گروه در تیرماه به همراه استاد دولتمندخلف گفت: پیش از این در اخبار تاریخ ۳ و ۴ خرداد اعلام شده بود اما به دلیل نزدیکی به زمان انتخابات ریاست جمهوری، این برنامه به تیرماه موکول شد.

این خواننده با اشاره به اینکه این اجرا در چهار بخش تدارک دیده شده، اظهار داشت: در بخش نخست به رسم میهمان‌نوازی آقای دولتمند به صحنه می‌رود و قطعاتی چون بوی جوی مولیان، آشنایی، خنده آسمان نگر را اجرا می‌کند. همچنین در ادامه گروه موسیقی آوای مهربانی به صحنه می‌آید و قطعات ای عاشقان، طالب دیدار و غیره را اجرا می‌کند.

سرپرست گروه موسیقی آوای مهربانی درباره دو بخش دیگر برنامه گفت: در بخش سوم گروه آوای مهربانی چند قطعه محلی آذری، لری، خراسانی و کردی را اجرا می‌کند. اجرای قطعات ای قوم به حج رفته، دریا دریا (شعر لایق شیرعلی)، وطنم و ای سرزمین من نیز در بخش پایانی گنجانده شده است که با همراهی آقای دولتمند و گروه آوای مهربانی اجرا خواهد شد.

وی درباره عدم استفاده از یک آهنگساز خاص در گروه و استفاده از آهنگسازهای مختلف در اجراهای گوناگون گفت: اگر من بخواهم با یک آهنگساز کار کنم به دلیل اینکه سلیقه‌اش در یک طیف است کار به تکرار خواهد افتاد اما ما در کار، ترانه‌ها و ابیات را تغییر می‌دهیم، هر کسی مهر خودش را دارد و ما هم به دلیل تنوع مجبوریم که مهرها را تغییر دهیم تا سلیقه مخاطب را بیشتر بشناسیم.

وی افزود: این تغییر آهنگساز به دلیل تنوعی است که باید در کار ایجاد کنیم تا بتوانیم مخاطبان خود را حفظ کنیم. مسلما وقتی آهنگساز تغییر می کند کار سخت می‌شود و نوازنده هم باید خودش را با آنچه که آهنگساز می‌خواهد تطبیق دهد اما از آنجایی که هر آهنگساز تنها در یک ژانر کار می‌کند، تصمیم ما بر این است که بتوانیم با تغییر آهنگساز تنوع را در کارمان ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه خود نیز یکی از خوانندگان تلفیقی‌خوان درایران است درباره مزایای این نوع از موسیقی عنوان کرد: ما نمی‌توانیم صد درصد سنتی خوان و یا صد در صد پاپ خوان باشیم. به این دلیل که جوانان ما گرایش به سمت موسیقی پاپ دارند ولی متاسفانه این روزها این نوع موسیقی بیش از هر چیز به ابتذال کشیده شده است. به نظرم گروهی که شاخص است و جایگاه خوبی دارد باید یک موسیقی ارائه دهد که مناسب و در شان مخاطب باشد.

وی افزود: جوانان امروزی با یکسری موسیقی که در آن سوی مرزها می‌بینند و می‌شنوند روبه رو هستند و با آنچه که در این سمت است بیگانه‌اند. کار من نیز از این جهت سخت‌تر می‌شود و باید با یک قالب کاری جدید مخاطب را جذب کنم.

پورگرامی ادامه داد: من در کنار تمام سازهای ایرانی چند نوازنده پاپ هم اضافه کرده‌ام چرا که به لحاظ ساختاری درکارم این نیاز را احساس می‌کنم. من با پدرام درخشانی موسیقی پاپ سنتی کار کردم و زمانی که قرار شد با هم کار کنیم با او این شرط را گذاشتم که پایه کار بر مبنای موسیقی سنتی باشد، اشعار هم به همین گونه باشد. وقتی من شعری از مولانا می‌خوانم باید ژانر اصلی کار و مبنایش سنتی باشد این در حالی است که ژانر اصلی کار خود آقای درخشانی پاپ است.

وی گفت: من باید بتوانم به عنوان کسی که دراین عرصه است جوانان را مخاطب کار خود کنم. بنابراین نمی‌توانم صرف پاپ و یا سنتی بخوانم. از سوی دیگر قرار نیست صرفا کنسرت بانوان بگذارم، می‌خواهم مخاطبم از هر طیفی باشد و این کار را انجام داده‌ام و فکر می‌کنم تنها خانمی باشم که سه مجوز پاپ- سنتی، تلفیقی، سنتی و مجوز بانوان را دارم و درصدد هستم تا مجوز موسیقی مقامی را بگیرم.

سرپرست گروه موسیقی آوای مهربانی در پایان درباره مکان اجرایش گفت: من هرگز دلم نمی‌خواهد که مکان اجرایم را تغییر دهم چرا که تالار وحدت برای ما که خانم هستیم و اجرا می‌کنیم بسیار مناسب است ضمن اینکه هویت مشخص، جاافتاده و باکلاسی دارد. اگر من بخواهم این نوع از موسیقی را در مکانی دیگر اجرا کنم قطعا فرمت کارم تغییر می‌کند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*