اجراي اشعار خواجه‌عبدالله انصاری در جشنواره موسيقی فجر

گروه موسيقي «سايه‌سار» در بخش رقابتي گروه نوازي کلاسيک ايراني سي‌امين جشنواره موسيقي فجر، با ارائه اشعاري از خواجه عبدالله انصاري فضايي عرفاني را براي مخاطبان تدارک ديده است.

به گزارش مجله ملودی از ستاد خبري سي‌امين جشنواره ‌بين‌المللي موسيقي فجر، حسين سليماني سرپرست گروه موسيقي «سايه‌سار» درباره اجرا در جشنواره گفت: قطعات گروه «سايه‌سار» در دستگاه همايون اجرا خواهد شد و مناجاتي از خواجه عبدالله انصاري اولين قطعه‌اي است كه اجرا خواهيم كرد.

وي ادامه داد: ‌تصنيف «بيگانه» با شعري منسوب به خواجه عبدالله انصاري، يك قطعه ضربي، تصنيف «روزهاي خوب»‌ با كلامي از قيصر امين‌پور، تصنيف «گناه پنهان» با كلامي از سعدي به همراه ساز و آواز، تركيب قطعات ما را در جشنواره موسيقي فجر تشكيل مي‌دهند.

سرپرست گروه «سايه‌سار» تاکيد کرد:‌ فضا و رويكرد كار ما تا حدي عرفاني است اما قطعه‌اي كه از قيصر امين‌پور انتخاب كرده‌ايم، امروزي‌تر است.

حسين سليماني با بيان اينكه گروه «سايه‌سار»‌ در سال ۸۷ نيز در جشنواره موسيقي فجر به اجراي برنامه پرداخته است، افزود:‌ مقوله جوانگرايي كه مسئولان جشنواره موسيقي فجر آن را مد نظر قرار داده‌اند، اتفاق مطلوبي است. استادان در گذشته هنر خود را ارائه داده‌اند و حالا نوبت جوان‌ترهاست که از شور و اشتياق جواني براي رشد موسيقي کشور بهره بگيرند و درس‌هاي آموخته را پس بدهند.

اين هنرمند همچنين گفت:‌ نسل جوان موسيقي ما بسيار فعال است و نياز به حمايت دارد. به نظر من اين جوان‌ها بايد در جشنواره حمايت شوند، زيرا شرايط كار مثل برگزاري كنسرت و انتشار آلبوم هم هزينه دارد و هم نيازمند از سرگذراندن مسيري سخت و طولاني است.

شركت‌كننده بخش رقابتي گروه نوازي كلاسيك ايراني جشنواره موسيقي فجر تاكيد كرد: من فكر مي‌كنم، اين جوان‌گرايي بايد هميشه وجود داشته باشد تا مسيري براي جوانان باز شود و آنها بتوانند كار خود را ارائه دهند. ما يك گروه ۱۲ نفره هستيم كه در اين شهر شلوغ و با سختي‌هاي موجود تمرين مي‌كنيم و آنچه ما را كنار هم جمع كرده، عشق و علاقه به موسيقي است.

وي شركت گروه‌هاي موسيقي در جشنواره موسيقي فجر را امري لازم توصيف كرد و گفت‌: در همه دنيا جشنواره‌هاي زيادي برگزار مي‌شود و گروه‌هاي موسيقي فرصت شركت در آنها را دارند اما ايران تنها يك جشنواره موسيقي معتبر دارد كه به طور سالانه برگزار مي‌شود و حضور در آن را بايد غنيمت دانست.

حسين سليماني تصريح كرد:‌ من جشنواره موسيقي فجر را پايگاهي مي‌دانم كه گروه‌هاي موسيقي مي‌توانند كارشان را راحت و بي‌دغدغه به روي صحنه ببرند بدون اينکه درگير پرداخت هزينه‌هاي سرسام آور باشند. اين جشنواره ميزبان رسانه‌ها و مردم هستند و هنرمند هم مي‌خواهد با مردم ارتباط بگيرد و هنرش را به نمايش بگذارد.

سليماني آهنگساز، سرپرست و نوازنده گروه «سايه سار»‌است و در کنار او علي بشر دوست (سنتور)، علي حسيني (ني)، اديب فروزان (تار)، شهاب‌الدين آذين‌مهر(تار)، فريده رضايي (قانون)، امين يساولي (عود)، عسل پيله وري (كمانچه)، ميلاد بختياري (تنبك) و هانيه گل‌محمدي(دف) اعضاي گروه را تشکيل مي‌دهند.

گروه «سايه‌سار» از سال ۸۵ فعاليت رسمي خود را آغاز كرده و تاكنون كنسرت‌هايي در ايران، قبرس، تركيه، مالزي و كره جنوبي برگزار كرده است.

آلبوم «نگاه آشنا» نيز از اين گروه منتشر شده است.

سي امين جشنواره بين المللي موسيقي فجر به دبيري دكتر حسن رياحي ۲۴ بهمن تا يكم اسفندماه در تهران برگزار مي شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

1 دیدگاه

  1. بازخورد: اجراي اشعار خواجه‌عبدالله انصاری در جشنواره موسيقی فجر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*