محمدرضا لطفی استاد بزرگ موسیقی سنتی درگذشت

محمدرضا لطفی استاد موسیقی سنتی ایران

محمدرضا لطفی هنرمند برجسته موسیقی و نوازنده‌ پیشکسوت تار صبح روز جمعه، ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۳ از دنیا رفت.

این هنرمند مدتی با بیماری سرطان دست و پنجه نرم کرد و ساعاتی پیش از دنیا رفت.

محمدرضا لطفی در سال ۱۳۲۵ در شهر گرگان به دنیا آمد. او پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی نزد استادانی مانند علی‌اکبر شهنازی و حبیب‌الله صالحی پرداخت. پس از پایان هنرستان، لطفی به دانشکده‌ی موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت.

وی به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی پرداخت و موسیقی را نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی، حبیب‌الله صالحی فرا گرفت. پس از پایان هنرستان به دانشکده موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت. در سال ۱۳۴۳ جایزه نخست موسیقی‌دانان جوان را نیز کسب کرد. در سال ۱۳۵۳ به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد.
از سال ۱۳۵۴ گروه شیدا را راه‌اندازی کرد و به همراه گروه عارف به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت.

از خوانندگانی که دراین سال‌ها با او همکاری کرده‌اند می‌توان به استاد محمدرضا شجریان و استاد شهرام ناظری اشاره کرد.

مرحوم لطفی ، از قله های سرافراز سلسله جبال موسیقی ایران بود که نواهای ماندگار وی ، تا همیشه عاشقان فرهنگ و هنر ایرانی را سرمست خواهد کرد.

پیکر مرحوم استاد محمد رضا لطفی چهره شناحته شده موسیقی سنتی ایران ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ( ۱۴ اردیبهشت ماه جاری) با حضور از مقابل تالار وحدت تشییع می شود. بنا به وصیت وی ، آن مرحوم در زادگاهش گرگان به خاک سپرده می شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*