درباره ویلی نلسون؛ خواننده و آهنگ‌ساز سبک کانتری

willie-nelson

«ويلي نلسون» خواننده، ترانه سرا، آهنگ ساز سبك كانتري و همچنين شاعر، مؤلف و بازيگر آمريكايي است كه در سي ام آوريل سال ۱۹۳۳ در شهر آبوت در ايالت تكزاس متولد شد.
عرفان رضایت‌بخش/مجله موسیقی ملودی: این هنرمند فعاليت خود را در سال ۱۹۵۶ به عنوان يك خواننده كانتري در شهر ونكوور ايالت واشنگتن آغاز كزد و اولين ترانه خود با نام No Place For ME را ضبط كرد. در آن زمان ويلي به عنوان گوينده راديو روزها را سپري ميكرد و شبها در كلوپهاي ونكوور آواز ميخواند. شايد بتوان شروع موفقيت هاي او را از سال ۱۹۶۰ دانست يعني زماني كه يكي از ترانه هايش به نام Family Bible را به يك معلم گيتار به نام «کلود گری» به قيمت ۵۰ دلار فروخت. پس از استقبال گسترده اي كه از اين ترانه شد، ويلي به نشويل رفت.

portrait-nelson

در نشويل هيچكدام از كمپاني هاي ضبط موسيقي از كار وي استقبال نكردند اما نهايتا با كمك «هنك كوچران» و استعداد ترانه سرايي ويلي، وي توانست با شركت Pamper Music قراردادي امضاء كند و پس از آنكه «ری پرایس» خواننده مشهور آن زمان، ترانه Night Life ساخته نلسون را خواند، ويلي به عنوان نوازنده گيتار باس به عضويت گروه نوازندگان ری پرایس به نام Cherokee Cowboysدر آمد.
ترانه هاي ويلي كه براي ديگر هنرمندان نوشته بود بسيار مورد استقبال قرار گرفتند از جمله Hello Walls كه توسط «فارون یانگ» اجرا شد و معروفتر از همه ترانه Crazy با اجراي «پتسی کلاین» كه تبديل به پر طرفدارترين ترانه Jukebox براي تمام دوران لقب گرفته است.
بعد از اين موفقيت ها در سال ۱۹۶۱ بود كه ويلي قراردادي با شركت Liberty Records امضاء كرد و با دو ترانه اول كه با اين شركت به عنوان خواننده منتشر كرد به نامهاي Willingly و Touch Me به ترتيب به رتبه هاي ۱۰ و ۷ جدول پرفروشهاي كانتري راه پيدا كرد.
در سال ۱۹۶۴ ويلي به توصيه «چت اتکینز» به كمپاني RCA Victor Records پيوست و آلبوم Country Willie-His Own Songs را در آوريل ۱۹۶۵ منتشر كرد. در همين سال بود كه ويلي به عضويت Grand Ole Opry در آمد.

ويلي نلسون هم اكنون در Maui هاوايي در يك مجتمع خصوصي كه در آن تمام خانه ها از انرژي خورشيدي استفاده ميكنند ساكن است.
وي در سال ۲۰۰۴ به علت نواختن زياد گيتار از ناحيه كمر دچار آسيب ديدگي شد و به توصيه پزشكان مجبور به لغو تمامي برنامه هاي خود شد.

ويلي نلسون را به عنوان يك سمبل در آمريكا مي شناسند. او در سال ۱۹۹۳ به عضويت تالار مشاهیر موسیقی کانتری در آمد.

این هنرمند کهنه‌کار تا به حال جوايز متعددي به خاطر فعاليت هاي اجتماعي و بشر دوستانه اش دريافت كرده است.

willie-nelson-01

در سال ۲۰۰۵ سناتور ايالت تكزاس يك اتوبان ۷۹ كيلومتري در منطقه «تراویس کانتی» اين ايالت را به نام ويلي نلسون معرفي كرد كه مورد استقبال ۲۳ سناتور از ۳۱ سناتور ايالت تكزاس قرار گرفت.

شايد يكي از يادگاري هاي ويلي نلسون، غير از ترانه هاي ماندگارش، كه تا سالها باقي خواهد ماند رستوران بين راهي Willie’s Place در هیلزبورو ايالت تكزاس باشد كه بر سردر آن تصويري از ويلي نلسون در حال نواختن گيتارش كه آنرا هم نام اسب «روی راجرز» بنيانگزار گروه كانتري ,Sons of the Pioneers يعني Trigger نامگذاري كرده، نقاشي شده است.

  • عرفان رضایت‌بخش/مجله موسیقی ملودی

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*