خاطرات فیروز ویسانلو؛ برداشتی متفاوت از تنظیم برای گیتار با بیانی لطیف

melodymag

مقاله‌ای درباره آلبوم «خاطرات» از «فیروز ویسانلو» برداشت متفاوتی از تنظیم برای گیتار به بیانی لطیف؛

شروین کوهساری/ مجله موسیقی ملودی: استعداد ، خلاقیت و شعور ذاتی در هنر عواملی جدا نشدنی برای پیشرفت است. اما ممارست و سختکوشی در یادگیری و تمرین با وجود پارامتر های نخستین، دلیلی برای ظهور و موفقیت یک هنرمند و پرکاری و شهرت وی خواهد بود . موسیقی از جمله هنرهاییست که جدا از استعداد ، تلاش بسیاری را برای پیمودن مسیر ترقی می طلبد اما مهمترین نکته ؛ ثبات و پیشرفت در تمرین ،حفظ کیفیت تکنیک در اجرا و مطالعه ی مستمر برای بالا بردن سطح علمی و سواد موسیقایی است که موسیقیدان ها را از یکدیگر متمایز می کند.

بیش از یک دهه است که بر روی جلد اکثر نوارهای کاست و سی دی های موسیقی پاپِ منتشر شده در ایران ، نام فیروز ویسانلو به عنوان نوازنده ی گیتار خود نمایی می کند و در بسیاری از کنسرت ها نیز وی به عنوان سولیست۱ گیتار اسپانیش و آکوستیک در ردیف اول نوازندگان گروه های معتبر پاپ حضور داشته و در این بین بسیاری از موسیقی های فیلم نیز با پنجه و ساز او آمیخته بوده اند. دلیل این استمرار در موفقیت، جز استعداد، توانایی و کوشش بی وقفه ی این هنرمند در عرصه ی موسیقی می باشد که او را در بین خیل عظیم موسیقی دان ها و نوازندگان ایران یگانه نموده است.
با این همه مشغله ی هنری، فیروز ویسانلو به فاصله ی دو سال دو آلبوم شخصی را با نام های خاطرات و خاطرات ۲ به بازار موسیقی عرضه کرد که نشان از دقدقه ی بی پایان وی برای حضور موفق در عرصه ی موسیقی پاپ ایران چه در مقام نوازنده و هم در جایگاه تنظیم کننده ی قطعات برای گیتار دارد و موفقیت این دو اثر دلیلی شد برای پرداختن به خود وی و قطعات این هنرمند گیلانی در دو آلبوم خاطرات.
فیروز ویسانلو در خانواده ای هنرمند و موسیقیدان در شهر رشت چشم به جهان گشود . پدر او منوچهر ویسانلو از نوازندگان بنام ویولون در رادیو گیلان بود و سال ها کارشناسی انجمن موسیقی را برای نشر آثار به عهده داشت و اینگونه بود که فیروز در فضایی موسیقایی رشد یافت و ابتدا با پیانو و سپس گیتار در کنار پدر خود شروع به آموختن موسیقی کرد تا جایی خود نیز از آهنگسازها و نوازندگان اصلی موسیقی گیلان بدل شد و پس از گذراندن دوره های آموزشی به تدریس گیتار کلاسیک در شهر های رشت و انزلی پرداخت و بدل به یکی ازموفق ترین مدرسین این ساز شد.
شعور و درک بالا در کنار دامنه ی گسترده ی شنیداری موسیقی باعث شد تا وی توانایی اجرا در چند سبک را کسب کرده و آن ها را در کنار یکدیگر پیشرفت بخشد و همین امر باعث موفقیت وی در آینده ی کاریش در فضای موسیقی ایران شد و پس از مهاجرت به تهران وی را به سرعت تبدیل به یکی از نوزندگان اصلی استودیو ها و کنسرت های برگزار شده در سراسر ایران کرد.
melodymag

آلبوم «خاطرات» که در سال ۱۳۸۸ انتشار یافت به گفته ی خودش برگرفته از ترانه ها و آهنگ هایست که او در دوران نوجوانی و جوانی بسیار دوست می داشته و سال ها باآن ها زندگی کرده و زمانی که به مرز پختگی و کمال در درک و تکنیک اجرای آن ها رسید ، تصمیم به باز تنظیم و اجرای این قطعات غربی با گیتار گرفت و مهارت وی در نواختن گیتار کلاسیک و تکنیک و موزیکالیته ی او در نواختن مضراب بر روی گیتار نایلون و استیل آکوستیک و ترکیب این دو سوناریته۲ امضایی مشخص از او را بر اثر نهاد به طوریکه با وجود اجرا های مختلف بعضی از این قطعات در دنیا وی نیز اجرای این قطعات را به نام خود ثبت کرد .
در آلبوم دوم ویسانلو قصد بر باز اجرای ملودی های ماندگار و خاطره انگیز ایرانی کرد ، ترانه هایی که جزئی از تاریخ جاودان موسیقی ایران است و اکثر آن ها به گوش ایرانی ها کاملا آشناست و این کار را برای موسیقی دانی در سطح وی بیش از پیش مشکل می ساخت ، اما او بار دیگر با شعور و توانایی موسیقاییش این قطعات را بسیار زیبا و شخصی اجرا کرد و با ساخت فضایی کاملا آکوستیک و خطوط مختلف ریتمیک و ملودیک گیتار ، اجرایی جدید را از خود به یادگار گذاشت . حتی در قطعه ی “چشم” من که توسط نوازندگان بزرگی همچون نوازنده ی اصلی اثر، آرمیک و پس از آن اردشیر فرح بارها و بارها اجرا شده ؛ ویسانلو فارغ از آن ها اجرا و تنظیمی کاملا منحصر به فرد را خلق کرد ، به طوری که برای شنونده کاملا تازگی دارد . در همه ی قطعات این آلبوم نو آوری را چه در اجرا و چه در تنظیم آن ها می توان احساس کرد و با اضافه کردن آکوردها و ریف های جدید بر گرفته از موسیقی غربی و جاز حس و حال زیبایی را به آثار آهنگسازان جاودان ایران همچون شادروان بابک بیات و … بخشید .
melodymag

البته ضعف های کوچکی گاه و بی‌گاه در ضبط و مهندسی صوت اثر مخصوصا در آلبوم دوم به گوش می رسد که کاملا قابل چشم پوشی‌ست و گوش کردن به این دو آلبوم زیبا و ماندگار هم مخاطب حرفه ای خود را مجذوب کرده و هم شنونده ی عام را محظوظ می‌کند.
به طوری که تا به امروز این آلبوم ها در لیست پر فروش ترین آثار موسیقی ایرانی در فروشگاه های عرضه ی آثار فرهنگی هنری قرار داشته و تجدید انتشار آن ها گواهی بر این گفته است و در فضایی که موسیقی پاپ با کلام چه از طریق انتشار رسمی و چه در فضای مجازی با رشد چشمگیر و روز افزونی روبروست و سلیقه ی مخاطب عام را بیشتر به این سو سوق داده است ، خلق آثار بی کلامی چون آلبوم خاطرات نقطه ی عطفی برای موسیقی ایران محسوب می شود .
از طرف دیگر، خاطرات می تواند مرجع مناسبی برای نوازندگی و توجه به ظرافت های اجرا در رکورد آثار رسیتالی۳ برای نوازندگان گیتار اکوستیک باشد.

  • شروین کوهساری/ مجله موسیقی ملودی

۱ سولیست : تکنواز
۲ سوناریته : توانایی حسی و اجرایی نوازنده برای وفادار بودن به سبک موسیقی و در عین حال شخصی بودن اجرا.
۳ رسیتال : اجرایی آوازی و یا بدون کلام توسط یک نوازنده و یا اجرایی از کارهای یک آهنگساز است. توسط یک نوازنده

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. درود بر شما خوشایند خواهد بود اگر گاهی آهنگی و ترانه‌ای برای شادشدن خلق باشندگان در گروه خوانندگان خبرهای سایت با قابلیت دانلود پیشکش آنان نمایید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*