انتشار آلبوم «آوای وصل» از ارسلان پالیزبان

melodymag

آلبوم موسیقی بی کلام “آوای وصل” کاری از ارسلان پالیزبان توسط نشر موسیقی ارغنون منتشر شد.

قطعات آلبوم نامبرده که از تلفیق مقامهای کهن کردی و موسیقی سنتی در قالب ردیف دستگاهی بهره برده شده در دو مایه ابوعطا و بیات اصفهان نواخته شده است.

قسمت اول در آواز ابوعطا مشتمل بر ۹ قطعه است که باید از “حیرانی کرد”، “سوارسوار و سحری” برگرفته از مقامات بسیار کهن مناطق کردنشین و قطعه ضربی برگرفته از ریتم های حماسی کردی و ملودی های قدیمی کردی (سنندج و کرمانشاه) نام برد.
آواز اصفهان، قسمت دوم آلبوم شامل ۹ قطعه می شود که همچون قسمت نخست، مشتمل بر قطعات تلفیقی ردیف سنتی و موسیقی مقامی متعلق به مقامهای کهن کردی است که می توان به ملودی های سیدعلی اصغر کردستانی، قطعات ضربی حماسی و شاد مناطق اورامانات و کلهر کرمانشاه، مقام شیخ امیری اشاره داشت.
ارسلان پالیزبان برای اجرای این اثر از ساز ابداعی و ساخت خویش به نام “شیدا” بهره برده است که مرکب از صدادهندگی تنبور و سه تار می باشد. این نوازنده معتقد است که برای نواختن شیدا، از سبک ویژه و منحصر بخود استفاده نموده است.
پالیزبان متولد ۱۳۴۶ در شهر کرمانشاه از اوان کودکی در محیط خانوادگی با موسیقی مقامی و عرفانی منطقه خو گرفته و نزد اساتید برجسته منطقه به فراگیر ساز تنبور پرداخته است. وی از ۲۰ سالگی نزد زنده یاد دکتر داریوش صفوت با موسیقی ردیف دستگاهی با ساز سه تار آشنا می گردد و به یافته های موسیقایی خود می فزاید. او در حال حاضر به تحقیقات بیشتر در حوزه تلفیق موسیقی مقامی با ردیفهای سنتی و نحوه اجرای آن مشغول می باشد.
شایان ذکر است این اثر در قالب یک البوم نفیس از دفترچه و توضیحات کامل تمام رنگی برخوردار است.
دوستداران موسیقی مقامی و سنتی برای تهیه آلبوم نامبرده می توانند به فروشگاه های محصولات فرهنگی مراجعه نمایند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*