۱۰ واقعیت در مورد زندگی ولفگانگ آمادئوس موتزارت

mozart

«ولفگانگ آمادئوس موتزارت» نابغه دنیای موسیقی کلاسیک است که تنها ۳۴ سال عمر کرد اما در این مدت زمان کوتاه، تاثیری شگرف را بر موسیقی جهان در زمان خود و قرن‌ها پس از خود گذاشته است. او تعدادی از کم‌نظیرترین قطعات موسیقی کلاسیک را خلق کرده و هم‌اکنون ۱۰ نکته جالب از زندگی این نابغه را گرد هم آورده‌ایم که به شما تقدیم می‌کنیم.

۱-  اوّلین قطعه موسیقی ساخته شده توسط موتزارت: تنها ۳۰ دقیقه طور کشید تا موتزارت توانست اوّلین قطعه موسیقی را یاد گرفته و بنوازد. این رویداد در ۲۴ ژانویه سال ۱۷۶۱ اتفاق افتاد در حالی‌که او هنوز به سن پنج سالگی نرسیده بود.

۲- افسون گری موتزارت: موتزارت هنگامی‌که بسیار جوان بود، برای آنکه خانواده بتواند مسیر سفر و عبور از گذرگاه ها را راحت تر طی کنند، برای نگهبانان ویولون می‌نواخت.

۳-  موسیقی، نویسندگی، و علم حساب: موتزارت در واقع پیش از آنکه نوشتن کلمات را آغاز کند، نت های موسیقی را یاد گرفت. او همچنین بعدها بسیار به ریاضیات علاقه مند شد.

۴- زندگی خسته کننده در جادّه ها: مشکلات سلامتی موتزارت، هنگامی‌که بسیار کوچک بود آغاز گشت. هنگامی‌که برای اجرای برنامه همراه با خانواده خود به دیگر کشورها سفر می‌کرد، علائم اوّلیه ابتلا به سل را نشان داد. پدر موتزارت، لئونارد، دارویی موقّتی برای او تهیه کرد- ترکیبی از شیر با دانه های خربزه زمینی و دانه های خشخاش. دارویی که دکتری محلّی پیشنهاد کرده بود.

۵- ذهن سیّال موتزارت: موتزارت بزرگسال، قطعات موسیقی را در ذهن خود و هنگام سوارهای طولانی و سوار بر کلاسکه های ناراحت کننده و خسته کننده می‌ساخت. و این قطعات را در ذهن خود ذخیره می‌کرد تا هنگام یافتن فرصت آنها را بر روی کاغذ بنویسد.

۶-  برای لویی پانزدهم موسیقی اجرا کرد: موتزارت هنگامی‌که در پاریس بود، از او خواستند تا برای لویی پانزدهم و ملکه ماریا لیسزیناسکا قطعه ای را اجرا کرده و بنوازد. او و خانواده اش توانستند تا همراه با پادشاه و ملکه و در کنار یک میز شام بخورند. 

۷- پیانو موتزارت: موتزارت اوّلین سیمفونی چهارگانه خود را در دسامبر سال ۱۷۳۶ ساخت.

۸- دوران آکادمیک موتزارت: در نهم اکتبر سال ۱۷۷۰، ولفگانگ آمادوس موتزارت، او امتحانی را پشت سر گذاشت که برای ورود به آکادمی‌ موسیقی بولونیا مورد نیاز بود.

۹- پیوند زناشویی موتزارت: موتزارت در تاریخ چهار آگوست سال ۱۷۸۲، در کلیسای جامع سنت استفان شهر وین، با کنستاین وِبِر ازدواج کرد.

۱۰- موتزارت و بتهوون: در چهارم آوریل سال ۱۷۸۷، لودینگ فان بتهوون ۱۶ ساله برای یادگیری درس های موسیقی ارزشمند نزد موتزارت، به وین آمد.

  • سیمرغ

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

3 دیدگاه

  1. با عرض سلام و تشکر از مطالبی که به طور مرتب ارسال می کنید.
    در ابتدای متن نوشته شده موتزارت ۳۴ سال عمر کرده ولی در انتهای متن تاریخ هایی وجود دارد که عمر ایشان از ۵۱ سال هم عبور میکند.

  2. فردی ضد ایرانی بود پس از او تمجید نکنید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*